DEPREM UZMANLARINDAN KÖTÜ HABER

DEPREM UZMANLARINDAN KÖTÜ HABER

Yayınlama: 01.01.1970
526
A+
A-

 

 

SABAH MEYDANA GELEN 5.3 LİK DEPREM ENERJİYİ BOŞALTMADI

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, önümüzdeki 20 yıl içinde büyük bir depremin Çanakkale ve Tekirdağ çevrelerini etkileyececeğini ve büyüklüğünün 7.0'nin üzerinde olacağını ileri sürdü.Prof.Dr. Doğan Perinçek, merkez üssü Gökçeada Kaleköy olan 5.3 büyüklüğündeki deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gökçeada depreminin uyarı olarak alınmasını gerektiğini belirten Prof.Dr. Perinçek, "Bence şu an Tekirdağ ile Gökçeada arası en tehlikeli bölge" dedi.

Gökçeada'daki depremle Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın batısında İzmit ve Adapazarı civarında enerjinin önemli oranda boşaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Perinçek, enerjinin şu an ise Orta Marmara'dan Saros'a doğru biriktiğini kaydetti. Prof.Dr. Perinçek, endişesini ise söyle dile getirdi20 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR DEPREM OLUR"Eğer 1912'deki Mürefte depremi gibi bir deprem olursa, Tekirdağ ve Çanakkale'ye etkisi kesinlikle ve kesinlikle yıkıcı olacak. Onun için tedbir almalıyız. Çanakkale'de yapıların büyük kısmı alüvyon zemin üzerine kurulmuş. Sadece bugünkü depremi konuşmakla bu iş çözülmüyor. Yoğun bir şekilde kendimizi her yüzyılda bir olan Mürefte depremi gibi bir depreme hazırlamamız gerekiyor. Bugünkü depreme benzer depremler Kuzey Anadolu Fayı boyunca Tekirdağ ve Gökçeada arasında bundan sonra da sürecektir. Beklediğimiz büyük deprem umarım biz gerekli tedbirleri aldıktan sonra olur.ö

Deprem tahmini de yapan Prof. Dr. Doğan Perinçek, "64 yaşındayım. Yaşadığım süre içinde, çok üzülerek belirtiyorum ki Çanakkale ve Tekirdağ ile ilçelerini etkileyecek bir depremi yaşayacağımızı sanıyorum. Bu yüzyılda bir beklediğimiz bir deprem. Ama önümüzdeki sene mi olur, 5 yıl sonra mı olur, 10 yıl sonra mı olur bunu söylemek mümkün değil. Ama önümüzdeki 20 yıl içinde büyük bir deprem Çanakkale ve Tekirdağ çevrelerini etkileyecektir. Bu depremin şiddeti de 7.0'nin üzerinde olacaktır" dedi.