DOLAR 7,4993
EURO 8,8299
ALTIN 469,60
BIST 9,7040
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Parçalı Bulutlu

Meslek Odaları’ndan Ortak Açıklama

Meslek Odaları’ndan Ortak Açıklama
08.06.2020

Tekirdağ Barosu ve 7 meslek odası, barolar ve akademik meslek örgütlerine yönelik yapılmak istenen değişikliklere ilişkin ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Barolar ve Akademik Meslek kuruluşlarının, kamu idaresinin bir parçası olduğu vurgulanan açıklamada, “Demokratik süreçler işletilmeden Barolar ve Akademik Meslek örgütlerini etkisizleştirme, toplumla bağlarını koparıp kamu yararına çalışmalar yapmalarını engellemeye yönelik yasa tasarısı kabul edilemez bir durumdur” denildi.

Tekirdağ Baro Başkanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) Tekirdağ Bileşenleri, Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Tekirdağ Şubesi, Tekirdağ Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası, Tekirdağ Eczacı Odası, Tekirdağ Diş Hekimleri Odası, Çorlu Mali Müşavirler Odası, ortak basın açıklaması düzenledi.

Süleymanpaşa İlçesi Hasan Ali Yücel Meydanı’nda düzenlenen ortak basın açıklamasını grup adına Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci yaptı.

Tekneci, Türkiye ve dünya’nın COVİD-19 salgını ile mücadeleye odaklandığı; adaletsizlik, gelir dağılımında ki dengesizlik ve bunların dayattığı yoksulluğun hayatı olabildiğince zorlaştırdığı bir dönemde, Baroların ve Akademik Meslek Odaları’nın temel yasalarını değiştirip, çalışmalarında kamu yararını gözeten bu kurumların etkisizleştirme girişimini, üzüntü ve endişe ile öğrendiklerini ifade etti.

“İŞLEVSİZLEŞTİRME ÇABALARIDIR”

TMMOB ve bağlı odalarla ilgili kanunu değiştirme girişimine Barolar ve Türk Tabipler Birliğininde eklendiğini aktaran Tekneci, “Bu girişim; Barolar ve Akademik Meslek Odaları’nı işlevsizleştirmeye, mesleki denetimleri ve yetkilerini yok etmeye, meslek kuruluşlarının toplum ve üyeler ile bağını koparmaya ve bu kurumların toplum yararına çalışmasının önüne geçmeye yöneliktir. Kamu yararını çalışmalarında ön planda tutan ve gücünü Anayasa’nın 135. maddesindeki “kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu” olma özelliğinden alan meslek örgütlerinin tüzel kişiliğini dönüştürülmek istenmektedir. Bu girişim, toplumsal yaşamın her alanı ile doğrudan bağlantılı mühendislik, hukuk, mimarlık, şehir planlamacılığı hizmetlerini bir bütün olarak değersizleştirme, kararsızlaştırma ve işlevsizleştirme çabalarıdır” dedi.

Söz konusu değişikliğin asla kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Tekneci, “Barolardan, TMMOB ve TTB’den görüş dahi alınmayıp demokratik süreçler işletilmeden Barolar ve Akademik Meslek örgütlerini etkisizleştirme, toplumla bağlarını koparıp kamu yararına çalışmalar yapmalarını engellemeye yönelik bu yasa tasarısı kabul edilemez bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Çevre sağlığı, doğal kaynaklar, tarihi ve kültürel miras, gıda güvenliği ve denetimleri, koruyucu hekimliğin kuralsız ve kontrolsüz bir şekilde piyasa koşullarına terk edileceğine dikkat çeken Tekneci, “Toplumun genelini ve ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren, güvenli bir yaşam sürdürebilmemiz açısından hayati öneme sahip yapı denetimi, sanayi, imar, gıda, çevre, enerji, iletişim, teknoloji, bilişim, tasarım, ulaşım, adalet, madencilik, tarım ve hayvancılık, orman, su kaynakları ve kentlerin yönetimi gibi alanlarda mühendislik-mimarlık-şehir plancılığı ve hukuk hizmetlerinin mesleki denetimi ve bilimsel-teknik kriterleri devre dışı bırakılacaktı. Bizler aşağıda imzası bulunan “Barolar ve Akademik Meslek Odaları” olarak; gücünü Anayasa’dan ve halkımızdan aldığımızı bir kez daha hatırlatıyoruz. Yapılmak istenen demokratik hukuk devletinde asla kabul edilemeyecek bu değişiklikleri kırmızı çizgimiz olarak görüyor, diyalog ve müzakere ruhundan sonuç alınacağı inancı taşıyan beklentinin devam ettiği ancak geçen süre zarfında somut adım atıldığını görememenin derin bir kaygı yarattığı bu kaygıyı destekleyen yeni adımlar atılması halinde ise mesleklerimizin onurunu ve ülkemizin demokratik geleceğini korumak adına yasalar çerçevesinde hukuki ve toplumsal mücadelenin devam ettirileceğini bildirir, kamuoyuna saygıyla duyururuz” sözlerini kaydetti.

Basın açıklamasına, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekridağ Baro Başkanı Sedat Tekneci, meslek odaları başkanları ve üyeleri katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.