DOLAR 7,7093
EURO 8,9900
ALTIN 458,79
BIST 9,8303
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Parçalı Bulutlu

Adli Yıl Açılış Töreni Düzenlendi !

Adli Yıl Açılış Töreni Düzenlendi !
01.09.2020

2020-2021 Adli yıl açılışı, tarihi valilik binası önünde düzenlenen çelenk sunma töreni ile gerçekleşti.

Atatürk Anıtı’na Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tekirdağ Barosu tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül ve Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci bir konuşma gerçekleştirdi.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, konuşmasında, adaletin tecellisi için fedakarca çalışan yargı mensuplarına teşekkür ederek, “Adalet önce devletten gelmelidir. Çünkü hukuk devletin toplumsal düzenidir. Dolayısıyla adaletin olmadığı toplumlarda birlik ve beraberlik bozulacak, toplumu bir arada tutacak devlet düzeni sarsılacaktır. Öyleyse adaleti tesis etmek, hakim kılmak devletlerin varlığı için olmazsa olmaz şarttır.” dedi.

Adaletin olmadığı düşüncesinin toplumu kökünden sarsacağına değinen Gül, “İnsan hayatını ve toplumsal düzenin temeli olarak gösterilen adalet kavramı üzerinde daha çok düşünmemiz gereken bir dönemden geçmekteyiz. Kendimiz ve tüm insanlık için daima adaletin peşinde koşmalıyız ki mazlumların derdine derman ve zalimlerin karşısında dimdik ayakta duralım” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci ise konuşmasında, yargıda, savunmada yaşanılan sorunlara değinerek, sorunların tespit edilmesi ve birlikte çözüm yollarının araştırılması gerektiğine dikkat çekti.

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KURULMALI

Yargıda büyük sorunların yaşandığına dikkat çeken Tekneci, “Şöyle ki 5 yıl ve altı kıdemi bulunan hâkim ve savcı sayısı oldukça fazladır. Hedef sürelerde yargılamalar bitirilememektedir. İlk derece mahkemelerde biten davalar İstinaf ve Yargıtay’da uzun yıllar beklemektedir. Bu nedenle ‘Geciken adalet, adalet değildir’ sözünde olduğu gibi adaletsizlikler yaşanmaktadır. Bu nedenle özellikle bölgemizde, Tekirdağ’da, İstanbul’un Avrupa yakası, Kırklareli ve Çanakkale’yi kapsayacak şekilde Bölge Adliye Mahkemesi kurulmalıdır. Bu şekilde yargılamadaki sürelerin azalacağını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.

YARGIYA GÜVEN AZALDI

Yargının çeşitli sebeplerle etkin ve hızlı karar verememesi birçok konuda Adil Yargılanma İlkesinin ihlal edilmesi sonucu yasama, yürütme ve yargı erkinin yanına medya erkinin de girdiğini aktaran Tekneci , yargıda karar alınmasını sağlamak için sosyal medyanın kullanıldığını ve bu durumun da yargıya güveni azalttığını vurguladı.

TEKİRDAĞ BAROSU TARİHE GEÇECEK DAVRANIŞ GÖSTERDİ

Tekirdağ Barosu’nun tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını dile getiren Tekneci,  şunları kaydetti:“Bu süreçte 25 kişinin öldüğü tren kazasında, kadın cinayetlerinde, çevre ve doğa katliamlarında aktif sorumluluk üstlendik. Nitekim Çerkezköy Pınarça’da yapılmak istenen Termik santral davasında davacı ile açtığımız davada Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı aldık. Tabi ki bu süreçte hiç de arzu etmediğimiz ve kabul edilemeyecek olaylarla karşılaştık. Özellikle Çoklu Baro düzenlemesine ve temsilde adalette büyük sıkıntı yaratan 7249 sayılı Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna karşı direniş gösterdik.  Ankara’da yasanın adalet komisyonunda ve mecliste görüşülmesi sürecinde maalesef 7 gün boyunca Anayasa’nın 34. maddesinin 1.fıkrasında yer alan “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” düzenlemesine aykırı olarak polis kuşatması altında kaldık. Şunu açıkça ifade etmeliyim ki Tekirdağ Barosu diğer barolarla birlikte onurlu bir direniş göstererek tarihe geçecek bir davranış göstermiştir.Nitekim bu İstanbul’da ve Ankara’da 2. Bir baro kuruluş dilekçesi verilmiş olmasına rağmen yasa gereği 2000 Avukat imza vermediği için tüzel kişiliği tamamlanamaması, itirazlarımızın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Tekirdağ Barosu bundan önce olduğu gibi bundan sonra da savunmanın bağımsızlığının ve özgürlüğünün, Yargı bağımsızlığının, Yargıç tarafsızlığının, Demokrasi, Hukuk Devleti Temel Hak ve Özgürlüklerin korunmasının ve Yargı Etiği ilkelerinde belirtilen Bağımsızlık, Tarafsızlık, Doğruluk, Dürüstlük, Eşitlik, Ehliyet, Liyakat ve Uygulamanın takipçisi olacaktır. Tekirdağ Barosu; Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı olmayı sürdürecektir. Yeni Adli Yılın “Hukukun Üstünlüğüne” dayalı bir yıl olmasını diliyorum”

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci, hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.