BAKAN NABİ AVCI TEKİRDAĞ’DA

BAKAN NABİ AVCI TEKİRDAĞ’DA

Yayınlama: 08.02.2014
275
A+
A-

 

BAKAN NABİ AVCI TEKİRDAĞ’DA

 

 

Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı partisinin Tekirdağ il başkanlığının düzenlediği aday tanıtım toplantısına katıldı. Salona girişte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Avcı; Kamuoyunda dershane taslağı düzenlemesi olarak bilinen tasarı sadece dershanelere ilişkin bir düzenleme değil dedi.  

Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı Ak Parti Tekirdağ seçim yürütme merkezinin düzenlediği aday tanıtma toplantısına katılmak üzere İstanbul’dan kara yolu ile tanıtımın yapılacağı İsmet İnönü kapalı spor salona geldi. Bakan Avcıyı, Tekirdağ milletvekilleri Özlem Yemişçi, T. Ziyaeddin Akbulut, İl başkanı Ahmet Kambur, İlçe başkanı Emrah Tunca ve partililer karşıladılar.


 

SADECE DERSHANELER DEĞİL TEŞKİLAT YAPISI DA DEĞİŞECEK


 

Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı, Kamuoyunda dershane taslağı düzenlemesi olarak bilinen tasarı sadece dershanelere ilişkin bir düzenleme değil dedi. Avcı, Bu taslağın içerisinde de Milli eğitim bakanlığının teşkilat yapısında da çok köklü değişikliği öngören bir tasarıdır. İnşallah önümüzdeki günlerde büyük millet meclisinde, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve spor komisyonunda görüşülecek, sonrada büyük millet meclisi genel kurulunda görüşülecek diye konuştu.


 

Yeni düzenlemelerle öğretmen istihdam politikalarının daha adil olacağını ifade eden Bakan Avcı, Gündeme en çok dershaneler konusu gümdeme geldiği için öyle algılandı. Ama dediğim gibi bu tasarı Milli Eğitim teşkilatında da köklü değişiklikler getirecek, Öğretmenlerimizin istihdam politikaları konusunda düzenlemeler var.


 

DERSHANE KONUSU 40 SENEDİR TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE VAR


 

Dershane konusunun yeni bir durum olmadığını söyleyen Bakan Nabi Avcı söyle konuştu. Dershane konusu Türkiye’nin gündeminde 30-40 senedir olan bir konu, Bugün kullanılmakta olan anlamının dışında, bunun bir paralel düzen olduğu meselesini meclisteki konuşmalarımızda kullanmıştık. Evet sınavın olduğu yarışın olduğu yerde insanlar daha avantajlı duruma geçmek isterler. Dershane sektörünün en büyük savunucusu da bu sınavlar olduğu sürece bu talepler olacaktır. Bu talepler olduğu sürece de birileri ek taleplerde bulunacaktır. Oysa rakamlara baktığımızda işin gerçek profilinde görüyoruz ki aslında dershaneler ne yaş gurubu itibari ile ne gelir gurubu itibari ile ne bölgesel farklılıklar itibari ile sosyal adaleti sağlayıcı bir işlev görmüyor. Tam tersine dershaneler zaten önde koşmakta olan çocukları koşu bandında patinaj yaparak koşturmayı öngörüyor. Biz şimdi meclisimizin taktiri ile bu alanda oluşmuş olan birikimi okullara dönüştürerek Milli eğitim sistemimizle entegre etmek istiyoruz. 


 


TASARI İLE SİSTEME 50 BİN DERSLİK İLAVE OLACAK


 

Bakan Nabi AVCI, Küçük butik ölçekte dershaneleri zor durumda bırakmadan yapılan değişikliklerle beraber Milli Eğitim sistemine aşağı yukarı 50 Bin yeni derslik kazandırmış olacağız dedi. Bunun dışında gerçekten takviyeye ihtiyaç duyan çocuklarımız içinde okullarımızda ve halk eğitim merkezlerinde ayrıca destek sağlıyacağız diye konuştu


 

BAKANDAN PİYANİST TAKLİDİ


 

Bskan Nabi Avcı kürsüde konuşma yaptığı sırada salona gelen Ak Parti genel başkan yardımcısı Mustafa Şentop’u görünce elleri ile piyano çalar gibi yaparak” Gazinolarda piyanistler vardır ya O Ahmet beylerde gelmiş falan diyen sunucular vardır ya, bende şimdi Mustafa beyi görünce efendim hoş geldiniz hoş geldiniz diyorum” dedi. Başkan’ın bu hareketi salondakiler tarafından alkış aldı.


 

Bakan Nabi Avcı İsmet İnönü kapalı spor salonundaki aday tanıtımlarından sonra Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’yı beraberindeki Millet vekilleri ile makamında ziyaret etti. Daha sonra aynı binada bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamına gelen Avcı Milli eğitim müdürü Halis İşlerden ildeki okullar ve öğretmen sayıları ile detaylı bilgi aldı. Burada bir süre kalan Bakan Nabi Avcı karayolu ile İstanbul’a hareket etti.


 

28 Şubat mağduru öğretmenlerin sorunlarının eskiden beri gelen bir süreç olduğunu ve mağduriyetlerin giderileceğini söyledi.

PEYDER PEY GİDERİLECEK


 

Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı salona girişte gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. 28 Şubat mağduru öğretmenlerin atamaları hakkında açıklama yapan Bakanı Nabi Avcı, mağdur öğretmenlerin mağduriyetlerini peyderpey gidermeye çalıştıklarını söyledi. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat mağduru öğretmenlerin göreve dönmelerine ilişkin yaptığı açıklamada  “Hayırlı olsun onlara da. Sadece onlar değil. Bu dönem içerisinde yapmış olduğumuz 10 bin atama var. Bunlar da hayırlı olsun inşallah. O eskiden beri gelen bir süreç. Daha önceki bakanlarımız döneminde de atamalar yapıldı. Mağduriyetler peyderpey gideriliyor. En son beklenen müracaatları da değerlendireceğiz” dedi.


 

AYAK ÜSTÜ KONUŞULACAK KONU DEĞİL


 

Dershane düzenlemesi ile ilgili sorulan soruya, “Bu ayaküstü konuşulacak bir konu değil” Ancak tasarı Meclis başkanlığına iletildi dedi.


 

Bakan Avcı, “Bu ayak üstü konuşulabilecek bir şey değil. Tasarı meclis başkanlığına iletildi. Meclis gündemine alınması için gerekli işlemler yapıldı. İçeriğini de zaten öğrendiniz artık. Dolayısıyla biz tasarı için söyleyeceğimizi söylemiş olduk” diye konuştu.Öğretmen atamalarına ilişkin Türkiye genelindeki okullarda branş ve il bazındaki ihtiyaçları belirlediklerini dile getiren Bakan Avcı, olabildiğince adil bir dağılım yapmaya çalıştıklarını kaydetti.