Yaklaşık 6 yıldan beri devam eden yerli otomobil sürecinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yerli otomobili üretecek 5 firmanın belli olmasının ardından otomobil fabrikasının nerede kurulacağı tartışma konusu oldu.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

Yaklaşık 6 yıldan beri devam eden yerli otomobil sürecinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yerli otomobili üretecek 5 firmanın belli olmasının ardından otomobil fabrikasının nerede kurulacağı tartışma konusu oldu.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      

 

Yerli Otomobil Tekirdağ'da Üretilsin

 

Yaklaşık 6 yıldan beri devam eden yerli otomobil sürecinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yerli otomobili üretecek 5 firmanın belli olmasının ardından otomobil fabrikasının nerede kurulacağı tartışma konusu oldu.

 

 


CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMIŞTI


Yerli otomobil konusunun Milli bir mesele olduğunu her fırsatta vurgulayarak,  özellikle takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobili üretecek 5 firmayı kamuoyuna kendisi açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ortak girişim grubunda yer alan 5 şirketi tanıtmak istiyorum. Babayiğitlerin harf sırasına göre ilke Anadolu Grubu'dur. Otomotiv sektöründe ciddi birikimleri olan grubun projede yer almasını isabetli buluyorum. İkinci şirket BMC grubudur. Kendilerini tebrik ediyorum. Üçüncü babayiğidimiz ise Kıraça Holding. Dördüncü babayiğidimiz Turkcell Grubu. Beşinci Zorlu Holding'dir. Projede bir de özel sektör koordinasyonunu yürütecek olan TOBB ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığımız var" dedi.


TEKİRDAĞ, ÜRETİM İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN


Gazetemize hayırlı olsun ziyaretinde bulunan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, yerli otomobilin fabrikası için Tekirdağ'ın biçilmiş bir kaftan olduğunun altını çizdi. Üretim ve İhracat konusunda konumu itibarıyla en büyük favori olduğunu belirten Yüksel '' Bununla ilgili çalışmalarımız var, kesin bir durum sözkonusu değil henüz fakat Yerli Otomobilin üretim fabrikasına Tekirdağ olarak biz talibiz. Otomobil konusu ihracata dayalı bir sektör ve Tekirdağ konum olarak Türkiye'nin İhracat'a en açık ili. Gerek limanı, gerek tren yolu ve avrupaya açılan kapılara yakın olması nedeniyle Tekirdağ bu fabrika için biçilmiş kaftan'' ifadelerini kullandı.


TEKİRDAĞ AVANTAJLI KONUMDA


"Türkiye'nin geleceği ve 2023 hedefleri için çok önemli olduğunu söylemek isterim. Aynı zamanda MÜSİAD ailesi olarak bu süreçte yerli otomobilin Türkiye ve dünyaya açılma konusunda da üzerimize düşeni yapacağız. Hem üretim hem de satış aşamasında Türkiye'ye mal olmuş bu yerli otomobilin dünyaya yayılması konusunda da gayret göstereceğiz. MÜSİAD olarak Türkiye genelinde 86 yerde bulunuyoruz. Otomobil sektörü, daha çok ihracat odaklı bir sektör. Bu bakımdan limanlara yakın şehirlerde üretimin daha çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Tekirdağ'ın hem demir yolu hem hava yolu hem de limanı var, bunun için şanslıyız. Ama tabii ki bu konu Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın inisiyatifinde. Biz ülke genelindeki limana yakın şehirlerimizde üretimi konusunda bakanlığımızla görüşeceğiz.''


Okunma :607
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 3129     Dün : 1516    Toplam : 5077477