KIRIM’DA SAVAŞ KAPIDA

KIRIM’DA SAVAŞ KAPIDA

Yayınlama: 01.01.1970
226
A+
A-

 

ERGE; KIRIMDA HER AN SAVAŞ ÇIKABİLİR

 

Kırım Türkleri Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Fatih Erge, Kırım'da yaşanan olayların tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek bugün 15.00'te yapılacak Kırım Parlamentosu Bakanlar Kurulu toplantısında Kırım'ın Rusya'ya bağlanması konusu görüşüleceğini, belitti.


Erge’ nin açıklaması şöyle: " 26 Şubat tarihi itibariyle Kırım'da yaşayan 10 binlerce Kırım Tatar Türkü, Kırım Parlamentosu etrafını kuşattı. Amaçları, saat 15.00'de yapılacak bakanlar kurulu toplantısı engellemektir. Öte yandan, Kırım Özerk cumhuriyetin Rusya Federasyonu’na bağlanması isteyen Rus asıllılar da Parlamento etrafına toplanmaya başladılar. Ukrayna’da kalmak isteyenlerle Rusya’ya bağlanmak isteyen kalabalık gruplar arasında çatışma yaşanması ihtimali çok büyük! Buna karşılık herhangi bir güvenlik önlemi yok, az sayıda emniyet görevlisi parlamentoyu korumaya çalışıyor. Tatarlar, toplantı olması halinde parlamentoyu işgal edeceklerini, toplantı olmaması halinde ise Ruslar parlamentoyu işgal edeceklerini belirtiyor. Konuyla alakalı dün (25 Şubat 2014) Rusya Devlet Başkanı Putin bir açıklamayla, ‘Kırımda Rus vatandaşlarımızın can güvenliği kalmamıştır’ diyerek niyetlerini açığa vurmuştur. Can güvenliği bahanesiyle Yalta ve Sivastopol'da askeri hareketlenme yaşandığı, Kırım Haber Ajansı haberlerinden anlaşılmaktadır. “ Dedi.


Endişeliyiz!


Dernek Başkanı Erge sözlerine şöyle devam etti: “ Tüm Türkiye’de olduğu gibi Trakya ve Tekirdağ’ da yaşayan binlerce Kırım Türk ‘ü Kırım’da meydana gelecek olası bir çatışmada soydaşları için endişeler taşımaya başlamıştır. Bölge Milletvekillerimize ve Yerel basınımıza bu dönem çok fazla ihtiyacımız var, geç kalındığı takdirde Kırım'da bir Hocalı katliamı, bir Bosna Katliamı yaşanması içten bile değil. Türk dünyasını gönül vermiş bütün vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz.” dedi


Fatih Erge
Kırım Türkleri Derneği Tekirdağ Şube Başkanı