KURUMLARIN 10 OCAK MESAJLARI

KURUMLARIN 10 OCAK MESAJLARI

Yayınlama: 09.01.2014
174
A+
A-

 

10 Ocak çalışan gazeteciler günü münasebetiyle, başta Vali Ali Yerlikaya olmak üzere kurumların mesajları..

 

ALİ YERLİKAYA- VALİ

 

"Haber almanın ve iletişimin en etkin kanallarından birisi olan, “Gazetecilik”, çok büyük fedakârlıklar isteyen ve zor şartlar altında icra edilen, önemli bir meslektir.
Kamuoyunu aydınlatmak için istisnasız, günün her saatinde haber peşinde koşan gazetecilerimiz, toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken, bir taraftan da sorumluluk duygusu içerisinde,  halkımızın talep ve beklentilerini karşılamak için çalışmaktadırlar.
Kitlelerin isteklerini ve bu yönde gerçekleştirilenleri, karşılıklı anlamda etkileşime bağlı olarak taşıyan ve aktaran basın mensuplarımız, haber ve bilgiye en hızlı ve doğru şekilde ulaşılması konusunda da sürekli dinamik bir görünüm, sergilemektedirler.
Bu duygu ve düşüncelerle, mesleklerini büyük bir özveriyle ifa eden, il merkezinde ve ilçelerimizdeki; yerel gazete, dergi, televizyon ve radyolarda çalışan tüm gazetecilerimiz ile ulusal basın ve haber ajanslarımızın temsilcilerinin, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."


ALİ YILMAZ İL EMNİYET MÜDÜRÜ


"Kamuoyunu aydınlatmak için zor şartlarda, günün her saatinde haber peşinde koşup, toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken, bir taraftan da talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren siz değerli basın mensuplarımızın '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' kutlu olsun'' dedi.
Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla yayınladığı mesajda "Demokrasinin temel taşlarından olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir.
Kamuoyunu aydınlatmak için zor şartlarda, günün her saatinde haber peşinde koşup, toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken, bir taraftan da talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren siz değerli basın mensuplarımızın '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, İlkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin yerine getirdiğiniz hizmetlerden dolayı teşekkür eder, saygılar sunarım'' ifadelerini kaydetti.


ADEM DALGIÇ- BELEDİYE BAŞKANI


"Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın meslek ilkelerine sahip çıkan bir medya, demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisi olmakla birlikte, basın ve basın özgürlüğü toplumların demokrasi kültürünün yerleşmesinde önemli bir güçtür. Gazeteciler de her türlü şartta bu zor ve meşakkatli görevlerinde kamuoyunu gelişmelerden haberdar etme ve bilgilendirme adına önemli görevler üstlenmektedirler.
Bu duygu ve düşüncelerle; basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim."


MUSTAFA CANBER-BASIN İLAN KURUMU ŞUBE MÜDÜRÜ


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, dünyanın en zor mesleklerinden birini icra eden gazetecilerin fizyolojik ve psikolojik yönden yıprandığını ancak ekonomik olarak bunun karşılığını alamadığını ifade etti.

İşten atılmalar ve iş değiştirme zorunda kalmalarının gazetecilerin önemli sorunlarından olduğunu bildiren Canbey, "Gazetecilik mesleğinde yaşanan bu sıkıntılar, mesleğe olan ilgiyi azaltmakta moral ve motivasyon kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi mesleğin gelişimi ve geleceği açısından önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

Tekirdağ'da basın sektörünün her geçen gün büyüdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Her geçen gün büyüyen ve gelişen Tekirdağ'da doğru ve tarafsız haberciliği önemseyen, mesleğin etik kurallarına dikkat eden bir gazetecilik anlayışının gelişmesi yönünde önemli bir çaba olduğunu görüyoruz. Bu çabanın başarılı olması ve Tekirdağ'ın her alanda olduğu gibi basın alanında da hak ettiği yeri alacağından hiç kuşkumuz yoktur. 

Bütün gazeteci arkadaşlarımın, haklarının iyileştirilmesi ve korunması açısından anlamlı olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor ve sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum


AHMET KAMBUR-AK PARTİ İL BAŞKANI

 
bağımsız, tarafsız ve ilkeli basının, toplumsal kalkınmanın, gelişmenin ve demokratikleşmenin en önemli unsurlarından olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “Basın ahlak kurallarına uygun yapılan yayınlar, açık ve şeffaf toplum kültürünün gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle yazılı ve görsel basın yayın organları toplumun sesi, gözü ve kulağı durumundadır. Ulusal ve yerel medyanın Tekirdağ’ımızda üstlenmiş olduğu misyonuyla gece gündüz, yaz kış demeden daima bağımsız ve gerçekleri tüm çıplaklığı ile halkımıza sunarak çoğulcu bir demokrasinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. 

Vatandaşlarımızın ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri zamanında ve objektif bir şekilde haberdar olmasını sağlayan, her türlü zor şartlara rağmen görev bilincini kaybetmeyen fedakar basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk dilerim” dedi. 
 
NACİ AKYAZI-TEKİRDAĞ GAZETECİLER BİRLİĞİ DERNEK BAŞKANI


10 Ocak 1961’de kabul edilen 212 Sayılı Yasa ile Çalışan Gazeteciler Günü, bayram ilan edildi. Bu tarihten itibaren de bayram olarak kutlandı. Ancak, 1971’de ki 12 Mart müdahalesinden sonra da basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak her gün kutlandı.

Bu gün ise Çalışan Gazeteciler Günü, nostaljik ve sembolik olarak yaşanıyor. Geçen 50 yıl süre zarfında; gazetecilere verilen haklar geri alındı. Baskı ve yıldırma politikaları arttı. Günümüzde 60’tan fazla gazeteci, tutuklu ve cezaevinde. Mahkemelerde 4 binden fazla ‘gazeteci’ davası var. Bu durumda basın özgürlüğünden bahsederek, bu günü bayram olarak kutlamak ne derece doğrudur?

Gücünü halktan alan basının; tarafsız haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif bir şekilde yansıtma, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlama, toplumun çıkarlarını koruma, toplumu eğitme ve aydınlatma gibi çok kapsamlı ve anlamlı görevleri vardır. Basın bu görevleri yaparken; cendereye alınmış bir basın özgürlüğü ve tehditlerle karşılaşmaktadır.

İleriyi gören ve zamana ayak uydurarak çağın gereklerini kendine ilke edinmiş tüm toplumlarda; basına tanınan hak ve özgürlükler, bir an önce ülkemizde de kabul edilmeli ve uygulamaya konmalıdır. Çağı yakalamış, modern ve demokratik toplum olmanın gereği budur. Bu gereklilik, anayasada yapılacak yeni düzenlemeler kapsamında bir an önce göz önüne alınmalıdır.

Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi; “Gazeteciler; gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.”

Böyle bir günde basın bayramını hep birlikte kutlamak umuduyla, basın şehitlerimizi rahmetle anıyor, Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum.


GİRSEL ERBAP-DORUK MARMARA UN GENEL MÜDÜRÜ


Halkın haber alma güvencesi olan gazetelerimizde, zor şartlar altında gece gündüz demeden çalışarak haber peşinde koşan ve toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan gazete çalışanlarının 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutlar, çalışma hayatlarında başarılar dilerim.


Savaşta ateş,depremde göçük,kışın kar altında aralıksız çalışan,haber almak için canla başla çaba gösteren demokrasimizin savunusu gazetecilerimizi sadece bir gün değil her zaman hatırlamalıyız.


Kamu kurumları,özel sektör,sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak da bizlere düşen en önemli görev; haber alma ve bu haberi milletimize  aktarma hakkı olan,demokrasiye ve insan haklarına inanmış,doğru haber yapmayı vicdani sorumluluğu saymış gazetecilerimize kayıtsız şartsız ve menfaat beklemeden yardımcı olmaktır.


Özellikle gazeteciliğin okulu,yapı taşı ve temeli olan,aynı zamanda en meşakatlı,yıpratıcı görev yapan,dar bir kadro ve maddi imkansızlıklara tanıdık ve hergün yüz yüze olduğu tanıdığı çevrede adaletli ve dürüst haber yapan yerel  gazetecilerin çalışmalarını taktirle karşılıyorum.

Ülkemizdeki barış,huzur ve adeleti sağlayacak,mağdurların haklarını savunacak,sevinçleri ve üzüntüleri millet olma duygusuyla birlikte paylaşacak,iyi ve kötü günlerde ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlayacak güzel haberleri duymak ümidiyle tekrar çalışan gazetecilerimizin gününü kutlar sevgi ve selamlarımı sunarım.