DOLAR 7,5025
EURO 8,8790
ALTIN 474,44
BIST 9,7464
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Rüzgarlı

Ambulans Sürücüleri Risk Altında !

Ambulans Sürücüleri Risk Altında !
02.04.2020

Öz Sağlık İş Sendikası, ülkemizde görülen koronavirüs salgınında sağlık çalışanlarının yanı sıra 4D’li ambulans sürücülerinin yüksek risk grubunda yer aldığını ifade ederek 24/72 çalışma sistemine geçilmesi gerektiğini ifade etti.

2018 yılında çıkartılan KHK ile 4D’ye geçen 112 ambulans sürücüleri 12/36 sisteminde çalışmalarını sürdürüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle Öz Sağlık İş Sendikası Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan sağlık çalışanlarının yanı sıra ambulans sürücülerinin risk grubunda olduğunu ifade ederek çalışma sistemlerinin 24/72 olarak değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

“12 SAAT ÇALIŞAN AMBULANS SÜRÜCÜLERİ RİSKTE”

Öz Sağlık İş Sendikası tarafından yapılan paylaşımda, “Ülkemizde otaya çıkan ‘Yeni Koronavirüs Hastalığı (Covid-19)’ sebebi ile gerek kurumsal alanda gerek özel sektör bünyesinde hastalığın yayılmasını önleyici birçok tedbir alınmış ve alınmaya devam edilmektedir. Sayın Bakanlı’ğın bu tedbirlerde ön sıraya aldığı ve gerekli hassasiyetin gösterildiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak bu riskle birebir karşı karşıya kalan ve acil sağlık hizmetlerinde çalışan işçilerimiz yönünden de bir takım tedbirlerin hayata geçirilmesi bir o kadar mühim ve aciliyet arz etmektedir.

Bu noktada Covid-19 (koronavirüs) vakalarının yaşandığı bu dönemde özellikle acil sağlık hizmetlerinde çalışan işçilerimiz, gelen vaka ve ihbarlar üzerine henüz tanı konmamış ve risk grubunda olup olmadığı bilinmeyen hastalarla doğrudan temas halindedirler.Sizlerin de bildiği gibi acil sağlık hizmeti çalışanları tüm toplumsal olaylar ve riskli alanlarda ‘Devlet,Millet’ hizmetine her daim koşarak can siperhane bir şekilde çalışmaktadırlar. Ülkemizin olağan üstü bir sınav verdiği bu süreçte sağlık çalışanları bu sınavın ve bu savaşın en önünde koşan gruptur.
Bu açıdan acil sağlık hizmetlerinde çalışan işçilerimizin de can güvenliği dikkate alınarak, mevcut vardiya sistemleri olan 12/36’nın bu süreç içerisinde değiştirilerek 24/72 şekline döndürülmesi önemli bir tedbir olacaktır.

Acil sağlık hizmeti çalışanları 12 saatlik vardiya sisteminde gün aşırı nöbetlere gitmekte, yeteri kadar hem psikolojik hem tıbbi açıdan izole ve dekontamine olmamaktadırlar. En azından, ulusal bir mücadele verdiğimiz bu süreçte 24 saatlik çalışma sistemine geçerek kısmen de olsa kendilerini izole edebilmeleri sağlıkları ve psikolojileri açısından büyük önem arz etmektedir. Kaldı ki, işçilerin şuan 12/36 vardiya sisteminde çalışmaları hem aileleri hem de toplumsal halk sağlığı açısından risk teşkil etmektedir.

Bu nedenlerle yaşanan olağan üstü hal sona erene kadar, acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin 12/36 vardiya sisteminin 2/72 vardiya sistemine çevrilmesi, bu şekilde hem halka kesintisiz hizmet vermek ve halk sağlığına katkıda bulunmak hem de bu esnada kendilerinin ve ailelerinin sağlığını en üst düzeyde koruyabilmeleri için gerekli adımların atılması hususunu takdirlerinize önemle arz ve talep ederiz” denildi.

“TEKİRDAĞ’DA 12 SAAT ÇALIŞILIYOR”

İstanbul, Kırklareli ve Çanakkale’de 12/36 sistemi ile çalışan 4D’li ambulans sürücülerinin çalışma saatleri İl Sağlık Müdürlükleri tarafından alınan karar sonrası 24/72 olarak değiştirildi. 101 korona virüs vakasının tespit edildiği Tekirdağ’da ise Öz Sağlık İş Sendikası tarafından riskli grup olarak ifade edilen 4D’li ambulans sürücüleri 12/36 sistemi ile çalışmalarını sürdürmekte.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.