PROTESTOCU BAKANI KIZDIRDI

PROTESTOCU BAKANI KIZDIRDI

Yayınlama: 12.11.2013
213
A+
A-

 

 

BAKANIM BİZİ MAĞDUR ETTİNİZ DEDİ

 

Tekirdağ’da Ergene Nehri’nin temizlenmesi için yapılan toplantıda bir kişinin, ‘Sayın bakanım bizi mağdur ettiniz. Başbakanı kandırıyorsunuz’ diye bağırması üzerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, protestocuya kızarak, “Bazı arkadaşlar bu muhteşem projeyi bozmasınlar. Buraya provokasyon yapmak için gelmesinler. Şimdiye kadar böyle bir müjdeyi kim verdi, kim verdi, kim?” dedi.


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Tekirdağ Çorlu'da Trakya Gelişim Projesi’ni (TRAGEP) açıkladı, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nın son durumu hakkında ayrıntılı bilgi verdi.


Toplantıya Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Özlem Yemişçi, Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan belediye başkanları ve çok sayıda sanayi yöneticisi katıldı.

‘BAŞBAKANIMIZ: ERGENE’Yİ HALİÇ GİBİ KURTARIN TALİMATI VERDİ’


Başbakan Erdoğan’ın Ergene’yi Haliç gibi kurtarma talimatı verdiğini kaydeden Eroğlu, “6 Mayıs 2012’de geldiğimde Ergene Şafak Eylem Planı’nı açıklamıştım. Trakya coğrafi konum olarak muhteşem bir yerde. Burası Türkiye’nin en önemli yeri. Trakya için büyük yatırımlar yapmamız lazım. Ergene çok kirli ve Ergene toprakları kirletiyor. Yer altı suyu tamamen yok olmaya yüz tutmuş. Başbakanımız aradı ‘Veysel Hoca Ergene’yi ne zaman kurtaracaksın?’ dedi. Ben şaşırdım. ‘Başbakanım biz sadece ceza keseriz’ dedim. ‘Haliç’i kurtardığımız gibi Ergene’yi kurtaralım’ dedi. Bunun koordinatörlük vazifesini de bana verdi” dedi.


ERGENE’Yİ KURTARMANIN MALİYETİ 3.2 MİLYAR TL


Ergene’yi kurtarmanın maliyetinin 3.2 milyar TL olduğu bilgisini veren Eroğlu, “Bizim o zaman belediyenin atık su kolektörünü yapma gibi bir görevimiz yoktu. Değişikliğe giderek bunu da yaptık. Ergene’yi temizlemek için 15 tane eylem planı hazırladık. Sadece Ergene’yi kurtarmanın maliyeti 3.2 milyar TL. Para çok diyebilirsiniz ama Ergene için ne yapılsa yeridir. Ergene’yi mutlaka temizleyeceğiz. Atık suları arıtıp tarımda kullanacağız.” dedi.


Bakan Eroğlu’nun konuşması esnasında Enerji AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Murtaza Kılıç, “Onlarca sanayici mağdur oldu. Başbakanı kandırıyorsunuz. Ben sizin öğrencinizim. Yanlış yapıyorsunuz” diye bağırdı.


Eroğlu, “Bazı arkadaşlar bu muhteşem projeyi bozmasınlar. Buraya provokasyon yapmak için gelmesinler. Şimdiye kadar böyle bir müjdeyi kim verdi, kim verdi, kim? Ergene için ilk defa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir genelge çıktı. Bizim Trakya’da 10 yılda yaptığımız çalışmaları bir kefeye koyun birde bizden önce kapılanları. Bizim yaptıklarımız çok fazla” dedi.

Daha sonra Kılıç, Bakan Eroğlu’nun korumaları tarafından dışarı çıkartıldı.