DOLAR 7,6456
EURO 8,8966
ALTIN 457,28
BIST 9,7264
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Parçalı Bulutlu

Ayçiçeği Üretiminde 200 Bin Ton Azalış Olacak !

Ayçiçeği Üretiminde 200 Bin Ton Azalış Olacak !
25.08.2020

Trakya Birlik, 2020/2021 üretim sezonunda ayçiçeği üretiminde bir önceki sezona göre yaklaşık 200 bin ton azalış beklendiğini açıkladı. Ülke ihtiyacının kendi kendine yeter seviyede karşılanabilmesi için ise üretimin 2 milyon 500 bin ton seviyesine ulaştırılması gerektiği kaydedildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, ayçiçeğinin bitkisel yağ tüketiminde yüzde 80-85 civarında payı ve yüzde 50’lere varan yüksek yağ oranı ile ülkede üretimi gerçekleştirilen stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerin başında geldiği belirtildi.

Dünyada yaşanan pandemi sürecinin gıda arz güvenliğini tüm ülkeler için bir kez daha hayati bir noktaya taşıdığı aktarılan açıklamada, küresel boyutta yaşanan bu gelişmeler ışığında Türkiye için öneme sahip yağlık ayçiçeği üretiminin 2020/2021 üretim sezonunda bir önceki sezona göre yaklaşık 200 bin ton azalışla 1 milyon 250 bin ile 1 milyon 300 bin ton seviyesinde beklendiği bildirildi.

ÜRETİMİN 2 MİLYON 500 BİN TON OLMALI

Ülke ihtiyacının kendi kendine yeter seviyede karşılanabilmesi için üretimin 2 milyon 500 bin ton seviyesine ulaştırılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Ayçiçek ürün fiyatlarının belirlenmesinde en temel parametre olan dekar başına maliyetin yanı sıra üretici tercihlerinde büyük etkisi olan ayçiçek-buğday fiyat paritesinin asgari 1’e 2 seviyesinde sağlanması da önemli bir etki göstermektedir. Bu kapsamda içinde bulunduğumuz sezonda faaliyet bölgemizde ki üretim maliyetleri ile Hükümetimizce açıklanan buğday alım fiyatı esas alınarak ayçiçek mübayaa fiyatının baz baremler arasında asgari 1’e 2 noktasında belirlenmesinin üretimin sürdürülebilirliği ile toplam rekoltedeki düşüşün önümüzdeki sezonlarda yeniden üretim artışına döndürülebilmesi noktasında çok önemli olduğu mütalaa edilerek bu hedef doğrultusunda Birliğimizce gerekli çalışma ve temaslar sürdürüle gelmiştir. Bu çalışma ve gelişmeler ışığında Temmuz ayının son günlerine kadar gerek üretim maliyetleri gerekse parite etkisi de göz önüne alınarak üreticilerimizin büyük bir kesiminde 3.-TL/Kg. seviyesindeki fiyatın memnuniyet yaratacağı da müşahede edilmiştir. Bu beklentiye ek olarak Tarım Bakanımız Sn. Bekir PAKDEMİRLİ’nin Tekirdağ ziyaretleri esnasında verdikleri müjdeyle Hükümetimizce ton başına 400.-TL olan desteğin 500.-TL’ye yükseltilmesi beklenen fiyat seviyelerini daha da anlamlı ve üretimi destekleyici kılmıştır” denildi.

AVANS FİYATLARI BELİRLENDİ

Mevcut gümrük vergisi uygulamaları, dünya fiyatları, döviz kurlarının seyri gibi fiyatlamaya tesir eden tüm parametrelerin Birlik tarafından yakından takip edildiği belirtilen açıklamada, “Oluşan piyasa koşulları çerçevesinde avans ödemeleri 2020/2021 sezonunda üretici ortaklarımıza yüzde40 yağlı baz ürün için 3 bin 240,00 TL/Ton avans ödemesinde bulunulması karar altına alınmış olup uluslararası sözleşme oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için avans tutarı  3 bin 434,40 TL/Ton,  yüzde 50 yağlı ürün için avans tutarı 3 bin 726,00 TL/Ton olarak uygulanacaktır. Yüzde 40 yağlı baz ürün üzerinden her yüzde1 ilave yağ oranı için yüzde1,5 oranında 48,6TL/Tona tekabül eden yağ primi ödenecektir. Yukarıda sayılan parametrelerde üretici ortaklarımızın lehine olabilecek olası gelişmeler ışığında “Ön Alım Fiyatı”  belirlenerek ilan edilecek ve bu suretle alım fiyatımız kesinleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Trakya Birlik tarafından faaliyet gösterilen bölgede ayçiçeği hasadının Ağustos ayının ilk haftasında başladığı hatırlatılan açıklamada, Birliğe bağlı 48 kooperatife ait 103 alım merkezi ve iki fabrikada bugüne kadar toplam 61 bin 796 ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirildiği ifade edildi.

Birlik tarafından 2020/2021 üretim sezonunda üretici ortaklarından 300 bin ton seviyesinde ürün mübayaası yapılacağı dile getirilen açıklamada,  ürün bedeli ödemelerinin teslimat tarihlerine göre belirlenecek ödeme süreleri çerçevesinde kooperatifler vasıtasıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.