CHP’nin Ekonomi Masası Tekirdağ’da

CHP’nin Ekonomi Masası Tekirdağ’da

Yayınlama: 15.09.2022
548
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masasının Eylül ayı durağı Tekirdağ oldu. Sabah erken saatlerde Tekirdağ’da faaliyet gösteren iş adamları ile bir araya gelen Ekonomi masası üyeleri daha sonra toplantı salonunda işadamlarına bir sunum gerçekleştirdi.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan bir otelde gerçekleşen Ekonomi Masası programında CHP Ekonomi Politikaları Sorumlusu ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak toplantıya katılan iş adamlarına ve STK temsilcilerine ekonomi ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Faik Öztrak’ın sunumu sonrasında CHP’nin ekonomi masası üyeleri Tekirdağ’da ki işadamı ve STK temsilcilerinin sorularını cevapladı.

METAL YORGUNU BİR HÜKÜMET VAR

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak; ‘’Dışarda konuşulan bir şey var, ‘Efendim Cumhuriyet Halk Partisinin, muhalefetin bir ekonomi programı yok.Ekonomide ne söylüyorlar belli değil. ’ E peki bizim ekonomide ne söylediğimiz belli değilde nasıl bizim Genel Başkanımız bir ülkede dediği en fazla yapılan, projeleri en fazla hayata geçen genel başkan oldu. Guines rekorlar kitabına geçtik biz. Bu ülkeyi yöneten metal yorgunu bir hükümet var, proje üretemiyor, biz söylüyoruz yarım yamalak bir şeyler yapıyor. Bizim projemiz programımız yoksa bunlar nasıl oluyor, nasıl ortaya çıkıyor. Biraz önce söyledik 43 tane ili ziyaret ettik, 43 tane ilde biz bu stratejimizi anlatıyoruz. 2 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi kendi ekonomik programını il il gezerek anlatıyor. Ha öyle büyük gösterişli, şov mahiyetinde toplantıla yapmıyoruz. Ama biz Cumhuriyet Halk Partisinde gerçekten çok tecrübeli bir ekibiz. Yetmez ben şunu söyliyeyim 6’lı masada bulunan partilerin ekonomi ekipleri bence bu ülkenin rüya takımı gibi. Hepsi birbirinden değerli.’’ Dedi.

HEPİMİZİN BELLİ BİR DEVLET TECRÜBESİ VAR

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak; Bugün hepimizin belli bir devlet tecrübesi var burada çalışan insanlar. Şunu görüyoruz bugün artık iş insanı, sanayici, esnaf, çiftçi, işçi , çalışanlar İşçi çalışanlar her şeyi en az devlet kadar iyi biliyor. Onlar da dünyayı istiyor. Onlar da dünyada iş yapıyor bir kısmı. Dolayısıyla devletin artık her şeyi ben bilirim dememesi lazım. Özel kesimde karşılıklı bir toplumcu kesimleriyle bir araya gelip işte ekonomik ve sosyal konseyi kuracağız diye de açıkladık altını masa olarak. Toplumun tüm kesimleriyle bir araya gelip stratejileri planları buna göre oluşturmaları lazım. Bu çerçevede de strateji ve planlama teşkilatını mutlaka kurmamız gerekiyor.  Altyapının kalkınmalı darboğaz oluşturmaması sağlanmalı. Kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşme, desteklenmeli. yenilikçi Dijital altyapı, altyapıyı güçlendirmemiz gerekiyor. Yeşil mütabakada uyum sağlamamız gerekiyor. Bugün en önemli problemlerimizden biri enerjinin pahalılığı. Dolayısıyla herkesin değiişebileceği temiz, güvenilir, sürdürülebilir. Çağdaş enerji altyapısını kendi ürettiğimiz enerjiyle birlikte kurmamız lazım. Gıda güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Planlı tarımı desteklememiz gerekiyor. Niye? Canlı tarımı destekleyeceğiz. İşte bugün ayçiçeğinde yaşadığımız bakın. Yani şu ana kadar hükümet hala ayçiçeği destek fiyatını açıklamadı. Avans fiyatı var ortada. Primi de açıklamadı. Girdik bir avans verdi göz verdi. 12 lira. Ama. Şu anda dışarıdan öyle bir ayçiçeği geliyor ki fiyatlar 10 liranın altına düşüyor. Çiftçi bu fiyatlarla önümüzdeki yıl ekim yapamaz.. Aslında buğday çiftçisinin durumu ayçiçeği çiftçisinden farklı buğday çiftçisinin sattığı ürün eski girdi fiyatlarıyla elde ettiği üründür. Ayçiçeği üreticisinin şu anda sattmakta olduğu ürün o. Olağanüstü artmış olan girdi fiyatlarıyla satılıyor. Bu fiyatlarda ayçiçeği üreticisi ürününü satarsa çok açık söyleyeyim. Önümüzdeki sene. Ayakta duramaz.’’ İfadelerini kullandı.

6’LI MASA OLARAK EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİ ÇALIŞTIRACAĞIZ

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak; ‘’Buradan bir daha tekrarlıyorum. Ayçiçeği fiyatları için biz on altı lira istemiştik. Ama öyle anlaşılıyor ki 16 altı lira artık piyasa fiyatının çok üstünde. Dolayısıyla. En azından 12, 13 lira, on üç lira bir fiyat verilmesi lazım. Onun üstüne de üç lira devlet prim vermesi lazım ki ayçiçeği üreticisi rahat bir nefes alsın. Önümüzdeki sene ekim yapabilsin.. Ama planlama olmayınca planlama olmayınca bunların hiçbiri olmuyor. Ürün ya üreticinin elinde kalıyor ya da yok bunu tarımda. Sağlıkta, enerjide buraya aslında bir de savunma sanayinde eklememiz lazım. Kendi kendimize yeterli olmak için kamucu politikalar izleyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesi. En son uygulaması çips yasası dediğimiz bir yasa. İki yüz seksen beş milyar doları diyor. Amerika’da çip üretebilmek için harcayacağım. Amerika bunu yapıyorsa, o harcamaları yapıyorsa herhalde bizim de ülkemizde bazı alanlarda kendi kendimize yeterli olabilmemiz için bu tür politikaları geliştirmemiz. mutlaka gerekiyor diye düşünüyoruz.Biraz önce söyledim. Altılı masa olarak ekonomik ve sosyal konseyi çalıştıracağız diyoruz. Ulusal Vergi Konseyi’nin Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurmamız gerekir diye düşünüyoruz. Aksi takdirde vergi politikalarında sizlerin katkısını sağlamamız mümkün olmuyor.’’ Dedi.

ZENGİNLİĞİ HAKÇA PAYLAŞACAĞIZ

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ‘’Büyümenin kapsayıcı olması bir başka önemli unsur. Yani zenginliği hakça paylaşmamız lazım. Bunu artık dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi söylüyorum. yoksulluğa son vereceğiz. Her yaşta sağlıklı ve kaliteli yaşamı güvence altına alacağız. Herkes nitelikli eğitime ulaşacak, yaşam boyu öğrenim fırsatlarından yararlanacak. Herkes insana ya ölçür işe bulaşabilecek. kişisel, bölgesel, eşitsizliklerle mücadele edeceğiz. Emeğin milli gelirden hakça pay almasını sağlayacağız. Hiç kimse büyüme sürecinden dışlanmayacak. Doğumdan itibaren herkes fırsat eşitliğine sahip oalcak. Bunun artık hızlı ve kesintisiz büyüme için şart olduğu bütün dünya kabul edildi. Çalışma hayatındaki düzenlemelerin uluslararası çalışma örgütünün uygun olacak. Aile destekleri sigortasını kuracağız.. Devlet yardımları lütuf değil hak olacak. Hi bir çocuk yatağa aç girmeyecek.’’ Şeklinde konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK MÜZAKERE SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ‘’Düzenleyici ve denetleyici kurumlar üzerinden siyasetin gölgesini derhal  kaldıracağız. Maliye ve para politikalarının sürdürülebilirliği önemli. Maliye politikası ülkeyi bozdurmayacak. Para politikası da ülkede enflasyona azdırmayacak şekilde uygulanır ve çabaları da yani ülkenin bir anlamda faaliyetleri olan taahhüdünü gösteren çabaları da güçlendireceğiz. Mesela bütçe açıklarını şu kadarı geçmeyecek diye taahhüt edeceğiz. Bu bir çabadır. Peki bu yeni stratejiyle enflasyonu ve cari açığı nasıl düşüneceğiz? Ülkenin yeniden sürdürülebilir kalkınma politikası politikasına girmesini nasıl sağlayacak? Yani şu, gelir gelmez iktidara nasıl bir şey izleyeceksiniz? Politika izleyeceksiniz ki bu işler düzelir. Bir kere hemen hukuk devleti ve parlamenter sistemin inşasıyla ilgili düzenlemelere başlayacağız. Makro ekonomik politikalarımızı sürdürülebilir olacak. bunun yanında bir de mesela Avrupa Birliği’yle müzakere sürecini, üyelik müzakere sürecini başlatacağız. Bunların hepsi çerçevesinde üzerinde birlikte altılı masalı olarak uzlaşmaya vardığımız bir takım yasalar. Bu yasal düzenin düzenlemelerden mesela 15 tanesini kısa hayata geçirme taahhütünü vereceğiz. Ve milletimiz görecek ki bunları çok kısa süre içinde hızla hayata geçiriyoruz. Hemen bu güveni sağlayacağız, güven artışını sağladığımız andan itibaren riskimize düşüş başlayacak. Ve belirsizlik azalacak. Tabii bu arada almamız gereken birçok gelir var. Sıkıntılar büyük. Örneğin esnafın borcunu yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesidir. Çiftçinin borcunu yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesi, yatırım malları üzerindeki özel tüketim vergilerinin kaldırılması.  Organize sanayi bölgelerinin genişletilmesi, bunlara çok daha ucuz hatta sıfır maliyetle, sanayiciye arsa teminini sağlayacak bir takım düzenlemelerin yapılması. Aslında bunlar var ama ben genelini anlatıyorum. Bunların hepsini bu süreçte yapacağız.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın sunumun ardından Ekonomi masası üyeleri, İşadamları ve STK temsilcilerinin sorularını yanıtladılar.