İLK TEPKİ ÇORLU’DAN

İLK TEPKİ ÇORLU’DAN

Yayınlama: 23.12.2013
235
A+
A-

 

 

ÇMMD  BAŞKANI YİRUN: "BASIN ÖZGÜR OLMALIDIR"

 

 

 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyete girişlerinin yasaklandığı duyurulmasının ardından Tekirdağ'a bağlı Çorlu Medya Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Yirun yaptığı açıklamada basının özgür olması gerektiğini kaydetti. 

 


 

Yirun açıklamasında, "Basın milletin ortak sesidir. Sansür edilemez ve susturulamaz. Alınan bu karar ile basın mensuplarının emniyet müdürlüklerine alınmaması son derece yanlış. Basın özgür olmalıdır"dedi.


 

Basın mensuplarına yönelik uygulanan yasakçılığın son derece yanlış olduğunu ifade eden Çorlu Medya Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Yirun, "Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğünün almış olduğu bu karar basın camiasında bir tarihe geçmiştir. Böyle bir tutumun hiçbir iktidar döneminde yapılmamıştır. Basın mensupları kamu yararına görev yapmaktadırlar. Böyle bir kararın alınması son derece üzücü ve düşündürücü bir karardır" ifadelerini kaydetti.


Basın mensuplarının emniyete girişlerine getirilen yasağın amacının anlaşılmadığını dile getiren Yirun, "Ülkenin gündemi ile ilgili olarak yaşanan bu kadar sıkıntı var iken böyle bir kararın alınması son derece düşündürücüdür. Bu genelge toplumun bilgi edinme hakkını engellemek olduğu kadar, sansürcü bir uygulamadır. Bilgi edinme hakkının yasal çerçeve alınmasıyla birlikte tekrar bir genelge çıkartarak bunu geri almak istenmesinin ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha düşünmek gerekir. Burada bir kurban aranıyor ve bunun sonucunda da her şeyi medya yapmış gibi cezalandırılması son derece üzücüdür. Bu alınan kararın Anayasaya karşı açıkça aykırı olduğunu biliyoruz. Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye en fazla ihtiyacı olduğu bir dönemde alınan yasaklama kararını kınıyor, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nü Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bu kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz" diye konuştu.Çorlu Medya Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Yirun