GEMİ’DE RADYASYON PANİĞİ.!!

GEMİ’DE RADYASYON PANİĞİ.!!

Yayınlama: 05.01.2014
357
A+
A-

 

LİMANDAKİ GEMİ'YE İLGİNÇ İHBAR 

 

Tekirdağ Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne dün akşam mail yoluyla Marmaraereğlisi MARTAŞ limanına yanaşan Bahama bandıralı kuru yük gemisinde radyoaktif madde var ihbarı yapıldı. Teyakkuza geçen, Afad, Umke ve Tekirdağ Sahil Sağlık Denetleme Merkezi ekipleri gemide radyasyon ölçüm ve denetleme yaptılar.


İddiaya göre Tekirdağ Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne Marmaraereğlisi Martaş limanına yanaşan Bahama Bayraklı Clipper Mistral adlı kuru yük gemisinde Kanada’dan yüklenen fabrika teçhizatında radyoaktif madde bulunduğuna dair ihbar geldi. İhbar üzerine harekete geçen, Tekirdağ Afad İl müdürlüğü, UMKE ve Tekirdağ Sahil Sağlık Denetleme Merkezi ekipleri limana gelerek inceleme yapmak için gemideki yükün indirilmesini durdurdu.


KORKULAN MADDE ÇIKMADI


Marmara Ereğlisi Martaş Limanına gelen Tekirdağ Afad Şube Müdürü, Sahil Sağlık Denetleme Tabibi, Deniz Liman Şube Müdürlüğü personeli, gümrük muhafaza memuru, gemi kontrol muhafaza memuru ve acente memuru eşliğinde gemi içerisinde özel kıyafet ve cihazlarla radyo aktif madde  incelemesi yaptılar. Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Teknisyenleri İhbar edilen gemi içerisinde yaptıkları arama ve tarama neticesinde; Gemideki yaşam Alanlarında  (Kamaralarda): 0-10 mikro R/h, Makine Dairesinde: 10 – 20 mikro R/h. Güverte ve Hayvan Konteynırlarının oldu yerlerde:  10-20 mikro R/h. Geminin Ambarlarında: 10-27 mikro R/h oranında değerler tespit edildi.


Gemide inceleme yapan yetkililer yaptıkları açıklamada, gemide tespit edilen ölçümlerde çıkan sonuçların normal olduğu, dolayısı ile yapılan ihbarın asılsız olduğu belirtildi.