ONLARDA ÜNİVERSİTELİ OLDU

ONLARDA  ÜNİVERSİTELİ OLDU

Yayınlama: 05.02.2014
202
A+
A-

 

ONLAR DA ÜNİVERSİTELİ OLDU 

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan 'Çocuk Üniversitesi 2014 Kış Kampı' ile minikler üniversiteli oldu. NKÜ'de kampa katılan minik üniversiteliler, akademisyenler eşliğinde fakülteleri ziyaret edip deneyler yapıyor. Program ile çocukları üniversiteyle tanıştırmak ve üniversite faaliyetlerinin içinde etkin rol almalarını sağlamak hedefleniyor.


Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, dünyada yaklaşık 15 yıldır uygulanan bir eğitim modeli olan "Çocuk Üniversitesi" kış kampına start verdi. Üniversite programı ile çocukların çağdaş eğitim anlayışı ile hazırlanan eğlenceli bir ortamda bilim, sanat ve spor ile erken yaşta tanışmaları ve bilimsel, eleştirel düşünme becerileri kazanmaları sağlanıyor.


7 ve 12 yaş arasında minik üniversite öğrencileri ilk derslerini Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi laboratuvarında derslerini deney yaparak sürdürdüler. Daha sonra minik üniversiteliler Osmanlı Dönemi'nde saray mutfağında yemeklerde kullanılan kıvırcık koyun ve yerel hayvan ırklarını tanıdılar.


Minik üniversiteliler, deneyler yaptıklarını ifade ederek, "Çok şey öğreniyoruz. Deneyler yapıyoruz, çiftlik hayvanlarını öğreniyoruz. Evde yapabileceğimiz deneyleri de öğreniyoruz. Öğrendiğimiz deneyleri evde de yapacağız" dedi.


Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Kayahan Yılmaz ise, bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Çocuk Üniversitesi Kış Kampı'nda Ziraat Fakültesi olarak 4 saatlik derslerinin olduğunu söyleyerek, "Derslerimizin ilk 2 saatinde çiftlik hayvanlarını tanıyoruz. Diğer saatte ise tarım aletlerini tanıtacağız. Minik öğrencilerimize görsel olarak bir şeyler vereceğiz. Bu yaşta üniversite havasını teneffüs ediyorlar, üniversiteden yararlanıyorlar, ufukları gelişiyor, dünyaya bakış açılarının da gelişeceğini düşünüyorum" diye konuştu.03-07 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikte öğrenciler, uzman akademisyenler gözetiminde bilimden sanata birçok farklı alanda teorik ve uygulamalı derslere katılacak.