57. Alay Çanakkale Yürüyüşü Başladı

27. ve 57. Alay Gönüllüleri, Vefa yürüyüşü etkinlikleri kapsamında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Atatürk anıtında tören gerçekleştirdikten sonra Çanakkale yürüyüşüne başladı.

57. Alay Çanakkale Yürüyüşü Başladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.03.2023
95
A+
A-

27. ve 57. Alay Gönüllüleri, Vefa yürüyüşü etkinlikleri kapsamında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Atatürk anıtında tören gerçekleştirdikten sonra Çanakkale yürüyüşüne başladı.

57. Alay Vefa Yürüyüşü Etkinlikleri Uğurlama Programı çerçevesinde Tekirdağ Valilik Binası önünde program düzenlendi. Programda saygı duruşu, İstiklal Marşının okunmasının ardında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Törende açıklamada bulunan 57. Alay Genel Koordinatörü Hikmet Yılmaz, “Çanakkale tarihinin  çok önemli 5 mihenk taşını yerinden oynattık. Bu yürüyüş normal bir yürüyüş değildir. Bizim yürüyüşümüz tarihe yürüyüştü. İlk yıllarda hedeflediğimiz Çanakkale’yi hurafelerden ve masallardan kurtaracağız demiştik, evet gerçekten başardık ve en önemli olan tarihi zafer gününü gerçek gününe taşıdık. Bildiğiniz gibi artık bu yürekten haykırarak söylüyorum. Çanakkale zaferi 18 Mart 1915 değildir. Kara muharebeleri ile başlayan, üçüncü cephe dediğimiz Anafartalar cephesinin açılması ile devam eden. Mustafa Kemal’in üstünlüğü ile kazanılan bir zaferdir 9 Ocak 1916 ve Çanakkale’nin zafer tarihi 9 Ocak 1916’dır. Bunu resmi anlamda da kabul edildi, 4 yıldır, her yıl Seddülbahir’de 9 Ocak 1916 Çanakkale zaferi kutlanıyor artık.’’

Törende bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; ‘’57. Alayın cesur neferlerinin düşman ilerleyişini durdurarak savaşın seyrini değiştirmesidir. Her bir neferi şehit olan 57. Alay ve bu kahraman alayın bağlı olduğu 19. Tümenin büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. Conk bayırını Anzak birlikleri için geçilmez kılan 57. Alay ile Tekirdağ halkı olarak gurur duyuyoruz. 57. Alayın şanlı hatırasının güzel Tekirdağ’ımız da yaşatılıyor olması vatan sevgimizin,tarih bilincimizin ve ahde vefamızın güçlü bir ifadesidir. Her yıl vefa yürüyüşünü düzenleyen 57. Alay yürüyüş komitesini ve tüm gönüllülerimizi tebrik ediyorum.’’

Tarihi valilik binası önünde başlayan Yürüyüş Süleymanpaşa Hükümet Caddesinden Köprübaşı mevkiine kadar devam etti. Buradan şehirden çıkış yapan 57. Alayın üyeleri 18 Mart’a kadar Çanakkale’ye varmayı planlıyor.

REKLAM ALANI