AHİ DEMEK KARDEŞ DEMEKTİR

AHİ DEMEK KARDEŞ DEMEKTİR

Yayınlama: 23.09.2013
182
A+
A-

 

YERLİKAYA ;AHİ DEMEK KARDEŞ DEMEKTİR

 

Esnafın Ahilik Haftası'nı kutlayan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, "Ahi demek kardeş demektir. Bütün esnaflar birbirinin kardeşidir. Kardeşlik paylaşmadır, yardımlaşmadır." dedi.


Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 23-28 Eylül Ahilik Haftası münasebeti ile bir mesaj yayımladı. Vali Yerlikaya, yayınladığı mesajında kardeşlik ruhuna dikkat çekti.


Ahiliğin kardeşlik olduğunu aktaran Vali Yerlikaya, "Anadolu coğrafyasında, bin yıldır yaşayan milletimizin, köklü geleneklerinden biri olarak, özünden bir şey kaybetmeksizin bugünlere ulaşan, Ahilik Haftası'nı kutluyoruz. Ahilik; sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda dayanışmaya dayalı güzel ahlakı, yardımlaşmayı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarır. Yine, herkesin kendi sanatında yükselmesini ve gelişmesini hedefler. Dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütler. Yoksulu ve kimsesizi korur. Ahi demek kardeş demektir. Bütün esnaflar birbirinin kardeşidir. Kardeşlik; paylaşmadır, yardımlaşmadır." dedi.


Ahiliğin Türk milletine özgü bir felsefenin temeli oluşturduğunu aktaran Vali Yerlikaya, "Ahilik teşkilatını kuran, Ahi Evran-ı Veli de bu birlikteliği; akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine oturtmuş, böylelikle, kardeşlik ve karşılıklı sevgi ve dayanışma kuralları içerisinde yoğurduğu fikriyatı, Türk milletine özgü bir felsefenin temeli olmuştur. Sınırların ortadan kalktığı, dünyanın adeta bir köy hüviyetine büründüğü günümüzde, Ahilik kültürünün taşıdığı ve ortaya koyduğu evrensel değerler, bugün aynı zamanda tüm insanlığın, ortak hedefini oluşturmaktadır. Bu haftada, ilimiz esnaf ve meslek kuruluşları ile tüm Tekirdağlı hemşehrilerimizin, bu özel mirasa sahip çıkmasını ve onun taşıdığı evrensel değerleri yaygınlaştırmasını, temenni ediyorum. Tüm esnaf ve meslek kuruluşlarımızın "Ahilik Haftasını" kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum." dedi.