MİNAREDEN PROTOKOLE SESLENDİ

MİNAREDEN PROTOKOLE SESLENDİ

Yayınlama: 10.11.2013
300
A+
A-

 

MİNAREDEN PROTOKOLE SESLENDİ

 

 

 

Tekirdağ Valiliği önünde 10 Kasım törenlerinin yapıldığı esnada tören alanına yakın Rüstem Paşa Caminin minaresine çıkan bir kişi Türk Bayrağı açıp megafonla bağırarak eylem yaptı. Minarenin kapısını kırarak içeri giren polisler astsubayı gözaltına aldı.

           

<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/oIouQwqft6w" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

 

Tekirdağ valilik önünde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nin yapıldığı sırada tören alanın karşısında bulunan Tarihi Rüstem Paşa Camisi’nin minaresinden bir kişinin megafonla basın açıklaması yaptığı görüldü. Minareye çıkan Emekli Astsubay Gündoğan Uygunbaş, Türk Bayrağı açarak hükümetin kürt açılım politikasını eleştiren bir basın açıklaması yaptı. Çok sayıda vatandaş ise caddede meraklı gözlerle Uygunbaş’ın açıklamasını izledi.

           

 

 

Minarenin giriş kapsını üzerine kilitleyen Uygunbaş, konuşmasını 20 dakika boyunca sürdürdü. Protestoyu duyan polis ekipleri, minarenin kilitli kapısını kırarak minareye çıktı. Şahsı gözaltına alan polisler, şerefedeki bayrağı da topladı.

           

 

Gazetecilerin niçin protesto yaptığını sorması  üzerine Uygunbaş, “Vatan bölünüyor, parçalanıyor. Bende konuşacağım. Emekli astsubayım. Yasaya uygun protesto yaptım. Sorun yok birazdan evimde olacağım. Tek sorun konuşma yaptığım platform yüksek o kadar.” dedi.

 

           

Yerel bir gazetede de yazarlık yapan Uygunbaş, gözaltına alınarak ifadesi alınmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Uygunbaş’ın polis otosuna bindirilmesi esnasında vatandaşlar alkışlayarak göz altıyı protesto etti.

 

EMEKLİ ASTSUBAYA 918 LİRA CEZA KESİLDİTEKİRDAĞ’da 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri sırasında cami minaresine çıkarak Türk Bayrağı asan ve hükümetin Kürt politikasını eleştiren konuşmalar yapan emekli astsubay Gündoğan Uygunbaş'ın üzerinde kuru sıkı tabanca ve sustalı bıçak bulundu. Minaredeki eylemi nedeniyle Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi gereği 'emre aykırı davranış' suçundan 188 lira idari para cezası kesilen emekli astsubay Gündoğan Uygunbaş’a, kuru sıkı tabanca taşıdığı için de valilik oluruyla 730 lira daha para cezası verildi. Ayrıca taşıdığı sustalı bıçak nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. İfadesinin ardından işlemleri tamamlanan Uygunbaş, serbest bırakıldı.