KAYMAKAM’DAN ANLAMLI ZİYARET

KAYMAKAM’DAN ANLAMLI ZİYARET

Yayınlama: 09.01.2014
354
A+
A-

 

KAYMAKAM’DAN ANLAMLI ZİYARET

 

 

 

Geçtiğimiz aylarda çıkan Büyükşehir yasası ile Tekirdağ’da yeni ilçe olan eski merkez ilçe Süleymanpaşa’da tüm ilçe müdürlüklerinin oluşturulmasının ardından Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu ve resmi daire müdürleri tarafından ilçeye adını veren Süleymanpaşa’nın Çanakkale Bolayır’daki mezarı ziyaret edildi.

 

 

Süleymanpaşa ilçesinde yeni oluşturulan müdürlüklerin neredeyse hepsinin katıldığı ziyarete Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu ile eşi Sema Kıcıroğlu, Süleymanpaşa Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ömer Faruk, Süleymanpaşa Müftüsü Hızır Yağcı, Süleymanpaşa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Ersan Bayraktar, Süleymanpaşa Yazı İşleri Müdürü İrfan Meta, Süleymanpaşa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdür Vekili İlker Demirtaş, Süleymanpaşa Mal Müdür Vekili Halit Merduman, Süleymanpaşa Milli Eğitim Müdür Vekili Hüseyin Mutlu, Süleymanpaşa Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Uluhan, Süleymanpaşa Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Cemil Pala, Türk Ocağı Derneği Başkanı Hasan Erge, Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol ve Ahmet Sulbi, Namık Kemal Derneği Başkanı Mehmet Serez katıldı.


 

 

Süleymanapaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu Süleymanpaşa’nın mezarına çiçek bırakırken Tekirdağ’ın merkez ilçesi olan ve Büyükşehir yasası ile Süleymanpaşa ilçesi olan  Süleymanpaşa Bolayır’da ki Mezarı Başında dualar okunup Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol tarafından Süleymanpaşa ile ilgili tarihsel bilgiler paylaşıldı.


 

 


Bolayır’da Süleymanpaşa ve Namık Kemal’in mezarlarına yapılan ziyaretin ardından Gelibolu yarımadasında tarih kokan her yeri kanla sulanmış topraklara doğru gezi başladı.İlk durak Osmanlı Donanması’nın savaşa çıkmadan önce son namazlarını kıldığı ve tarihte çok az örneği olan açık hava camisi şeklinde yapılmış Namazgah ziyareti oldu.Namazgah’ın ardından sırasıyla Bayraklı Baba Türbesi, Akbaş Şehitliği, Koca Seyit’in 276 kilo ağırlığındaki mermiyi tek başına kaldırıp İngiliz Ocean gemisini batırdığı tabya, Şahindere Şehitliği, Çanakkale Şehitleri Anıtı, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Bomba Sırtı ve Atatürk’ün saatinden vurulduğu tepe ile gezi son buldu.

 

 


Sabah saat 07.00’de Tekirdağ’dan hareket eden Süleymanpaşa kafilesi akşam saat 21.00 sularında Tekirdağ’a geri dönerken gezi sonrası Süleymanpaşa ziyareti ve Gelibolu gezisi ile ilgili Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu şunları söyledi:“Bugün Süleymanpaşa’da görev yapan yeni kurulan resmi daire müdürlüklerindeki arkadaşlar ve özellikle yerel tarih ile ilgilenen sivil toplum kuruluşları ile birlikte Süleymanpaşa’nın türbesine ve Namık Kemal’in kabrine ziyaret gerçekleştirdik. Süleymanpaşa ilçesi 6360 sayılı kanunla 2012 yılının sonunda kurulmuştur ve ben 2013 yılı 14 ağustos tarihi itibari ile göreve başlayıp kuruluş faaliyetlerini de o tarih itibari ile başlatmış oldum. Bu gezideki amacımız ilçemize adını veren şahsiyeti tanıyıp tanıtmaktı. Süleymanpaşa’yı Tekirdağ’ın gündemine getirmek istedik. Hem ilçenin kuruluşunun gerçekleştiğini göstermek hem de ilçenin hangi tarihi kökenlerle hangi tarihi şahsiyetlerle ilişkili olduğunu bir nebze olsun tanıtmak, ışık tutmak için böyle bir gezi gerçekleştirdik. Süleymanpaşa Orhan Gazi’nin en büyük oğlu, hanedan mensubu birisi. Her ne kadar mezarı Tekirdağ, Süleymanpaşa ilçesi sınırlarında olmasa da buraları ilk feth eden Osmanlı kumandanlarından bir tanesi. Komşu il sınırları içerisinde Tekirdağ için büyük bir öneme sahip Namık Kemal ile birlikte Bolayır’da.. Dolayısıyla bu kişileri tanımak onları hayırla yad etmek, ruhlarını şad etmek amacıyla gezimizi gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız ve kendim açısından yararlı bir gezi olduğunu düşünüyorum. Onları manevi huzurunda bulunmak ve onların ideallerinin sürdüğünü, devam ettiğini göstermiş olduk. Aynı zamanda Çanakkale Savaşı’nın cereyan ettiği yerleri de gördük. Benim için dolu dolu bir gezi oldu. Bu vesileyle Süleymanpaşa’yı ve Namık Kemal’i anmış olduk. Ümit ederim buna benzer geziler Tekirdağ ve Süleymanpaşa için önemli olan tarihi yerler böyle gezilerek tanıtılır. Kamu hizmeti verdiğimiz yerin önem verdiği kişileri tanımak onlarla beraber olmak elbetteki güzel. Bu tip geziler hem bizim hizmetimize güç verecek hem de kamuoyu ile olan ilişkilerimizi güçlendirecektir.” Dedi.