BİNLERCE BALIK TELEF OLDU

BİNLERCE BALIK TELEF OLDU

Yayınlama: 20.07.2015
294
A+
A-

BİNLERCE BALIK TELEF OLDU

 

Tekirdağ'ın Ergene İlçesi'nde sulama göletindeki binlerce balık, telef olup kıyıya vurdu. Ulaş Mahallesi Muhtarı Ersin Çabuker, fabrikaların gölete kimyasal atıklarını bıraktığı için telef olduklarını öne sürerken, Çevre Mühendisi Gamze Gezici de ölümlerin mevsimsel olmadığı ve örnek alınması gerektiğini söyledi.BALIK TUTMAK İÇİN GÖLETE GİDEN VATANDAŞLAR TELEF OLMUŞ BALIKLARLA KARŞILAŞTIErgene İlçesi'ne bağlı Ulaş Mahallesi'ndeki sulama göletinde çevre katliamı görüldü. Balık tutmak için gölete gelenler binlere balığın kıyıya vurduğunu görünce Ergene Belediye Başkanlığı'nı aradı. Ergene Belediye Başkan Yardımcı Mehderes Yıldız, Çevre Mühendisi Gamze Gezici, Ulaş Mahallesi Muhtarı Ersin Çabuker ve jandarma ekipleri gölette incelemelerde bulundu. Göletin çevresinde binlerce balığın telef olarak kıyıya vurduğu tespit edildi. Ayrıca kıyıda bazı çamur alanları yeşil renkli bir tabakanın kapladığı görüldü.MUHTAR FABRİKALARI SUÇLADIGöletin bulunduğu Ulaş Mahalle muhtarı Ersin Çabuker, gördükleri manzara karşısında şok olduklarını söyledi. Olayın tamamen bir doğa katliamı olduğunu ifade eden Çabuker, gölet çevresindeki fabrikaların Ramazan bayramını fırsat bilerek kimsayal atıklarını boşalttıklarını öne sürerek şunları söyledi:"Burası sulama amacıyla yapılar bir gölet. Fakat çevrede bulunan fabrikalardan gelen atıklar sonucu her zaman yaşadığımız vakalar birisi. Bayramı fırsat bilip fabrikalardan muhtemelen denetlemenin olmadığı bir dönemde kimyasal madde salarak çevre katliamına neden oldular. Burasının denetlenmesi için muhtar olduğum ilk günden beri dilekçe yazıyorum. Çözüm yok. Bu şekilde bu olaylar devam ediyor. Burada çok fazla balık çeşidi var. Testere, kızılkanat, tatlı su kelebeği dediğimiz ıstakozlar, sazanlar var. Çok fazla balık ölmüş. Bu işin peşindeyiz. Çevre Şehircilik İl Müdürü aradım bir tane kayıt oluşturamadık. Bu olayla ilgili olarak istediğimiz yerlere ulaşıp derdimizi anlatamadık."ÇEVRE MÜHENDİSİ: FABRİKALARDAN ATIK SU GELMİŞ OLABİLİRErgene Belediyesi Çevre Mühendisi Gamze Gezici de ölümlerin mevsimsel olmadığı ve incelenmesi gerektiğini söyledi. İhbar üzerine geldiklerinde korkunç bir manzara ile karşılaştıklarını kaydeden Gezici, "İhbar üzerine Ulaş Göleti'ne geldiğimizde bu acı tablo gördük. Bir gölete sahip çıkılması gerekiyor. Burada binlerce fabrika var. 22 yıldır buradayım böyle bir katliam görmedim. Bu konuya çok acil el atılması gerekiyor. Buradan numune alınması gerekiyor. Bu balıkların mevsimsel bir dönemden kaynaklandığını düşünmüyorum. Burada bypas vardır, fabrikalardan bir atık su gelmiş olma ihtimali çok yüksek. Korbonazot fosfor oranına bakılması gerekiyor. Burada balıklardan numune alınması gerekmektedir" diye konuştu."BUNUN ADI KATLİAM"


Ergene Belediye Başkan Yardımcı Mehderes Yıldız, balık katliamıyla ilgili sorumluların mutlaka bulunacağını ifade ederek, "Bu gölet sulama göletidir. Gerekli hassasiyeti göstermiyoruz. Balıkların hepsi katledilmiş. Sanayiden gelen karışımla bu şekilde gölete bir şeyler atılmış. Bununla ilgili olarak sorumluları kim ise bunun bulunması gerekiyor. Belediye olarak bulunması içinde gerekli çalışma yapılacaktır" dedi.


Sulama göletindeki telef olan binlerce balığı incelemek için gelen Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, gölette Doğan Haber Ajansı muhabirinin olduğunu görünce bölgede inceleme yapmaktan vaz geçerek döndü.