BAKAN IŞIK TEKİRDAĞ’DA

BAKAN IŞIK TEKİRDAĞ’DA

Yayınlama: 03.01.2014
176
A+
A-

 

BAKAN IŞIK; OLAYLARA RAĞMEN OYLARIMIZ ARTTI

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nden sonra ikinci ziyaretini Tekirdağ’a yaptı. Valilik makamında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Bakan Fikri Işık, Türkiye’de gelişen olaylara rağmen yapılan anketler gösteriyor ki vatandaşımız oynanan oyunlara inanmamış ve oylarımızda artış var diye konuştu.


Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri ışık, Bakan olduktan sonra ikinci ziyaretini Tekirdağ’a yaptı. Fikri Işık, Sabah İstanbul’dan kara yolu ile Tekirdağ’a geldi. İlk olarak Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret etti. Ziyarete, Tekirdağ milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi, İl başkanı Ahmet Kambur, Belediye başkanı Adem Dalgıç, Emniyet Müdürü Ali yılmaz, Ak Parti Büyükşehir belediye başkan adayı Mustafa Yel katıldı.Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya bakan Fikri Işık’a Tekirdağ’daki Sanayi, tarım ve Islah Organize Sanayi çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Bakan Fikri Işık, Kendisinin İl başkanlığı ve milletvekilliği döneminde Tekirdağ’a gelip gittiğini söyledi. Bakan Işık Tekirdağ’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, bu topraklar bizlere ecdadımızdan miras kaldı. Bizde bu tarihi anlamı büyük toprakları en iyi şekilde muhafaza edip geliştirerek çocuklarımıza gelecekte güzel yaşanabilir bir yer olarak bırakacağız dedi.


(OSB) LER İLE İLGİLİ İMZAYI ATTIM


Bakan Fikri Işık, Tekirdağ’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şafak Operasyonu” adıyla başlattığı Ergene havzasının rehabilite edilmesi talimatından sonra proje için şimdilik 50 Bin TL bütçe ayrıldığını ancak daha sonra 1 Milyar TL bütçesi olacağını söyledi. Bakan Işık, Tekirdağ ziyareti öncesi Islah OSB projesi için düşünülen bütçeyi de dün imzaladığı müjdesini verdi.


OLAYLAR SİYASİ DİZAYN OPERASYONUDUR


Bir gazetecinin Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmelerin Ak Partinin oylarını nasıl etkiledi sorusuna, Ak Partinin oylarını sandıkta göreceğiz. Şuanda yapılan kamuoyu yoklamaları bu olayların bir tertip olduğudur ve bu noktada kamuoyunun da aynı kanata sahip olduğunu gösteriyor. Daha önce yine baktım. Dün takip ettiğim büyük bir ankette, Ak partinin oylarında beklenen düşüş olmadığını görüyoruz. Ufak bir kıpırdamanın ve artışın olduğunu görüyoruz diye konuştu.


Fikri ışık Hükümet üzerinde oynanan oyunların Halk tarafından itibar görmediğini ve halkın aslında bu işe tepki gösterdiğini de ortaya koymuştur. İstanbul’ da Ankara’ da Büyükşehir seçimleri ile ilgili önümüzdeki süreçte daha çok anketler çıkacak. Daha çok çalışmalar yapılacak. Bizde sonuçta halkın içindeyiz. Halkın nabzını tutuyoruz. Gördüğümüz şu Halkımızın bu noktadaki bu bir yolsuzluk operasyonu değil siyasi bir dizayn operasyonu olduğu kanaati perçinlenmiş durumda.  İnşallah bu seçimlerde de, yine patimiz güçlü çıkacak diye konuştu.


Bakan Işık, Valilik’te bir süre basına kapalı görüşmeler yaptıktan sonra, Ak Parti il binasına geçti. Bakan Işık, öğlenden sonra Ramada otelde, Kamu, Üniversite, Sanayi İş birliği toplantısına katıldı.


DEVLETİMİZ SANAYİCİYE UZAK DEĞİL


Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri ışık, sabah yaptığı Valilik ve ak Parti İl başkanlığı ziyaretinden sonra, Ramada otelde düzenlenen 25. Kamu, Üniversite, Sanayi işbirliği toplantısına katıldı. Bakan Işık toplantıda yaptığı konuşmada, Devletimiz artık sanayicisine uzak değil. Trakya’da üç kardeş vilayette 17-18 civarı sanayi bölgesi ve bölge dışı sanayileri ile ileri teknolojiyi kullanmaya başladı. Bu noktada en kıdemli üniversitemiz başta Edirne olmak üzere bölgedeki üniversitelerimizle hep beraberiz dedi.


Tekirdağ Ramada otelde düzenlenen toplantıda ilk olarak konuşan Tekirdağ Valisi ali Yerlikaya, Edirne valisi Hasan Duruer, Kırklareli valisi Mustafa Yaman Bakanlığa yeni getirilen Fikri Işık’ı kutladılar. Toplantıya, NKÜ Rektörü Osman Şimşek, Diğer illerdeki üniversite temsilcileri ve sanayici katıldı.


Tekirdağ Trakya’da olmaktan memnunum olduğunu söyleyen Bakan ışık,  Tekirdağ uzun yıllardır gidip geldiğim bir bölge . 90’larda her geldiğimde burası Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı. Sanayi niye güçlü değil diye düşünmüştüm. Biz niye burada üretimi güçlü olduğumuz alanları arttırıp ihracatı neden desteklemiyoruz diye düşünürdüm.


Türkiye yakın zamana kadar özellikle Üniversite, Sanayi ve kamu olarak kendilerini 3 ayrı küme olarak görürlerdi. Kesişim alanı olmayan birbiriyle alakasız alanlar olarak görülürdü. Her küme kendini evrensel olarak zannederdi. Maalesef Üniversiteler de böyle bir anlayış vardı. Artık Türkiye son yılarda çok çok önemli mesafe kat etti. Sanayi: biz üretiyoruz dünyayı geziyoruz hükümet ne zaman yanımızda göreceğiz diye feryat ediyordu. Kamu: bütçedeki parayla kendi çalışanımın maaşını veremiyorum devleti nasıl destekliyim diyordu.


ÖNCEKİ YILLARDA DA SİYASİ ALANI DARALTTILAR


Ak Partinin 2002 yılında iktidara gelmesi ile bu anlayışın sona erdiğini öne süren bakan ışık; Özellikle 2002 yılında 3 Kasım seçimleri ile siyasi iktidar sağlanıp Ak partinin gelmesiyle bu anlayış değişmeye başladı. Siyasi istikrar yakalandı güzel hamleler yapıldı. Ancak bu adamlar güçlenmesin diye sivil iktidarın alanı daraltıldı. 70lerin başında ve 80ler aynı olaylarla karşılaştık. Bugün yaşadığımız olayları da çok iyi anlamak için şunu söylüyorum. Sovyetler dağılmış Türki cumhuriyetler bağımsızlığını kazanmış Türkiye ile iş birliği yapmak için can atıyorlar. Rahmetli Turgut Özal Türkiye ve bölgeyi ayağa kaldırmak için çok ciddi gayretler gösterdi. Eğer o gayretler sonuç verseydi Türkmen gazı şu anki mavi akımdan çok çok ucuz olacaktı. Dünya Ar Ge ve bilimle uğraşırken biz birbirimizle didiştik. Türkiye bu fırsatı değerlendirmesin diye 90ların başında bir anda terör tırmandırılırdı. O bölgenin dönüşümü ıskalandı. Bu gün G. Kore Türkiye karşılaşmasını yaptığımızda ne kadar geride kaldığımızı görüyoruz diye konuştu.BU TOPLATILARIN SONUNDA BİR YOL HARİTASI BELİRLENECEK


25. düzenlenen bu toplantıyı çok önemsiyorum diyen Bakan Işık İlk toplantının Kasım 2012 de İstanbul’da Nihat Ergün başkanlığında yapıldığını, son toplantının ise İstanbul’da yapılacağını belirtti.


Bakan Işık bu toplantılardan çıkacak sonuca göre bir yol haritası belirleyeceklerini öne sürerek şöyle konuştu. Eski bakanımız Nihat Ergün başkanlığında 1 yılda 24 toplantı yapıldı ve bu toplantıdan sonra 26.yı İstanbul’da yapacağız. Toplantılar sonunda Kamu ne yapacak üniversiteler ne yapacak ne yapmalı sanayiciler ne yapmalı üniversite ve devlet onları hangi noktada destekleyecek. Umut ederim bu çalışmalarımız medyada günlük tartışmalardan daha önde yer alır. Ama yer almayacak. Çünkü burada kavga yok. Burada hedef ve ideal var. Neden Türkiye hala burada derseniz işte cevabı budur. Ne zaman bu toplantı birinci haber olarak medyada girerse haberlere işte ondan korkmayın o zaman Türkiye iyi yoldadır diye konuştu.


Bakan Fikri ışık'ın konuşmalarından sonra toplantı basına kapalı olarak akşam saat 19;00’ a kadar süreceği öğrenildi.  

Haber Merkezi