KAN DONDURAN AÇIKLAMALAR

KAN DONDURAN AÇIKLAMALAR

Yayınlama: 12.06.2013
169
A+
A-

 

KAN DONDURAN AÇIKLAMALAR


 

Bu Skandalın Hesabını Kim Verecek haberimiz üzerine Tekirdağ Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Kamuoyunu dehşete düşürecek o açıklamaları yorumsuz veriyoruz.


06.06.2013 tarihli http://ajanstekirdag.com/adlı haber sitesinde yayınlanan “BU SKANDALIN HESABINI KİM VERECEK” başlıklı haberde geçen   sorularla ilgili olarak  cevaplar  aşağıda belirtilmiştir.Cevap 1: Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı  Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğünde korunma ve bakım altında bulunan M.K isimli çocuğun, temizlik elemanı tarafından öldüresiye dövüldüğü iddiası abartılı bir ifadedir.


Temizlik elemanı tarafından yaramazlık yaptığı gerekçesiyle kaba muameleye maruz kalan ve kolunda kızarıklık oluşan çocuğumuz, 06.06.2013 günü mesaiye gelen grup sorumlusu tarafından olayın tespit edilmesi üzerine, kuruluş müdürlüğü tarafından görevlendirilen personel eşliğinde hastaneye götürülmüştür. Hastane tarafından çocuğumuza rapor tanzim edilmiş, ilgili  bakım elemanı işten çıkarılmış, ayrıca aynı gün konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Soruşturma başlatılmıştır.


Cevap 2: Valiliğimiz tarafından hiçbir kamu görevlisinin hukuka aykırı ya da haksız bir şekilde korunması söz konusu değildir.


Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Resul DARAMAve İl Müdürlüğü çalışanları ile ilgili şikayetler doğrultusunda yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde  Valiliğimizce; 1 Ön İnceleme, 13 Araştırma yapılmış, halen devam etmekte olan 1 araştırma bulunmaktadır.


Cevap 3: Valiliğimizce her türlü şikâyet konusu titizlikle araştırılarak, mevzuat çerçevesinde gereği yapılmaktadır. İl Müdürlüğünün  çalışmaları, hem idari hem de yargı denetimine tabidir.

-Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanlarının odalarına gizli kamera konulduğu iddiası ile ilgili yapılan Ön İnceleme neticesinde; İl Müdürü Resul DARAMA, Müdür Yardımcısı Bayram ARSLAN ve Şeref ÇITAK’ın  yargılanmalarına Tekirdağ 2. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edilmektedir.


Ayrıca;  İl İdare Kurulu Müdürlüğü tarafından  yapılan;


-Personelin usulsüz olarak işten çıkarılması ve yerlerine tanıdık kişilerin alınması iddiası,

-Mamul yemek alımı ve diğer hizmet alımlarında yapılan ihalelerin usulsüz olduğu iddiası,

-Özel Bakım Merkezlerini İl Müdürünün tehdit etmesi, baskı kurması, özürlü göndermemesi iddialarıyla ilgili araştırma yapılmış ve somut bir bulguya rastlanılmadığından, şikayetler işlemden kaldırılmıştır.


-Sevgi Evlerinde Bakım Elemanının görev yerinin değiştirildiğini öğrenen kız çocuklarının kollarını cam parçasıyla kesmesi konusuyla ilgili olarak da Bakanlıktan Müfettiş talep edilmiştir.


Cevap 4: İl Müdürlüğüne bağlı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğünde korunma ve bakım altında bulunan 15.08.2012 doğumlu K.Y. adlı çocuğumuz 07.10.2012 tarihinde vefat etmiştir. Olayla ilgili olarak Bakanlık tarafından idari soruşturma, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli soruşturma yapılmaktadır.


Konunun yetkilisi ve bilgi talep edilecek makam Cumhuriyet Başsavcılığıdır.  


Cevap 5: Özel Bakım Merkezi ile ilgiliBasına da yansıyan görüntüler ile ilgili Valiliğimizce Yönetmelik ve Genelge hükümleri çerçevesinde olaya  anında müdahale edilmiş; konu ile ilgili Özel Bakım Merkezine  uyarıda bulunulmuş ve  para cezası tatbik edilmiştir.


Ayrıca, özel bakım merkezindeki görüntülerle ilgili inceleme ve soruşturma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Denetmenlerince  yürütülmektedir. İnceleme ve soruşturma devam etmekte olup Bakanlıkça getirilen teklifler doğrultusunda işlem tesis edilecektir.


Cevap  6: 24.05.2013 ve 25.05.2013 tarihinde meydana gelen olayda B.N.B, S.Y. ve G.G. adlı çocuklarımız bakım elemanı Ç.Y.’ı darp ederek kaçma girişiminde bulunmuşlardır. Daha sonra Polis’in bulduğu 3 kızımız ifadeleri alınmak üzere karakola götürülmüş ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından da  Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğüne tekrar yerleştirilmişlerdir. Ancak; çocuklarımız aynı gün içerisinde kuruluştan izinsiz ayrılmışlardır.  2 çocuk kaçak durumda olup, aramalarına devam edilmektedir, 1 çocuk ailesine teslim edilmiştir.


Haberde yazıldığı üzere kuruluşa alınmaması ya da kuruluştan kaçmasının sağlanması gibi bir durum ise söz konusu olmamıştır.


Cevap 7: Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü ve diğer tüm kurum müdürlerinin  basına yapmış oldukları açıklamalar Valilik Makamının izni ile gerçekleştirilmektedir.


          


Kamuoyuna saygı ile duyurulur.12.06.2013

                                                

                                                                                                    TEKİRDAĞ VALİLİĞİ