Tekirdağ’da el konulan pirinçler GDO’suz çıktı

Tekirdağ’da el konulan pirinçler GDO’suz çıktı

Yayınlama: 25.05.2013
239
A+
A-

 

Tekirdağ’da el konulan pirinçler GDO'suz çıktı

Bir gıda firması tarafından ABD'den Tekirdağ Limanı’na getirilen ve GDO şüphesiyle el konulan 16 bin ton pirinçten alınan numuneler temiz çıktı. TÜBİTAK'ın raporunun ardından firma hakkında savcılık tarafından başlatılan soruşturmaya takipsizlik verildi; el konulan 16 bin ton pirinç ise firmaya teslim edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ABD'den Mersin'e ithal edilen pirinçlere GDO şüphesiyle el koymuştu. El konulan pirinçleri ithal eden firma yöneticileri ise tutuklanmıştı. Bakanlık, ABD'li firmadan Tekirdağlı bir gıdaşirketinin de pirinç ithal ettiğini belirledi. Bunun üzerine Bakanlık, firmanın gemilerle Tekirdağ Limanı’na getirdiği 16 bin ton pirincine el koydu. Firmanın Tekirdağ'daki deposunda 12 bin ton ve Edirne'nin Keşanilçesindeki paketleme fabrikasında 4 ton pirinç muhafaza altına alınarak, savcılık olayla alakalı soruşturmabaşlattı. Savcılığın soruşturması kapsamında, firma yetkililerinin ifadesi alındı.

GDO'SUZ ÇIKTI

Soruşturma dahilinde firmanın Tekirdağ ve Keşan’da bulunan pirinçlerinden numune alındı. Alınan numuneler TÜBİTAK'ın Gebze’deki tesislerinde ve İzmir’de özel bir laboratuvarda tahlil edildi. Her iki laboratuvarda yapılan tahlillerde, GDO izine rastlanılmadı. TÜBİTAK'ın hazırladığı analiz raporunda, “Yapılan testler sonucunda örnekte CaVM 35S ve NOS dizilimleri tespit edilmemiştir. Bu dizilimler genetik modifiye ürünlerde mevcut olan DNA dizilimleridir” denildi.

SAVCILIK TAKİPSİZLİK VERDİ

Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı, GDO raporunun açıklanmasının ardından firma hakkında başlattığı soruşturmaya takipsizlik verdi. El konulan 16 bin ton pirinç ise, firmaya teslim edildi. Firmanın takipsizlik kararının ardından, teslim edilen pirinçleri Keşan'daki tesislerinde paketleyerek iç piyasaya sürdüğü kaydedildi.