AYGUN: NÜKLEER SANTRAL İNTİHAR OLUR

AYGUN: NÜKLEER SANTRAL İNTİHAR OLUR

Yayınlama: 19.10.2015
151
A+
A-

 

 AYGUN: NÜKLEER SANTRAL İNTİHAR OLUR

 

3. nükleer santralin İğneada`ya yapılması kararı ile ilgili konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, zehir zemberek açıklamalar yaptı. Aygun, “Doğayı ve insanı katleden AKP Hükümeti ülkemiz için bir talihsizliktir,” açıklamasında bulundu.

Nükleer enerji santrallerinin Türkiye`de kurulması için bir takım anlaşmaları ardında bırakan Ak Parti hükümeti yeni kuracakları 3. nükleer enerji santrali için Kırklareli’nin İğneada ilçesini seçti. Konuyla ilgili konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, zehir zemberek açıklamalar yaptı. Aygun, “Doğayı ve insanı katleden AKP Hükümeti ülkemiz için bir talihsizliktir,” açıklamasında bulundu.CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, Kırklareli-İğneada`da yapılması planlanan nükleer enerji santral`i için sert açıklamalarda bulunarak, “Bilindiği gibi nüfusu 2082 kişi olan İğneada, 22 kilometrelik bir sahille ve içinde barındırdığı Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğine sahip longoz ormanları ile ünlüdür. Böyle doğa harikası bir coğrafyada bu tür santrallerin yapılmasının gündeme gelmesi dahi ülkemiz için büyük bir talihsizliktir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar için talihsizliktir. Bünyesinde barındırdığı 671 tür bitki için talihsizliktir. Ekolojik dengenin değişeceğini bile bile özel çabalar sarf ederek balığından böceğine her canlının, her şeyden önce insanların yaşamını tehlikeye atan, bulundukları yerde şifahen duran AKP Hükümeti güzel ülkemiz için bir talihsizliktir,” dedi.
“NÜKLEER FELAKETLERİ UNUTMADIK”
Aygun, konuşmasına şöyle devam etti: “Halkı ilgilendiren nükleer enerji santrali ya da termik santraller gibi önemli konular için vatandaş ile bir uzlaşı yolu da bulamazsınız. Kömürle çalıştırılan termik santrallerin verdiği zarar unutulmadı, doğa ve insan resmen katledildi. 2010 yılında faaliyette 19 kömürlü termik santral vardı. 7900 kişi bu santrallerin bacalarından çıkan zehir yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye’de yapılması planlanan 80’e yakın termik santral var. Bu daha da fazla zehir havaya karışacak, yine insanlar ölecek, yine doğa katledilecek demektir. Çernobil felaketinin izleri de henüz silinmedi. Teknoloji devi Japonya`da 11 Mart 2011’de meydana gelen 9.0 şiddetindeki depremle birlikte gelen tsunaminin ardından Fukuşima’daki nükleer santralde meydana gelen felaket de unutulmadı.”
“TEKNOLOJİSİ BİZDE OLMAYAN NÜKLEER SANTRAL İLE ENERJİ SORUNU ÇÖZÜLMEZ”
Aygun, Türkiye’nin alternatif enerji kaynaklarına sahip olduğunu dile getirerek, “Türkiye çeşitli enerji kaynakları olan bir ülke. Rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, biyo-enerji, atıklardan elde edilecek enerji bunlardan sadece bir kaçı. Elimizde enerji elde edebilecek birçok fırsatımız olduğu halde bunlardan yararlanmaktan gittikçe uzaklaştırıldığımızı, yenilenebilir enerjide dünya ülkelerinin Türkiye`nin çok önünde olduğunu görmezden mi geleceğiz? Enerji sorununu `teknolojisi bizde olmayan` nükleer santrallerin yapımından sonra dış ülkelere bağlı kalarak mı çözeceğiz?” dedi.
“TEK ÇÖZÜM YENİLENEBİLİR ENERJİ”
Termik santrallerin Trakya ve özellikle Tekirdağ’da sıklıkla gündeme geldiğini ancak sorumluluk sahibi vatandaşlar tarafından her seferinde engellendiğini ifade eden Aygun, “Tekirdağ’da özellikle Marmara Ereğlisi ve Ergene ilçelerimizde yapılmak isteniyor. Ancak buralarda yaşayan vatandaşlarımız ve sorumluluk sahibi belediye başkanlarımız her seferinde gereğini yaparak bu çalışmalara yaal yollarla engel olmuşlardır. Mahkemeler her seferinde bu hukuk tanımaz uygulamaları durdurmuştur. Sırf rant uğruna topraklarımızın, insanlarımızın geleceklerini riske etmeye hazır olan mihraklara en güzel cevabı halkımız vermiştir, vermeye de de devam edecektir. Trakya gibi tarım cenneti topraklarda doğayı kirletme potansiyeline sahip enerjilere ihtiyacımız yok. Bunu artık AKP Hükümeti’nin de ısrarla bu yatırımları yapmaya çalışan sermaye sahiplerinin de bilmesi gerekiyor,” dedi.
Aygun, “Dünya, nükleer santrallerini birer birer kapatarak hızla yenilenebilir enerjilere doğru yol alıyor. Geçtiğimiz sene dünyada devreye alınan santrallerin % 60’ı yenilenebilir enerji santralleriydi. Bu teknolojiler geçtiğimiz 5 yıl içerisinde yarı yarıya ucuzladı. Üstelik yenilenebilir enerji güvenilir, uygulanabilir ve hazır! Siz daha bunları denemeden Mersin`de, Sinop`ta şimdi de Trakya’nın incisi İğneada’da Milli Park longoz ormanlarının hemen yanında nükleer enerji santrali yapacaksınız. Olmaz efendiler olmaz. Nükleer santral yapmak milletçe intihar etmek demektir. Biz bütün Trakya olarak, Tekirdağ`da yaşayan Trakyalılar olarak doğanın katledilmesine de insan yaşamını tehlike altında tutan nükleer santrallere de kömürle çalışan termik santrallere de Türkiye`nin neresinde olursa olsun karşıyız. Bu tür girişimlere izin vermeyeceğiz,” diye konuştu.