DURUŞ BOZUKLUĞU FITIK YAPIYOR

DURUŞ BOZUKLUĞU FITIK YAPIYOR

Yayınlama: 01.08.2013
287
A+
A-

 

DURUŞ BOZUKLUĞU BEL VE BOYUN FITIĞI YAPIYOR

 

Duruş bozukluğunun bel ve boyun fıtığına neden olduğunu kaydeden Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hicran Yeşilyurt, duruş bozukluğu olan kişilere egzersiz, ilerlemiş vakalara ise fizik tedavi öneriyor.

 

 

Dik ya da doğru duruş, vücut yapısına yük ve stres binmesine engel oluyor. Bu durum kişiyi hastalıklardan koruyor, ağrı hissetmesini engelleyerek, yorgunluğun önüne geçiyor. Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hicran Yeşilyurt, insanın ayakta dururken ve günlük faaliyetleri sırasında vücudunu yerçekimine karşı düzgün şekilde tutmasının normal duruş veya tıbbi deyimle postür olarak tanımlandığını bunu başarmanın ise her zaman sanıldığı kadar kolay olmadığını söylüyor.

 

 

Dik duruşun kemik, eklem ve kas yanında sinir sistemi ve denge fonksiyonlarıyla sağlandığını belirten Yeşilyurt, duruş bozukluğunun çok sayıda sağlık sorunu ve hastalıkla ortaya çıkabildiği gibi bir hastalığa bağlı olmadan da meydana gelebileceğini belirtiyor. Özellikle vücut yapılarını egzersizle geliştiremeyenler, sürekli aynı pozisyonda duran büro çalışanları, öğrenciler, bilgisayar kullanıcıları ve şoförler ciddi risk taşıyor. Ayrıca karın kasları zayıf ve göbekli kişiler, iri göğüslü kadınlar, gebelikte dik duruşa dikkat etmeyenler ve ilerleyen yaşlarda kas aktivitesi azalmış yaşlılarda belirgin duruş sorunları gelişiyor.

 

 

Düzeltilmeyen duruş bozukluğunun boyun, sırt ve bel ağrılarına, vücuttaki farklı kaslarda tutulmalara ve omuz hareketlerinde kısıtlılığa neden olduğunu belirten Yeşilyurt, "Ayrıca zayıf kaslar; boyun ve bel fıtığı nedeni olabiliyor. Kronik ağrı ise kişide depresyon ve anksiyete oluşumuna yol açtığı için iş verimini düşürüyor.

 

Duruş bozukluğunu düzeltmek için kişinin otururken, ayakta dururken ve iş yaparken doğru olan pozisyonu öğrenmesi ve uygulaması gerekiyor. Ayrıca doğru duruş için çok önemli olan sırt-bel kasları, omuz kasları, karın ve bacak kaslarını güçlendiren egzersizler, yüzme ve pilates öneriliyor. Bazı ilerlemiş vakalarda ise bu hastaların fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alınmaları gerekiyor." dedi.