Babası Başlattı, Oğlu Devam Ediyor. Tekirdağ’dan Çıkan Başarı Hikayesi

Tekirdağ merkezli tarım aletleri imalatında öncü bir firma olan Altayoğlu Mühendislik, aile geleneğinden gelen bir başarı hikayesine sahip.

Babası Başlattı, Oğlu Devam Ediyor. Tekirdağ’dan Çıkan Başarı Hikayesi

Yayınlama: 22.12.2023
913
A+
A-

Tekirdağ merkezli tarım aletleri imalatında öncü bir firma olan Altayoğlu Mühendislik, aile geleneğinden gelen bir başarı hikayesine sahip. 78 yaşındaki Nurhan Altayoğlu’nun torna atölyesinde başlattığı üretim serüveni, oğlu Fehmi Altayoğlu’nun şirketin yönetimini devralmasıyla uluslararası bir ihracat gücüne dönüştü. Bugün, Altayoğlu Mühendislik 7 farklı ülkeye ihracat yaparak sektördeki etkisini artırıyor.

HİKAYELERİ BİR TORNA ATÖLYESİNDE BAŞLADI

Fehmi Altayoğlu, makine mühendisi olarak 1975 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Ailesi daha sonra Hayrabolu ilçesine geri dönme kararı alarak oraya yerleşmişti. Fehmi Altayoğlu, ilkokul eğitimini Hayrabolu’da tamamladıktan sonra ortaokulu İstanbul’da, liseyi ise Tekirdağ Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Daha sonra Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nde eğitimini tamamlayarak 1998 yılında Hayrabolu’ya geri döndü. Hayrabolu’da küçük bir sanayi sitesinde işletmeleri olan Altayoğlu ailesi, yaklaşık 15 yıllık bir çalışmanın ardından organize sanayi bölgesindeki fabrika binasını inşa etmiş ve burada faaliyetlerine devam ediyor.

BABASI BAŞLATTI OĞLU DEVAM ETTİRİYOR

Fehmi Altayoğlu, “Babamın 1975 yılında başlattığı Altayoğlu markasını bugün çalışma arkadaşlarımız ve ekibimizle birlikte devam ettiriyoruz. Almanya’da dünyaya geldikten sonra ailemiz Hayrabolu’ya geri döndüğünde, babam bir torna atölyesi açtı. Ancak ilçenin tarım sektöründeki mekanizasyon ihtiyacı ve tarım makinelerinin tamiri ve yedek parça talepleri göz önüne alındığında, tarım makineleri imalatına yönelmek zorunda kaldık. Avrupa tecrübemizle birlikte kaliteli üretim ve mücadele ilkelerine bağlı kalarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

MİBZER ÜRETİMDE LİDER FİRMA

Firma hakkında bilgi veren Altayoğlu, “Altayoğlu Mühendislik, tarım makineleri imalatında iki grup hizmet sunuyor. Birinci grup, çeşitli ekim mibzerlerinin imalatını kapsıyor. Bu grup içinde çift diskli ekim mibzerleri, uçtan yaylı baltalı modeller, sebzeli sebze mevzeleri, kültüratör ayaklı mibzerler gibi çeşitli ürünler yer alıyor. Boyutları 1,5 metreden 4 metreye kadar değişen mibzerler üretiliyor. İkinci grup ise araç çapa makinelerini içeriyor. Bu grubun ürünleri arasında yayla ayaklı ara çapa makineleri yer alıyor ve bu makineler 2 sıralıdan 13 sıralıya kadar çeşitli ölçülerde üretiliyor. Ayrıca gübreli veya gübresiz modelleri bulunuyor. Bu makineler lavanta, mısır, ayçiçeği, pancar gibi farklı bitkilerin aralarını çapalama ve gübreleme işlemlerinde kullanılabiliyor” dedi.

27 VİLAYET VE 7 ÜLKEDE VARLAR

Altayoğlu, “Altayoğlu Mühendislik, Türk tarımına ve dünya tarımına katkıda bulunmayı sürdürüyor. Türkiye genelinde 27 vilayet ve çeşitli ilçelerde 22 bayi ağına sahiptir. İç pazarda 22 bayiye hizmet veren şirket, yaklaşık 30 yıldır Türk çiftçileriyle çalışarak toprağı tohumla buluşturuyor ve gübreleme işlemlerine katkı sağlıyor. Ayrıca son 17 yıldır sadece Türkiye içinde değil, 7 farklı ülkede de faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerde 7 büyük bayi firmayla çalışarak ihracat yapmaktadır. Altayoğlu Mühendislik, ihracatını her geçen gün artırmak için büyük çaba sarf ediyor. Balkan ve Avrupa ülkelerinde de ciddi bir rekabet içerisinde olan şirket, kaliteyi ön planda tutarak Türk ve dünya çiftçilerine en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.” Dedi.

Kaynak: Ajans Tekirdağ