Balıkçılar Salı Gününe Kadar Denize Çıkmayacaklar

Balıkçılar Salı Gününe Kadar Denize Çıkmayacaklar
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.12.2021
300
A+
A-

Mazota üst üste gelen zamlar karşısında kontak kapattıklarını söyleyen Tekirdağlı Balıkçı Eyüp Yiğiter, “63 yaşındayım ömrümde bu kadar zorlandığımızı hissettim. Böyle giderse ocak ayında tamamen tayfalarımızı paydos ettirip balık avlanma işini sonlandıracağız çünkü artık başa çıkmamız mümkün değil. Maliyetler bizi çok aştı, herhangi bir desteklememiz yok. Bunun sonucunda tutmuş olduğumuz balıktan yine zarar ettiğimiz için balık avcılığını sonlandıracağız” dedi.

Türkiye genelinde balıkçılar mazot başta olmak üzere girdilerine gelen zamları protesto etmek için Salı gününe kadar kontak kapatma kararı aldı. Tekirdağ’ın Merkez Süleymanpaşa ilçesinde balıkçılar teknelerini balıkçı barınağına demirledi.

‘BÖYLE GİDERSE OCAK AYINDA BALIK AVLAMAYI SONLANDIRACAĞIZ’

Tekirdağlı Balıkçı Eyüp Yiğiter, “Bazı sorunların aşamanın sonucunda yetkililere mesaj vermek için bütün balıkçı arkadaşlar Salı sabahına kadar denize çıkmama kararı aldık. Son mazota gelen zamlar, ekonomik şartların ağırlaşması, koliden tutun ağa kadar gelen zamlar bizi şaşırtmıştır. Bunun sonucunda balık tutamıyoruz. Tutsak bile elimizdeki balığın satışından sonra elimize sadece zarar kalıyor. Ben 2 tane 25’er personeli olan gırgırın sahibiyim, burada da ufak teknelerimiz var. Balık işi bizim aile işimiz ama 63 yaşındayım ömrümde bu kadar zorlandığımızı hissettim. Böyle giderse ocak ayında tamamen tayfalarımızı paydos ettirip balık avlanma işini sonlandıracağız çünkü artık başa çıkmamız mümkün değil. Maliyetler bizi çok aştı, herhangi bir desteklememiz yok. Bunun sonucunda tutmuş olduğumuz balıktan yine zarar ettiğimiz için balık avcılığını sonlandıracağız” dedi.

‘LÜTFEN BİZE YARDIM ETSİNLER’

Yiğiter sözlerini şöyle sürdürdü: “Etin 100 TL, tavuğun 50 TL olduğu bir dönemde bizim balığımız hala 15 lira, 20 lira, 25 liradan satılmaktadır. Bu da halkın en ucuz ulaşabileceği protein kaynağıdır. Bu protein kaynağını artık tutup halkımıza sunamayacak vaziyete geldik. Sayın devletimizden acil olarak bu konuyla ilgili çözüm bulmasını bir yol göstermesini istiyoruz. Balıkçılık biterse her şey biter. Balıkçılık aynı inşaat, otomotiv gibi, sadece balıkçılık olarak görülen yanında çalışanları ile satanları ile buna tedarikçisi ile mazotuyla nakliyesi ile çok büyük bir aile. Bu ailenin durması demek çok büyük işsizlik hem de çok büyük bir problem. Lütfen bize yardım etsinler”

REKLAM ALANI