Özlem Yemişçi Hollanda’da

Özlem Yemişçi Hollanda’da

Yayınlama: 11.06.2013
328
A+
A-

 

 

Özlem Yemişçi Hollanda’da


 

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişci Uluslararası “Building Bridges -Diaspora for Business and  Development” Konferansında Ahilik Sistemini anlattı…

UETD Hollanda’nın davetlisi olarak 7, 8, 9 Haziran tarihlerinde Hollanda’ya gelen AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi Uluslararası Building Bridges -Diaspora for Business and  Development konferansında da bir konuşma yaptı.

Almanya, Hollanda, Endenozya, Güney Sudan, Kamerun gibi ülkelerden de katılımcıların yer aldığı konferansta Özlem Yemişçi, Türk girişimciliği ve Ahilik sistemini anlattı. Den Haag Ambassadeur Hotel’de gerçekleşen konferansta meslektaşı Hollanda VVD partisi Milletvekili Ingrid de Caluwe ile birlikte açış konuşmasını yapan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi Türkiye ekonomisinden de örnekler vererek Ahilik sistemi hakkında bilgi verdi. Ahlak anlayışının yatırımlar için çok önemli bir rol oynadığını, şirketlerin ahlak ilkelerini işletmeleri, hak yememeleri ve güven ortamı oluşturmaları iş dünyasının olmazsa olmazları arasındadır diyen Yemişçi, Ahilik sisteminin 13. Yüzyıldan 19. Yüzyılın sonlarına kadar Türk iş dünyası, sanat ve mesleki alanına hüküm süren bir mekanizma olduğunu belirtmiştir. Bu sistemde temel anlayışın ‘hangi işi yaparsan yap, yaptığın işte ahlaklı davran’ esprisidir diyen Yemişçi, bugün özellikle Batı ülkelerinde üzerinde çok durulan ‘sosyal sorumlu girişimcilik, Ahilik siteminin parçalarındandır ifadesini kullandı.

Türkiye’de AK Parti hükümetinin girişimciyi KOSGEB gibi kurumlarla desteklediğini söyleyen Özlem Yemişci sadece 2012 yılında 6000 girişimcinin desteklendiğini ve bunların %43’unun kadınlardan oluştuğunu belirtti. 2012 yılının Hollanda Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. Yıl dönümü olduğunu belirten Yemişci, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar olduğunu önümüzdeki 2 yılda bu rakamın katlanarak büyüyeceğini söyledi. Özlem Yemişci Hollanda çalışma ziyareti süresince Hollanda sivil toplum kuruluşları, Türk sivil toplum kuruluşları ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Milletvekili Türk camilerinin organize ettikleri kermeslerde ve Den Haag Diyalog vakfında Türk kadınlarıyla da buluştu ve sorunlarını dinledi. Özlem Yemişci UETD Hollanda merkez, gençlik ve kadınlar yönetim kurulu üyeleriyle de çeşitli toplantılarda biraraya geldi. Özlem Yemişci’ye Hollanda programında Kütahya AK Parti Kadın Kolları başkanı Nilüfer Ebeoğlugil eşlik etti.