DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,07
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Rüzgarlı

Alan: “Pandemi Süreciyle Önemi Daha İyi Anlaşıldı”

Alan: “Pandemi Süreciyle  Önemi Daha İyi Anlaşıldı”
16.05.2020

Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya Alan, “COVID-19” pandemi sürecinde dünyanın önde gelen birçok ülkesi sağlık sistemlerini yürütemez duruma gelirken, genel sağlık sigortası sistemi ve devletin yerinde uygulamaları sayesinde Türkiye’nin dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza attığını kaydetti.

Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya Alan, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Alan, mesajında, sosyal güvenliğin, gelir düzeylerine bakılmaksızın sosyal ve ekonomik riskler karşısında toplumda ki tüm bireyleri güvence altına alan bir sistem olduğuna dikkat çekerek, genel sağlık sigortası uygulamasıyla ilgili bilgi verdi.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç kurumun sosyal güvenlik reformu sayesinde tek çatı altında birleştiğini aktaran Alan, bu uygulama ile herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bir sisteme geçildiğini belirtti.

Sosyal güvenlik kavramının toplum tarafından içselleştirilmesi, vatandaşların sistemle ilgili hangi haklara sahip olduğunu ve bu hakları ede etmek için ne gibi yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini kısaca sosyal güvenlik bilinci oluşturmak ve yaygınlaştırmak adına Sosyal Güvenlik Reformunun 14. yılını kutlarken, özellikle pandemi döneminde ki uygulamalarla önemi daha iyi anlaşılan Genel Sağlık Sigortası uygulamasını anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Alan, “Sosyal güvenlik reformu kapsamında hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası sayesinde ülke nüfusunun tamamı devlet güvencesi ile sağlık sigortası kapsamına alınmış ve sağlıktan faydalanma imkânına kavuşmuştur. Eski haliyle vatandaşlar yalnızca mensubu oldukları Kurum aracılığıyla sağlıktan faydalanabilmekte ve bu şekliyle de herhangi bir kuruma mensup değillerse sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktaydılar. Reform sayesinde ise çalışsın veya çalışmasın herkes belirli şartlar altında bu sistemden faydalanabilmektedir” dedi.

“DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE UYGULANMAMAKTA”

1/1/2012 tarihinde kapsam dışı olarak adlandırılan banka sandıkları mensupları hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar hariç olmak üzere Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında olduğunu belirten Alan, şunları kaydetti: “Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, isteğe bağlı sigortalı olan, Kurumdan aylık ve gelir alan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamına girmekle beraber bu kişilerin yanı sıra, herhangi bir kapsamda olmayan ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında olmayan yani işsiz, kurumdan gelir ya da aylık almayan ya da bakmakla yükümlü olunan olmayan kişilerde genel sağlık sigortası kapsamındadır. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşlarımız genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri.gerekmektedir. Yapılan gelir testi sonucunda sadece geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2020 yılı için 88,29 TL’dir. Bu miktarlı bir prim ödemesi dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmamakta ve bu açıdan dünyada ülkelerin sosyal güvenlik sistemleri için örnek aldıkları yegane bir uygulama olarak görülmektedir. Aralık ayından bu yana dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren “COVID-19” pandemi sürecinde Dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetlerinin sunulması bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemlerini yürütemez duruma gelirken, sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve Devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz Dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır. Bu süreçte, temel hak ve hürriyetlerden olan sosyal güvenlik hakkının tüm vatandaşlarımız için hızlı, kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulması pandemi ile mücadelede önemli rol oynamıştır.Bunun yanı sıra hâlihazırda Kurumumuzca geri ödemesi yapılan ilaç sayısı 9.000’e yaklaşmıştır. Genel sağlık sigortasının kapsamı ve geri ödemesi yapılan ilaç yelpazesinin genişliği özellikle pandemi döneminde, bu alanda yapılan yatırımın yerindeliğini teyit etmektedir.Kurumumuz ve Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak pandemi sürecinde de tüm Merkez Müdürlükleri ile birlikte vatandaşlarımıza kesintisiz hizmet vermeye devam ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemde fedakar biçimde görevini yapmakta olan tüm Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının ve vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutluyor, sağlıklı ve esenlikli dolu günler diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.