CUMHURİYET MEYDANINDAN SESLENDİ

CUMHURİYET MEYDANINDAN SESLENDİ

Yayınlama: 05.03.2014
221
A+
A-

 

MİTİNG BOYUNCA BAŞBAKAN'A YÜKLENDİ

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tekirdağ mitinginde, ‘bu adam’ diye söz ettiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Aralık 2013’te bir olayla karşılaştığını belirterek, “Devletin namuslu kadroları, açıkça hükümet tarafından soyulan bir devletin maskesini ortaya çıkardı” dedi. Başbakan Erdoğan’a yönelik provokasyon amaçlı suikast girişimi uyarısında da bulunan Kılıçdaroğlu, "Bir başbakan Adalet Bakanı'na talimat veriyor. Mahkeme kararını böyle versin diyor. Bunu dedin mi o koltukta oturamazsın. Bu adam bir hukuk katilidir. Bu adam adalet katili. Bir katilden başbakan olur mu? Hırsızdan başbakan, yalancıdan başbakan olur mu? Utanmadan milletin önüne çıkıyor" dedi.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geceyi Edirne’den geçirdikten sonra partisine ait seçim otobüsü ile sabah saat 10.30’da Tekirdağ’a hareket etti. Kılıçdaroğlu otobüsle Edirne’nin Havsa İlçesi'nden geçerek halkı selamladı. Havsa’dan TEM otoyoluna çıkan Kılıçdaroğlu’nu taşıyan seçim otobüsü, Muratlı gişelerinden çıktıktan sonra 300 araçlık bir konvoy tarafından karşılandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ Milletvekilleri Emre Köprülü, Candan Yüceer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından karşılandı. Konvoy eşliğinde Muratlı ilçesine gelen Kılıçdaroğlu, bir kez daha yolunun kesilmesi üzerine, seçim otobüsünün üzerine çıkarak kısa bir konuşma yaptı.
EŞİYLE HALKI SELAMLADI


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Tekirdağ Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Platforma eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte el ele çıkan CHP Lideri halkı selamladı. Miting alanında, ‘Keşke siz de tencere tava çalsaydınız’, ‘Ayakkabı kutusu partisi’, ‘Rıza çalar Ebru söyler, Barış Güler’, ‘Ne hırsız AKP, ne de çeteleşmiş cemaat temiz toplum, temiz siyaset’, ‘Yüzsüzlüğün boyutu yolsuzluğun boyutu büyük’, ‘Paşalara müebbet, caniyle muhabbet’ pankartı taşıyan yaklaşık 10 bin kişi tarafından coşkuyla karşılandı.


KÖŞEYİ DÖNDÜ


Sözlerine ‘Size bir hikaye anlatmak istiyorum’ diye başlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hikaye başbakanlık koltuğuna oturan adamla ilgili, ben mağdurum dedi. Şiir okudum diye hapse atıldım, yırtık ayakkabı ile siyasete girdim, annem elimden tutardı, ama paramız yoktu derdi. Siyasete girdi. Hep mağdur edebiyatı yaptı. Köşeyi döndü, yine mağdur, bugünlerde mağdur edebiyatı yapıyor. Yırtık ayakkabı ile siyasete girdi. Şimdi dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Bunun hesabını hep beraber sormak durumunda değil miyiz? Hesabını soracak mıyız?” dedi.


Halkın istemesi halinde hesap soracağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Trakya’dayız. Kapıkule çok yakın, kaçacak gibi görünüyor. Nereye kaçarsa kaçsın, hangi ülkeye giderse gitsin. Size söz veriyorum. Türkiye’ye getireceğim ve hesabını soracağım. Temiz bir siyaset için, halka hesap veren bir siyaset için, işsizlere iş bulmak için, çiftçinin alın terini değerlendirmek için, barış içinde yaşamak için, Türkiye’nin yeni bir yönetime, yeni bir Başbakan'a ihtiyacı var, onu sizler gerçekleştireceksiniz. Bizler de çalışacağız, söz veriyorum” diye konuştu.


DEVLETİN NAMUSLU KADROLARI


Konuşması sık sık, ‘Başbakan Kemal’ sloganları ile kesilen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ı, ‘Bu adam’ diye niteleyerek, “17 Aralık 2013’te bir olayla karşılaştı. Devletin namuslu kadroları, açıkça hükümet tarafından soyulan bir devletin maskesini ortaya çıkardılar. Bu kadroyu ortaya çıkardılar, yüzlerindeki maskeyi indirdiler. Ayın 17’si sabanın 8’i 2 geçe telefon ediyor oğluna, az önce polisler şu şu şu bakanların çocuklarını evlerinde arama yapıyorlar. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu var diyor. İzlediniz mi? Bilal oğlan yeni kalkmış, baba bir daha tekrar eder misin diyor anlayamıyor tabi. O da tekrar ediyor böyle böyle oğlum evde ne kadar var diyor” dedi.


BÖYLE BİR REZALETİ TÜRKİYE HİÇ YAŞAMADI


Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin üzerine mitinge katılanların slogan atılması üzerine konuşmasını, “AKP’ye hırsız demeyeceğiz. Orada düzgün insanlar da var. Bizim hırsız dediğimiz bir kişi, adı da başçalan diyoruz biliyorsunuz. Şimdi sabahın köründe telefon ediyor. Paraları sıfırlayın diyor. Ne kadar para varsa gönderin, polis basar diyor. Bunu eskiden olsa yalan derdi. Şimdi kendi sesinden, kendisi itiraf ediyor. Ertesi gün, ayın 18’inde beşinci kez telefon ediyor. Evladım paraları sıfırladınız mı diyor. Babacım bir miktar kaldı deyince de, ne kadar kaldı diyor. 30 milyon euro kaldı diyor sıfırlayamadık diyor. Bu ülkenin bütün çiftçilerine sesleniyorum, Bu ülkenin işsizlerine, emeklilerine, namuslu memurlarına, öğretmenlerine. Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti hiç yaşamadı. Böyle bir hırsızlığı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez görüyoruz. Bir devleti hükümet soymakla görevlendirilmiş buna izin verecek miyiz?” diye sürdürdü.


MAHKEMELERİ ARKA BAHÇESİNE ÇEVİRMEK İSTİYOR


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sabah yeni bir ses kaydı dinlediğini söyleyerek, “Bu başçalan o dönemin Adalet Bakanına telefon ediyor. Bak diyor bir dava var diyor. O dava bir mahkemede diyor, takip et duruşması nerde olacak diyor. Kararı şöyle versin diyor. Ne diyordu, yasama yargı, yürütme güçler ayrılığı diyordu. Bunlara inanmıyor, bu bir yalancı, bu bir sahtekar. Bu bir demokrasi düşmanı, ben bunları çok iyi biliyorum. Asıl amacına ulaşmak için demokrasiye yok etmek için, kadın erkek eşitliğini yok etmek, mahkemeleri arka bahçesine getirmek için özel bir mücadele yapıyor. Her yurttaşımın bilmesini isterim. Bir başbakan Adalet Bakanına talimat veriyor. Mahkeme kararını böyle versin diyor. Bunu dedin mi o koltukta oturamazsın. O koltukta oturması, hukukun ve adaletin katledilmesidir. Bu adam bir hukuk katilidir. Diyorlar ki neden ağır konuşuyorsun. Allah aşkına ne söyleyeyim. Daha hukuk katili, demokrasi katili değil mi? Bu adam adalet katili. Bir katilden başbakan olur mu? Hırsızdan başbakan, yalancıdan başbakan olur mu? Hepsi var. Utanmadan milletin önüne çıkıyor. Merak ediyorum, şimdi bu ses kayıtları için ne diyecek. Öyle bir şey olur mu? Bir gün bile o koltukta kalmaması, oturmaması gerekiyor” diye sert çıktı.


PROVOKASYON UYARISI


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Brüksel’de, ‘Bizde demokrasi var. Yürütme organı yargıya müdahale edemez’ şeklinde konuştuğunu hatırlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Ses kayıtları çıktı. Ben ne demiştim. Yalancıdan başbakan olmaz, yalancı çıktı mı? Kimin sesiyle, kendi sesiyle çıktı. Hepimizin düşünmesi lazım. Ülke farklı bir yöne gidiyor, Demokrasi içinde çözümümüz var. Aldatan, yalan söyleyenlere oy vermeyelim. Ülkesini seven, çocuklarını düşünen, geleceği düşünen bütün yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum. 30’unda sandığa gideceğiz. Temiz ve güzel bir Türkiye için provokasyonlara alet olmayacağız. Yakında büyük provokasyon yapılabilir” dedi.


SUİKAST UYARISI


Başbakan Erdoğan’a suikast ayağından bir şeyler yapılabileceği uyarısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Geçen seçimde, Tokat’a gidiyor helikopterle başbakana suikast yapılacakmış. İki kişi silahla ateş etti. Yalan doğru, gerçeği görün diyorum. Her türlü provokasyonu yapabilirler. Hepimiz sandıklare sahip çıkacağız. Bu ülkenin yurttaşları olarak gerçekleri göreceğiz. Öyle yola çıkacağız ve mücadelemizi öyle yapacağız. Gerçekleri halk bilmesin diye, havuz hesabı oluşturdular. 630 milyon dolar şu gazeteleri şu alsın diye. O adam aldı 630 milyon dolara. Devletten ihale aldılar, salma saldılar. Şu kadar parayı vereceksiniz, o parayı verenlerden birisi, bu milletin bilmem neyini ne yaparım diye küfür ediyor. Halkınıza küfreden, ona ihale veren başçalanın iki elim yakasında olacak” dedi.
 
Kılıçdaroğlu daha sonra partisinin Tekirdağ Büyükşehir belediye başkan adayı Kadir Albayrak, Adem Dalgıç ve Süleymanpaşa belediye başkan adayı Ekrem Eşkinat ve beraberindekileri kürsüye alarak vatandaşlara karanfil attılar.