HOZAT SEMALARINDA BİR TEKİRDAĞLI

HOZAT SEMALARINDA BİR TEKİRDAĞLI

Yayınlama: 09.07.2013
212
A+
A-

 

HOZAT SEMALARINDA BİR TEKİRDAĞLI


Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü üyesi 4 paraşütçü, çözüm süreciyle birlikte silahların sustuğu Tunceli’nin Hozat ilçesi semalarında uçuş gerçekleştirdi.


Çözüm süreciyle PKK'nın Türkiye sınırları dışına çekilmeye başlaması ile silahların yerini barış ortamına bırakmasının ardından Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü üyesi 4 paraşütçü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde birçok noktada paramotorla uçuş gerçekleştiriyor. Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü Başkan Yardımcısı Arslan Hamza Algül, üyeler ressam ve heykeltıraş Doğan Erdem, öğretmen Beşir Bahçıvan, avukat Zeynel Şen çatışma haberlerinin eksik olmadığı Tunceli’nin Hozat ilçesi semalarında da uçuş gerçekleştirdi. İlçeden havalanan sporcular, 4 ay önceye kadar çatışmaların eksik olmadığı bölgede uçuş yaptı.


Dersim olaylarının yaşandığı ilçe üzerinde uçuş yapan Algül, askerler tarafından taşlarla dağa yazılan ‘Önce vatan1923’ yazıyı havadan görüntüledi.


Kameraları ile bölgeyi havadan görüntüleyen sporcular, barış ortamında uçmanın keyfini yaşadı. Geçen yıl çatışmaların hiç eksik olmadığı Hozat eteklerinde de tur atan paraşütçüler, havadan çekimler yaptıktan sonra ilçede boş bir alana iniş yaptı.


Bölgede ilk defa yapılan spor faaliyetini şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade eden bir vatandaş, “İlk defa bölgemizde sporcuları gördük. Bizi bu faaliyetler çok heyecanlandırdı, mutlu etti. Bölgemize Türkiye'nin bütün sporcularını bekliyoruz. Dersim’in güzelliklerini bütün herkesin görmesini istiyoruz. Herkesi Dersim’e bekliyoruz.” dedi.


Kısa bir zamana kadar adı terör olayları ile anılan Hozat’ın doğal güzelliklerini havadan görüntülediklerini ifade eden Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü Başkan Yardımcısı işadamı Arslan Hamza Algül, “Silahların susmasının ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin unutulmuş doğal güzellerini göstermek için ve bölgenin spor faaliyetlerine uygun olduğunu anlatmak için Hozat şehir merkezi semalarında paramotorla uçuşlarımızı gerçekleştirdik. Bölge halkının yakın ilgisiyle karşılaştık. Özellikle çocuklar ilk defa gördüğü paraşüt karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Uçuş faaliyetlerimiz Çukurca, Tunceli, Ovacık, Van bölgelerinde devam edecek” diye konuştu.