DORMAR ÜRETİCİYE SESLENDİ

DORMAR ÜRETİCİYE SESLENDİ

Yayınlama: 18.06.2013
249
A+
A-

DORMAR ÜRETİCİLERE SESLENDİ

 

DORMAR  Genel Müdürü Gürsel Erbap Buğday Hasat Bildirisi Yayınladı.

 

Saygı değer üretici dostlarımız; Trakya bölgemizde 2013 yılı buğday hasat döneminin başlamak üzere olduğu bu dönemde yağan yağmurlardan dolayı ürünlerin kalite ve verimlerinde bazı sorunlar meydana gelmiştir. Özellikle yağmurlardan sonra buğdaylar tam olarak olgunlaşıp rutubet kaybı olmadan yapılan hasatlarda ileriki dönemlerde stoklama açısından problemler yaşanmaktadır.Her yılın kendine özgü bir yapısı var,iklim değişiklikleri son dönemlerde bazı ezberleri bozmaya başlamıştır. Buğday çeşitlerinde  bölgelere göre verim ve kalite değerleri  değişkenlik arz etmektedir. Önümüzdeki buğday ekim döneminde yapılacak tarımsal yöntemler ve tohum çeşitliliği eski dönemlerden farklı olmalıdır.Buğday tarımı bir çok iklim ve toprak çeşidinde yapılabilir ve sınırlı  sıcaklık ve nem isteği vardır.Ülkemizde uzun yıllar boyunca alişık olduğumuz iklim ve topraklarda aynı çeşit buğdayları ekmekteyiz.Küresel iklim değişikliklerinden dolayı ülkemizde ve bölgemizdeki buğdayların düzensiz yağış rejimlerine uyum sağlayan,bitki boyunun daha kısa ,yatmalara dayanıklı,verimi yüksek ve aynı zamanda kalitenin de yüksek olduğu çeşitler geliştirilmelidir.Ekim dönemi, bitki gelişimi iyi izlenmeli,gübreler, ilaçlar zamanında ve doğru miktarlarda atılmalıdır. Yapılacak hasat sonrasında ürünlerinizi depolamak veya pazarlamak için bir yıllık emeğinizin karşılığını alabilmek çok önemlidir.

Dormar Doruk Marmara olarak ekimden hasata kadar olan dönemde teknik hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz .Hasat ettiğiniz ürününüzü tarlanızdan,harman yerlerinden,depolarınızdan veya fabrikalarımızda gerçek değerinde 365 gün alım yapmaya devam ediyoruz.

Lütfen hasat sonrası tarlalardaki anızları yakmayalım,çünkü tabiattaki dengeyi sağlayan birçok canlıyı da yok etmiş oluyoruz. 2013 hasatının tüm çiftçi dostlarımıza bereket,bölgemize ve ülkemiz ekonomisine hayırlar getirmesini diliyoruz.

 

DORMAR DORUK MARMARA UN SAN.A.Ş

 

Gürsel ERBAP

Genel Müdür