Eşinin Ölümüne Sebep Oldu, İlk Sözleri ‘Üzgünüm’ Oldu

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde eşi tarafından darp edilip, 2 ay komada yaşam mücadelesi veren Buse Ateş Suna hayatını kaybetti.

Eşinin Ölümüne Sebep Oldu, İlk Sözleri ‘Üzgünüm’ Oldu

Yayınlama: 17.04.2024
1.096
A+
A-

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde eşi tarafından darp edilip, 2 ay komada yaşam mücadelesi veren Buse Ateş Suna hayatını kaybetti.

Olay Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Avşar mahallesinde gerçekleşti. Avşar mahallesinde yaşayan Enes Suna ve Buse Ateş Suna tartışmaya başladı. İddiaya göre Enes Suna, eşi Buse Ateş Suna’yı öldüresiye darp etti. Hastaneye kaldırılan Buse Ateş Suna, 2 ay boyunca verdiği yaşam savaşını 14 Nisan 2024 tarihinde kaybetti. Genç Kadın köyü Ferhadanlı’da toprağa verildi.

Olayın ardından Enes Suna, Jandarma ekipleri tarafından yakalanarak tutuklandı. Eşi Buse Ateş Suna’yı öldüresiye darp eden Enes Suna’nın davası başladı. Davaya jandarma ekipleri tarafından getirilen Enes Tuna, ilk savunmasında ‘Öldüğünü öğrendiğimde çok üzüldüm. Üzgünüm.’’ Dedi. Enes Suna’nın avukatı savunma için ek süre isterken mahkeme Temmuz ayına ertelendi.Aynı zamanda mahkeme, olayın tanıdığı olan Enes Suna’nın annesi L.S’yi dinlemeye karar verdi.  Dava’ya KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) müdahil oldu.

Tekirdağ Adalet Sarayında 4.Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirilen ilk duruşmada mahkeme Temmuz ayına ertelenirken, KADEM Tekirdağ Başkanı Av. Sümeyye Tek, mahkeme sürecini yakından takip edeceklerini belirtti.

Konuyla ilgili mahkeme çıkışında açıklamalarda bulunan KADEM Tekirdağ Başkanı Av. Sümeyye Tekin ; ‘’Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Avşar Köyü’nde eşi Enes Suna tarafından öldüresiye darp edilen Buse Ateş Suna, 2 aydır yoğun bakımda devam eden hayat mücadelesini 14.04.2024 tarihinde kaybetti. Olayla ilgili adli soruşturma devam ederken, E. Suna isimli şahıs tutuklanarak cezaevine konuldu. Zanlı hakkında 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “kasten öldürmeye teşebbüs” suçuyla açılan davanın ilk duruşması bugün Tekirdağ Adalet Sarayı’nda görüldü. Duruşmada; usulü işlemlere ilişkin ara kararların kurulduğu duruşmada sanık ifadesi alınmak üzere bir sonraki celse 09/07/2024 saat 14.30 tarihine bırakıldı.’’ Dedi.

SANIĞIN HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMASI İÇİN UĞRAŞACAĞIZ

KADEM Tekirdağ Başkanı Av. Sümeyye Tekin; ‘’KADEM olarak, kadınların can güvenliğine kasteden ve insanlık suçu olan her olayda olduğu gibi, Buse Ateş davasında da yargılamanın en hızlı ve âdil şekilde gerçekleştirilerek, sanığın hak ettiği cezayı alması için davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.Bu türden toplum vicdanını derinden yaralayan kadına şiddet olaylarının bir daha tekrarlanmamak üzere son bulması için çalışmaya devam edeceğiz. Tüm medya kuruluşlarını ve kamuoyunu da bu haklı mücadelede yanımızda olmaya davet ediyoruz.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.