BAŞBAKAN ÇİZGİ ROMAN OLUYOR

BAŞBAKAN ÇİZGİ ROMAN OLUYOR

Yayınlama: 08.11.2013
230
A+
A-

 

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN HAYATI ÇİZGİ ROMAN OLUYOR

 

Birçok Dergi ve gazetede Karikatür çizen Mehmet Duru, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın siyasi yaşamı dışında kalan bilinmeyen yönlerini çizgi roman haline getirmek için çalışmalara başladı.


Tekirdağ’daki bürosunda çalışmalara başlayan ünlü Karikatürist Mehmet Duru, Başbakan Erdoğan’ın çocukluktan başbakanlığa uzanan siyasi hayatı dışındaki dönemlere ait fotoğraflarını ve hakkında yazılan kitapları incelemeye aldı.  Duru, buradan elde ettiği bilgilerle kitabının çizimlerine başladı. Bilgisayar ortamı ve kağıt üzerinde çizimlerini yapan Duru, özellikle Erdoğan’ın hayatındaki dönüm noktalarını resmediyor. Daha önce belgeseli çekilen hayatı kitaplaştırılan Erdoğan’ın hayatı ilk defa çizgi roman olacak.


STAD’DA AÇILAN FATİH SULTAN MEHMET POSTERİNİ ÇİZMİŞ


2002 yılında Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanan Fenerbahçe- Panathinaikos maçında açılan Fatih Sultan Mehmet pankartının çizeri Karikatürist Mehmet Duru, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasımpaşa’dan başlayıp başbakanlığa uzanan hayatını çizgi roman yapmaya karar verdi. Daha önce birçok gazete ve dergide muhabirlik ve karikatüristlik yapan Duru, son olarak da Hz. Peygamber’in hayatını anlatan bir çizgi roman kaleme almıştı.


BAŞBAKAN’I ELEŞTİREREK ÇİZİYORLAR


Bazı gazetelerde çizen Karikatüristlerin,  Başbakan Erdoğan’ı eleştirdiğini ifade eden Duru, “Ben eleştirmek yerine Türkiye’de ilk defa Sayın Başbakan’ın hayatını çizgi roman yapmayı plandım. Çalışmalara zaman geçirmeden başladım. 6 aylık bir çalışma sonunda çizimlerimi tamamlayacağım. Bu süre zarfında kaynak araştırması yapacağım. Kasımpaşa’da ve Başbakan Erdoğan’ın bulunduğu her yerde  tanıyanlarla görüşüp bilinmeyen yönlerini çizgi roman yapmayı düşünüyorum.” dedi.

                

               

BAŞBAKAN’A KENDİM İMZALATACAĞIM


Kitabının bittiğinde ilk olarak Başbakan Erdoğan’a bizzat kendisinin imzalatarak hediye etmeyi düşündüğünü ifade Duru, “Bazen eleştirenler oluyor seversin yada sevmezssin. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Başbakanımız, 12 yıldır bu ülkede iktidar olan bir başbakan. Bunlar görmezlikten gelinemez. Varoşlardan çıkan bir başbakan. Sizden bizden biri gibi. Tepelerden gelmedi.” dedi.