DOLAR 8,3198
EURO 9,7670
ALTIN 501,98
BIST 10,8365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 20°C
Gök Gürültülü

Batı Trakya’da Birlik Gecesi Düzenlendi

Batı Trakya’da Birlik Gecesi Düzenlendi
27.02.2019

Trakyalılar Vakfı tarafından İskeçe Türk Birliği (İTB) işbirliğiyle düzenlenen “BİRLİK GECESİ”, 23 Şubat Cumartesi akşamı gerçekleştirildi. Etkinlikte, İskeçe Türk Birliği Korosu konser verdi, İTB halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Geceye katılan Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Balkan Müzik Kültürleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Evrim Kaşıkçı da seslendirdiği türkülerle etkinliğe renk kattı. 

BİRLİK GECESİ protokol konuşmalarıyla başladı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada Trakyalılar Vakfı ile birlikte düzenledikleri etkinlikte Doğu Trakyalılar ile Batı Trakyalıların buluştuğunu söyledi. Ahmetoğlu şunları ifade etti: “Trakyalılar Vakfı’nın önerisi üzerine gerçekleştirilen ortak bir çalışma oldu. Sabah saatlerinde Göç konulu fotoğraf sergisini açtık. Şimdi de Birlik Gecesi’nde siz soydaşlarımızla birlikteyiz. Koromuzun ve folklor ekiplerimizin gösterisinin yanısıra, sayın Evrim Kaşıkçı’yı da dinleyeceğiz. Ortak bir kültürün ve kimliğin insanları olarak kültürümüzü ve kimliğimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Her ne kadar biz Batı Trakya Türklerinin kimliği inkar edilse de, bizler bunu yaşatmakta kararlıyız ve bu yolda mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü kültürün ayrıştırıcı değil, birleştirici unsur olduğuna inanıyoruz. Trakyalılar Vakfı yöneticilerine işbirliğinden dolayı teşekkür ediyor, gelecekte farklı çalışmalarda buluşmak üzere herkese iyi akşamlar diliyorum.” 

Merkezi Ankara’da bulunan Trakyalılar Vakfı Genel Başkanı Gökhan Özgöç de yaptığı konuşmada, İskeçe’de bulunmaktan ve soydaşlarla birarada olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Vakıf olarak farklı coğrafyalarda yaşayan insanlarla gönül birliği içinde olduklarını belirten Özgöç, “Gönül birliği içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. Bunun için de çalışmalar yapıyoruz. Daha önce Gümülcine’de sergi açmıştık. Şimdi İskeçe’deki faaliyetlerimiz var. Vakıf olarak eğitim ve kültür ağırlıklı çalışmalara önem veriyoruz. Biz gösterdiğiniz misafirperverlik için bir kez daha teşekkür ederiz.” diye konuştu. 

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Trakyalılar Vakfı ile İskeçe Türk Birliği’ni tebrik ederek, “Hepimiz biliyoruz ki İskeçe Türk Birliği, İskeçemizin en eski ve köklü kuruluşu. Hiç kimse unutmamalıdır ki; bir ulusun, bir milletin kimliği derneğinin tabelası indirilerek yok edilemez. Ümit ediyorum ki, güzel ülkemiz Yunanistan yaptığı bu hatadan bir an önce vazgeçer.” ifadelerine yer verdi. 

Geceye katılan Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet şunları söyledi: “Herkese iyi akşamlar diliyorum. Az önce Trakyalılar Vakfı’nın başkanıyla konuşurken, vakıf olarak eğitim gören çocuklara yardım ettiklerini dinledim. Doğrusu, bir Batı Trakyalı olarak kıskandım. Biliyorsunuz ki; bizim dini vakıflarımız tabiri caizse işgal altında ve işlevini göremiyor. Batı Trakya’da bir sivil vakıfa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Danışma Kurulu başkanımızın ve müftülerimizin önderliğinde böyle bir vakfın kurulmasını ve zor durumda olan insanlarımıza, öğrencilerimize, üniversitede okuyan gençlerimize yardım elini uzatacak bir yapıya kavuşmamız isabetli olacaktır. Tabii ki dini vakıflarımızla ilgili taleplerimiz bakidir. Ancak böyle bir vakıf da oluşturulursa faydalı olur düşüncesindeyim.” 

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek de konuşmasına etkinliği düzenleyenleri tebrik ederek başladı. Milletvekili Zeybek, “Hava muhalefetine rağmen böyle bir gecenin düzenlenmesi ve Doğu Trakya ile Batı Trakya’nın biraraya gelmesi önemli. Biz aslında bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Dernek başkanımız gibi ben de Ankara’da okumuş olan biri olarak sizleri burada görmekten mutluyum. Ancak Balkan Türkleri olarak anavatanda gereken yeri alamadık. Gerek siyasette, gerek ekonomide daha aktif olmamız lazım. Balkan Türkleri eminim ki farklı bir heyecan ve dinamizm getirecektir. Bu tür etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyor, İskeçe Türk Birliği ile Trakyalılar Vakfı’nı kutluyorum.” dedi. 

Son konuşmacı olan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ise şunları kaydetti: “Sayın İlhan Ahmet’in söylediklerinden başlayarak giriş yapmak istiyorum. Evet vakıflarımız elimizde değil, müftülüklerimiz elimizde değil. Çok doğru. Siyasilerimizin bu sorunu çözmesini istiyoruz. 2007’de müftü olduğum zaman bütün işadamlarını topladım ve kendilerinin yöneteceği bir vakıf kurmamızı önerdim. Bu vakıf fakir fukarayı gözetecek ve yardım edecekti. Ancak ne yazık ki kriz geldi ve bunun gerçekleştiremedik. Müftülük olarak biz 23 çocuğumuzu okutuyoruz. Tabii böyle bir vakfı veya kuruluşu oluşturmayı Yüksek Tahsilliler Derneği kongresinde de söyledik. Başkandan bekliyoruz. Bizi toparlasın ve böyle bir adımı atalım.” Batı Trakya ve Bulgaristan Türklerinin sorunlarının bir türlü bitmediğini anlatan Müftü Mete, Bulgaristan Türklerinin siyasi sebeplerden, Yunanistan’da yaşayan Türklerin de dini sebeplerden dolayı yaşadıkları sorunların bir türlü bitmediğini vurguladı. Mete, Batı Trakya Türklerinin her alanda çok çalışması gerektiğini belirterek, konuşmasına son verdi. 

Daha sonra ise İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Trakyalılar Vakfı Genel Başkanı Gökhan Özgöç’e İTB logolu bir tablo hediye etti ve işbirliğinden dolayı kendisine teşekkür etti. 

Yapılan konuşmalardan sonra geceye Edirne’den katılan sanatçı ve öğretim üyesi Evrim Kaşıkçı sahne aldı. Trakya insanına özgü yaşanmışlıklarla birlikte özellikle Rumeli yöresine ait türküleri seslendiren Kaşıkçı, konuklardan büyük alkış aldı. 

Daha sonra ise Şef Fikri Şükrüoğlu yönetimindeki İskeçe Türk Birliği Korosu konser verdi. Koro, Türk sanat müziği eserlerinin yanısıra İstanbul ve Rumeli türküleri de seslendirdi. Koronun performansı beğeniyle izlendi. 

Etkinlikte Tülin Hacıhalil ve Gökhan Mustafa yönetimindeki İTB Merkez Halk Oyunları Ekibi, İskeçe Türk Birliği’nin renklerini taşıyan ve İTB kurslarında hazırlanan yeni giysileriyle bir gösteri sundu. Yetişkinlerden oluşan İskeçe Türk Birliği Zeybek Grubu ise gösterisiyle bir kez daha göz kamaştırdı. 

Gece, İskeçe Türk Birliği Müzik Grubunun seslendirdiği şarkı ve türkülerle devam etti. 

İskeçe Türk Birliği ile Trakyalılar Vakfı’nın düzenlediği “Birlik Gecesi”ne katılanlar arasında Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Asbaşkanı Hasan Boşnak, BAKEŞ Asbaşkanı Hüseyin Bandak, İskeçe ili SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Eblük, İskeçe Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Serkan Hatip, Eyalet Meclis Üyesi İrfan Hacıgene, Mustafçova Belediye Başkan Adayı Adnan Peçenek ve soydaşlar da yer aldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.