enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,3997
EURO
8,9808
ALTIN
441,63
BIST
1.546
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Kar Yağışlı
5°C
Tekirdağ
5°C
Kar Yağışlı
Cumartesi Kar Yağışlı
5°C
Pazar Kar Yağışlı
2°C
Pazartesi Çok Bulutlu
1°C
Salı Parçalı Bulutlu
4°C

Karaismailoğlu ‘Yeni İpek Yolu Avantajlarına Hazırlanıyoruz’

Karaismailoğlu ‘Yeni İpek Yolu Avantajlarına Hazırlanıyoruz’
REKLAM ALANI
28.11.2020
A+
A-

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açılış programı yapmak için geldiği Tekirdağ’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin yeni ipek yolu avantajlarına hazır olmak için bütüncül olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım da açılışını gerçekleştirdiği Tekirdağ TCDD Kombine Taşımacılık Aktarma istasyonunu ziyaret etti. Gerçekleştirilen Ziyarette Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Çiğdem Koncagül, Mustafa Yel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, ASYAPORT Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve bakanlık personeli katıldı.

YENİ İPEK YOLU AVANTAJLARINA HAZIRLANIYORUZ

Yeni İpek Yolu  avantajlarına hazır olmak için bir bütünlük içerisinde çalışmalarına devam ettiklerini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; ‘’Son dönemde kombine taşımacılık ulaştırma politikalarının öncelikli konuları arasında yer almaktadır.Bu anlayış içerisinde, gerek AB müktesebatına uyum, gerekse ülkemizdeki dengeli/elverişli ve sürdürülebilir bir taşımacılık altyapısının oluşturulması için büyük gayretler sarf edilmektedir.Hiç şüphesiz ki, uluslararası ve bölgelerarası entegre bir ulaşım ağının kurulması, karayolu-demiryolu-denizyolu ve havayolu altyapılarının iyileştirilmesi ve birbirine entegrasyonunun sağlanması ile mümkün olacaktır. Bu kapsamda son 18 yıl içerisinde ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 910 milyar Lira yatırım yaparak çok önemli eserler ortaya koyduk. Türkiye’nin dört bir yanında bölge farkı gözetmeksizin yatırım gerçekleştirdik. Bütünsel kalkınma hedeflerimiz için çalışıyor, Türkiye’nin her noktasını birbiriyle ve dünya ile bağlayarak kalkınmayı yaygın ve bölgeler arasında eşit hale getiriyoruz.  Ülkemiz Avrupa-Asya-Afrika üçgeninde odaklanan ticari ve ekonomik büyümenin kalbinde yer alan konumu sayesinde tarihi fırsatlarla karşı karşıyadır. Bu tarihi dönemecin ve Yeni İpek Yolu’nun getireceği avantajlara hazır olmak için stratejik bütünlük içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören ülkemizin tüm ulaşım modlarında olduğu gibi yarım asrı aşan bir süre ihmal edilen demiryollarında da yeni bir atılım başlattık.’’ İfadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE BULGARİSTAN ARASI DEMİRYOLU TAŞINMASINA BAŞLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; ‘’Son 18 yılda demiryollarına 169,2 milyar Lira yatırım yaptık.1.213 kilometre YHT hattı inşa ettik ve ülkemizi YHT işletmeciliği ile tanıştırdık. Konvansiyonel hatlarımızı %6 artırarak 11 bin 590 kilometreye çıkardık. Böylece demiryolu ağımız %17 artışla 12 bin 803 kilometreye ulaştırdık. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hatlarını inşa ederek ülkemizi adeta bir çekim merkezine dönüştürdük. Bu iki dev proje ile Çin-Avrupa arasındaki demiryolu yük trafiğinde Orta Koridor’un etkin olarak kullanılması olanağını ortaya çıkardık. Orta Koridor üzerinden, Çin’in Xi’an şehrinden Çekya’nın Prag şehrine hareket eden Çin-Avrupa arasındaki ilk blok transit konteyner treni 6 Kasım 2019’da Ankara’ya ulaştı. Tren, Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu üzerinden Çin’den Avrupa’ya giden ve Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya ulaşan ilk yük treni olarak tarihe geçti.Çin-Türkiye parkurunu 12 günde, 11 bin 483 kilometrelik toplam parkurunu ise 18 günde tamamladı. İlerleyen yıllarda kuzey hat olarak belirtilen Çin-Rusya (Sibirya) üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen yıllık 5.000 blok trenin %30’unun geçişini Türkiye’ye kaydırmayı hedefliyoruz. Blok Tren uygulamaları ile demiryollarının yük taşıma kapasitesini daha da arttıracağız. Bu noktada Türkiye-Bulgaristan arasında karayolu sınır kapısı olan Kapıkule’ de karayolu araçlarının sınır geçişlerinde yaşadıkları yığılmaların önüne geçebilmek amacıyla 2018 yılından itibaren Türkiye’ de Çerkezköy ve Çatalca ‘ dan Bulgaristan arasında tır kasalarının demiryolu ile taşınmasına başladık. Artan ihracat taleplerinde demiryolu payının artırılması ve çıkış noktalarının artırılması amacıyla, Tekirdağ ve Ömerli istasyonlarında yapılan yatırımlarla gerekli düzenlemeleri tamamladık ve demiryolu ile tır kasası taşımalarına açtık.’’ Şeklinde konuştu.

İHRACAT YÜKÜ KARAYOLUNDAN DEMİRYOLUNA AKTARILDI

İstanbul’un önemli miktarda ki ihracat yükünün Karayolundan alınarak demiryoluna kaydırıldığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu; ‘’İlk etapta 08 Ekim 2020 tarihinde Ömerli (İstanbul) -Tekirdağ arası düzenli tren seferlerini başlattık.Ömerli ve Tekirdağ istasyonlarına kurulan yükleme ve boşaltma rampaları kullanılarak 13 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye-Bulgaristan arasında tır kasası taşınmaya başladık. Bugüne kadar Tekirdağ Ömerli istasyonları arasında karşılıklı olarak 40 bin ton, Tekirdağ’a gelen ve giden yük miktarı ise 137,2 bin ton oldu. Bu istasyonlardan Avrupa’ya ilk etapta yılda yaklaşık 40 bin TEU ve 25 bin tır kasası taşınabilecektir. Ayrıca ASYAPORT limanına gelen ve giden yaklaşık 100 bin TEU konteynerin Tekirdağ ve Ömerli (İstanbul) arasında demiryolu ile taşınması hedeflenmektedir. Gerek Marmaray’ın yurtiçi yük trenlerine açılması, gerekse Tekirdağ ve Ömerli İstasyonlarında düzenlemelerin yapılarak tır kasası taşımalarının başlaması sağlanması sayesinde İstanbul’un önemli miktardaki ihracat yükü karayolundan demiryoluna aktarılmış olacaktır.’’ Şeklinde konuştu.

KOMBİNE TAŞIMACILIĞIN ALT YAPISI DAHA DA GÜÇLENECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; ‘Konteyner ve tır kasası taşımalarının demiryolu ile yapılması ile ihracatçımızın taşıma maliyetleri azalacak ve rekabet gücü artacaktır.Türkiye üzerinden geçen transit yüklerin demiryolu ile taşınması sonucunda yıllık 5 Milyon Euro döviz girdisi beklenmektedir. Uzun vadede Tekirdağ Tren istasyonundan yıllık 2 milyon ton demiryolu taşıması yapılması planlanmakta, bu sayede de ülke ekonomisi ve çevrenin korunmasına büyük katkılar sağlanması hedeflenmektedir.Gaziantep’ten çıkan ve konteynerler içerisinde 1200 ton plastik ham madde taşıyan ilk yurtiçi yük treni, 8 Mayıs 2020 tarihinde Marmaray’dan geçerek 9 Mayıs’ ta varış yeri olan Çorlu’ ya ulaşmıştır. Bu sayede daha önce Derince-Tekirdağ feribot aktarmalı olarak taşınan yükler kesintisiz olarak Anadolu’ dan Avrupa’ ya geçmeye başlamıştır.Kombine taşımacılıkta en büyük potansiyeli oluşturan konteyner taşımacılığının geliştirilmesi amacıyla tüm modlara etkin bağlantıları olan, kara konteyner terminallerinin yani lojistik merkezlerin kurulması çalışmalarına da devam ediyoruz. Kombine taşımacılığın ülkemizdeki altyapısını daha da güçlendireceğiz. Türkiye bugün, bulunduğu stratejik konum sayesinde doğu ile batının bağlantı merkezi konumunda olan, Orta Asya ve Kafkasya’ya yönelik mal hareketinin tam kalbinde yer alan bir ülkedir. Bu konum sayesinde Türkiye, bu coğrafyanın en önemli ve değerli lojistik üssü olma potansiyeline sahiptir. Kamu ve özel sektör iş birliği ile ülkemizde bu potansiyeli hayata geçirecek yönde yatırımlar yapmaktayız. AB normları çerçevesinde yeni yasal düzenlemeleri hayata geçirmekteyiz. Ulaştırma ve haberleşmeye yaptığımız tüm yatırımların hedefi, daha güçlü, daha zengin bir Türkiye’ye ulaşmaktır. İnsanımızın ve gençlerimizin gelişmiş bir ülkede yaşaması, yaşam kalitelerinin yükselmesi, iş olanaklarının artması konusunda etkili olacak projelerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Sözlerimi burada bitirirken hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, burada ki programının ardından ASYAPORT Limanını ziyaret Etti.

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.