DOLAR 7,6673
EURO 8,9763
ALTIN 468,67
BIST 9,7510
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Az Bulutlu

Büyük Marmara Depremi ile Ilgili Önemli Açıklamalar!

Büyük Marmara Depremi ile Ilgili Önemli Açıklamalar!
07.03.2020

Tekirdağ Büyükşehir belediyesi önderiğinde, Çorlu belediyesi, Çorlu Kent Konseyi ve AKUT’un ” Marmara depremi ve Tsunami potansiyeli” konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Mermezi başkanı Prof. Dr, Şükrü Ersoy, Kuzey Anadolu fayı Doğudan Batıya 1939’dan 1999’a Marmara hattı hariç kırıldı. Dolayısı ile Marmara da deprem olmaz demek hayaldir. Mutlaka olacak dedi.
Tekirdağ Büyükşehir belediyesi önderiğinde, Çorlu belediyesi, Çorlu Kent Konseyi ve AKUT’un Çorlu belediyesi düğün salonunda ortaklaşa düzenlediği deprem konulu panele, Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Mermezi başkanı Prof. Dr, Şükrü Ersoy, Tekirdağ Büyülşehir Belediyesi deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanı Sevim Avcı Yener, AKUT Araştırma Kurtarma Derneği Tekirdağ ekibi seminer birim sorumlusu Hasan Gönül, Çorlu belediyesi sivil savunma amiri Veli Şimşek ve vatandaşlar katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Mermezi başkanı Prof. Dr, Şükrü Ersoy, Yabancı bilim adamı aramaya gerek olmadığını, Türk yer bilimcilerinin Dünya çapında donanıma sahip olduklarını ifade ederek şunları söyledi.

Ersoy, “Türk yer bilimciler, bunu ben söylemiyorum. Türk yer bilimciler dünya çapında biz dünyada ki tüm yer bilimleri problemlerini çözebilecek kapasitedeyiz. Bilim insanlarımız buna yeterli hiçbir eksiğimiz yok, başkalarının problemlerini de çözebilecek kapasitedeyiz. Bir yabancı aramaya gerek yok elbette uluslararası çalışmalar yapacağız, insanlar ile beraber olacağız ama muhtaç değiliz. Onu anlatmaya çalışıyorum. Çünkü Türkiye de bir laboratuvar, yabancılar öğrenmek için Türkiye’ye gelirler. Dolayısıyla biz yabancıların içinde olduğumuz için daha tecrübeliyiz dedi.

Prof. Dr, Şükrü Ersoy ‘’ 1939’dan 1999’a kadar batıya doğru kayan bir deprem aktivitesi var. Şimdi burada neresi eksik, kırılmayan yer neresi ? Marmara. Bize deprem bilgilerimiz şunu söyler. Kırılan yerde stres boşaldığı için uzun süre deprem olmaz ama komşu alanlara transfer eder stresi. Dolayısıyla stresin transfer olduğu yer neresi ? Marmara denizi. Bu yüzden Marmara’da bir deprem olacağını söylemek bir kehanet değil, çok basit bir bilgi. Eninde sonunda burada büyük bir deprem olacak. Marmara denizinin içinde 3 tane büyük çukur var. Hepsi bin metreden daha derin, 1200 metreye dayanıyor. Burada ne biliyoruz ? 1912’de Şarköy Mürefte depreminde kırmız çizgi ta orta Marmara çukuruna kadar gelen bir deprem oldu. Peki ondan sonra doğuda da Yalova’ya kadar gelen 1999 kırıkları var. Şimdi buralar kendi içinde rahatlamıştı. Bu kırıkların uçları gerilim yerleri. Dolayısıyla Marmara da böyle bir gerilim var nitekim tam Silivri açıklarında 5.8 oldu arkadan 4.6 oldu. Bakın Türkiye’de bu kadar deprem oluyor 5.8 olduğunda çok büyük kaygı duyduk. Uzmanların hepsi endişelendi. Çünkü beklediğimiz depremin ucu buradaydı. O yüzden Silivri depremi bizim için önemliydi. Acaba dedik bu öncüsü mü ardından büyük deprem mi geliyor diye en büyük endişeyi burada taşıdık. Ama hemen akabinde gelmedi eninde sonunda gelecek. Yani birisinin çıkıp Marmara da deprem olmayacak demesi hayal ifadelerini kullandı.

Endonezya’da meydana gelen 9.3 büyüklüğündeki depremde 32 metre dalga boyunun olduğu yerleri bizzat bölgeye giderek incelediğini söyleyen Prof. Dr, Şükrü Ersoy “İki hafta boyunca Endonezya’da kaldık. Bazı yerlerde 7 km içeriye girmişti dalgalar. Benim girdiğim yerlerde de 20 metreydi. Bunların hepsine baktık ve inceledik. Yani tsunaminin ne olduğunu iyi biliyoruz. Marmara kıyıları içerisinde son 2000 yılda 30’dan fazla tsunami var. Hepsinin izlerini biliyoruz. Bazıları eposon kayıtlarında bile var. Bu bakımdan Türkiye kıyıları böyle bir tehlike içerinde. Tsunami okyanuslara özgü bir şey değil. İç denizde elbette Pasifik’teki kadar yüksek bir dalga olmaz. Ama biliyormusunuz dalga yüksekliğinin öldürücülüğü 1 metredir. 1 metre, Marmara’daki dalga gelip geri çekildiğinde ne olacağını biliyor musunuz? Servis yollarındaki bütün araçlar dalga ile birlikte denizin içerisine çekilecek. Yani çok büyük olmasına gerek yok. Dolayısıyla bu tehlikenin var olduğunu kabul etmek gerekiyor.

MARMARA’DA TSUNAMİ OLABİLİR

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Mermezi başkanı Prof. Dr, Şükrü Ersoy, 1999’dan sonra bütün toplanma alanları hep kıyıdaydı. Daha büyük bir deprem olsaydı hepsini alacaktı. Kötünün iyisi, yani bir şey olmadı. Dolayısıyla Marmara’da böyle bir tehlike var. Bir tsunami olması için denizin tabanında düşey bir hareket olması lazım. Yanal olursa olmaz. Fakat Kuzey Anadolu fayı yanal hareket ediyor. O zaman ben niye tsunami olur diyorum? Düşey bir hareket yok. Marmara’da bu deprem deniz altı heyelanlarını tetiklerse onlar tsunami yaratır. Depremin kendisi değil deniz altı heyelanları tsunami yaratabilir. Böyle örnekleri de var. Dolaysıyla açıkta tsunami hiç etkili değil. Marmara’nın ortasında olsanız, en büyük 7.7 şiddetinde deprem meydana gelse ve ardından da tsunami meydana gelse Marmara’nın ortasında hiç zarar görmezsiniz. Bir; deprem dalgaları sudan geçmez. Sudan geçen sadece p dalgaları onlar da zararlı değil. Diğer dalgalar sudan geçmez. İki; tsunami kıyılarda etkilidir, açık denizde etkili değildir. Orada 20 santimetre falandır. Dolayısıyla açıkta etkili değildir. Depremde ve tsunamide en güvenli yer denizlerin içidir, okyanusların ortasıdır. Kıyılarda olmayacaksınız. Tsunamiden sonra genellikle iki dalga olur. İlk dalga centilmen dalgadır zarar vermez, ama ikinci, üçüncü dalgalar yıkıcı dalgalardır. Peş peşe gelirler. Marmara gibi bir yerde dalga bir kere gelmez. Karşı kıyıya gider, geri döner ve geri gelir. Yani bu konuda uyarıları dikkate almak gerekiyor. Ne zaman güvenilir olduğu söylenirse ondan sonra kıyıya gitmek gerekiyor. Aksi takdirde gitmeyeceksiniz. Kıyıdaysanız uzaklaşıp kara içine ve yükseğe çıkacaksınız. Denizdeyseniz kıyıya gelmeyip açığa gideceksiniz. Tsunamide kurtulma yöntemleri bunlar.

MARMARA TÜRKİYE’YE BAKAR, AMA TÜRKİYE MARMARA’YA BAKAMAZ

Olası bir Marmara depreminde hazırlıklar ivedilikle ele alınması gerektiğini ifade eden Prof. Dr, Şükrü Ersoy “Tsunami, önce sular kıyıdan çekilerek bir öbekleme oluşturuyor. Ondan sonra su çöktüğü zaman o yıkıcı dalgalar meydan geliyor. Sonuç olarak depremler önlenemez tehlikedir. Ama zararlarını azaltabiliriz. Marmara’da yaşadığımız için her il her yerleşim alanı bundan etkilenebilir. Dikkat etmek gerekiyor. Marmara Türkiye’ye bakar ama Marmara yıkılır ise, Türkiye Marmara’ya bakamaz. Özellikle Marmara da zemin olarak kıyılarda fena bir zemin yok ama yine de yapıları yaparken bunlara uygun olarak yapmak gerekiyor. Gençler ve müdahale ekiplerimiz güçlü, ama müdahale ekipleri gelene kadar yardımcı olabilecek gönüllüler var. Türk insanında dayanışma gücü yüksek ama afet kültürümüz yok bizim. Çok güzel dayanışma kültürümüz var. Ama afet kültürünü de öğrenmeliyiz” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.