SGK ,1063 SAHTE SİGORTALI TESPİT ETTİK

SGK ,1063 SAHTE SİGORTALI TESPİT ETTİK

Yayınlama: 02.01.2014
354
A+
A-

 

KOTAN; 1063 SAHTE SİGORTALI TESPİT ETTİK

 

Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mahmut KOTAN, ''2013 yılında denetmenlerimiz vasıtasıyla sahte iş yeri dediğimiz iş yerlerinde yaptığımız denetimler sonucunda bin 63 tane sahte sigortalı tespit ettik'' dedi.


Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nün, 2013 yılı başından itibaren köy ziyaretleri programı kapsamında 189'uncu köy ziyareti, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mahmut Kotan tarafından, Malkara ilçesine bağlı Ahievren köyüne yapıldı.


Ahievrenlilerle bir araya gelen Kotan, Sosyal Güvenlik Reformu, tarımsal sigortalılık, kurumsal uygulamalar hakkında bilgi verdi ve köy halkı ile sohbet etti. Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mahmut Kotan, Ahilik isminin, Selçuklu Devleti döneminden bugüne kadar varlığını sürdüren bir sivil dayanışma anlayışından geldiğini söyledi.


Ahiliğin, bugünkü sosyal güvenliğin temelini oluşturan bir yansıma olduğunu ifade eden Kotan, "Ahilik, Selçuklu döneminde meslek örgütlerinin dayanışma içerisinde birbirine yardım etme adına oluşturulmuş sivil bir dayanışma birimidir. Bizim mayamızda kültürümüzde birlik ve dayanışma kendi çevrelerinde ihtiyacı olan kimselerin sahiplenme duygusu temel bir olgudur. Bu bağlamda köyünüzün isminin çok anlamlı" dedi.


"TEVKİFAT, 2014 YILINDAN İTİBAREN BANKA ÜZERİNDEN YAPILACAK"


Tarımsal kesintiler ile ilgili Ahievrenlileri bilgilendiren Kotan şöyle konuştu: "Önceki dönemlerde tevkifat dediğimiz, sizin satmış olduğunuz ürün bedellerinden kesinti söz konusu. Bu işlemler şimdiye kadar ürün bedeli üzerinden yüzde 1 olarak 2013 sonunda kadar kesilmekteydi. Tevkifatçı firmanın size kesmiş olduğu belge üzerinden gönderiliyor ve biz o belgeler üzerinden sizin BAĞ-KUR, sigorta veya herhangi bir sosyal güvenlik borcunuz varsa ondan mahsup ediyorduk. Bundan sonra herhangi bir belge almayacağız. Artık banka üzerinden kesintiler yapılacak. Artık manuel olarak makbuz kesilmesine ve kurumumuza gönderilmesi uygulamasını kaldırıyoruz. Bu uygulamayı tevkifatçı firmalara bildirmenizde fayda var. 2014 yılından itibaren banka üzerinden ürün tevkifatını gerçekleştireceğiz. Bunu zorunlu hale getiriyoruz. Elden getirenlere de cezai işlem uygulanabilir. Son 3 aydır hem elden hem de banka üzerinden kabul ediliyordu. Emekli olanlar muaftır. Emekli olmayıp da tarım tevkifatına istinaden kesinti yapılanların ürün bedelleri üzerinden banka kanalı ile yüzde 2 olarak tevkifat kesintisinin yapılması banka üzerinden gönderilmesi gerekiyor"


"TARIMSAL FAALİYETLERDE UĞRAŞANLARA SGK EK-5 UYGULAMASI İLE 10 GÜN AVANTAJ SAĞLIYOR"


SGK'nın köylerde tarımsal faaliyetlerde uğraşanlara EK-5 uygulaması getirdiğini anlatan Kotan, "Tarım SSK olarak eski adıyla ifade edebileceğimiz bir uygulamada bir hizmet akdi ile bir tarımsal faaliyet yürütüyorsanız, 30 gün hizmete karşılık 20 gün prim ödüyor kurum. 20 gün karşılığı para alınıyor. Ama 30 gün hizmet görüyor. Normal zorunlu bağ-kurluların tabi olduğu sistemden 10 gün avantaj sağlamış oluyor" dedi.


"2013 YILINDA BİN 63 TANE SAHTE SİGORTALI TESPİT ETTİK"


Çalışılmadan sigorta yapılmayacağını bilinmesi gerektiğinin altını çizen Kotan, "2013 yılında denetmenlerimiz vasıtasıyla sahte iş yeri dediğimiz iş yerlerinde yaptığımız denetimler sonucunda bin 63 tane sahte sigortalı tespit ettik. Bu bin kişinin içinde emekli olanlarda var. Bir iş yerinde çalışıyormuş gibi gözüküp de sigortaya sadece bildirimini yapıp ama herhangi bir prim ödemenden ya da herhangi bir emek harcamadan bir yerde çalışmadan emekli edilmesi söz konusu değil. Bu tarz ortada bir iş yeri ve çalışan yoksa cezai işlem uygulanır. Emekli olduğu tarihte bildirimlerin sahte olduğu bilinemez. Sonradan yaptığımız denetimlerde çalışılmadığı halde bildirim yapılan denetimler sonucunda tespit edilir. Tespit ettiğimiz gün itibariyle de şartlar oluşmamışsa emekliliği iptal edilir. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var" diye konuştu.


Kotan, köy ziyaretlerinin 2014 yılında da devam edeceğini sözlerine ekledi. Ziyarete, Malkara Merkez Müdürü Ünal Kahraman da katıldı.