DOLAR 7,9340
EURO 9,2997
ALTIN 484,65
BIST 10,2553
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 21°C
Parçalı Bulutlu

Albayrak’tan Yüksel’in Çağrısına Destek !

Albayrak’tan Yüksel’in Çağrısına Destek !
01.10.2020

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in kentsel dönüşüm ve imar planlarının revize edilmesine yönelik çağrısına destek cevabı verdi. İmar mevzuatına uygun olarak tasarlanması kaydıyla kentsel dönüşümün önünü açacak her çalışmanın yanında olduklarını söyleyen Albayrak, “Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyemize Süleymanpaşa Belediyesi’nden herhangi bir çalışma iletilmedi. Söz konusu konuyla ilgili hazırlanacak taslak çalışmalarda yer alarak, vatandaşlarımızın daha nitelikli, sosyal donatıları arttırılmış, daha değerli ve yaşanabilir konutlarda ikamet etmesini sağlamak hususunda gerekli desteği veririz” dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 19 Şubat 2019 tarihinde 81 il valiliğine gönderdiği yazı ile belediyelerden idari sınırlarının bütününde kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlamasını istediğini aktaran Albayrak, “Bundan sonra tüm dönüşüm proje tekliflerinin kentsel dönüşüm strateji belgesinde önceliklendirilen alanlardan olması şartı getirilmiş ve kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanmasına ilişkin ilke ve esaslara uygun olarak hazırlanması durumunda değerlendirmeye alınacağını belirtmiştir. Kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanmasına ilişkin ilke ve esaslara göre kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanılmak üzere Rezerv yapı alanları ve kentsel gelişim proje alanları yani yeni imar alanları oluşturulması için ilçe bütününde nüfus, nüfus artış hızı, göç ve yapı stok verileri değerlendirilerek taşınmazlara yönelik arz talep denge analizi yapılmalıdır. Arz talep denge analizi sonucunda ihtiyaç duyulması halinde ilçe sınırları içerisinde yeni yerleşim alanı olarak kullanılabilecek rezerv yapı alanları ve kentsel gelişim proje alanları belirlenecektir. Bu alanlar yapılaşmamış ve çoğunluğu kamunun mülkiyetinde bulunan arazilerden tercih edilmeli, yeni yerleşim alanı olarak kullanılabilecek durumda olmalı, teknik ve sosyal altyapı hizmetleri mevcut olan veya uygun bir maliyet ile yapılabilir olmalı, riskli alan olarak ilan edilen bölgeye mümkün olduğunca yakın konumda bulunmalı, deprem başta olmak üzere diğer tabii afetler açısından yapılaşmaya uygun olmalı. Ancak Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediyemizin görüşü alınmış ve Bakanlık tarafından onaylanan ilçe bütününde hazırlanmış kentsel dönüşüm strateji belgesi bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Daha nitelikli, modern ve depreme dayanıklı mahalleler oluşturmak amacıyla kentsel dönüşüme yönelik imar plan revizyonu ihtiyacı olan alanların mahalle sakinlerinin büyük çoğunluğunun onayının alınması ve imar mevzuatına uygun olarak tasarlanması kaydıyla kentsel dönüşümün önünü açacak her çalışmanın yanında olduklarını vurgulayan Albayrak, “Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyemize Süleymanpaşa Belediyesi’nden herhangi bir çalışma iletilmedi. Hazırlanacak taslak çalışmalarda yer alarak, vatandaşlarımızın daha nitelikli, sosyal donatıları arttırılmış, daha değerli ve yaşanabilir konutlarda ikamet etmesini sağlamak hususunda gerekli desteği veririz” sözlerini kaydetti.

HABER: SERAP CÖMERTOĞLU İŞCAN 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.