Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Alper Gürdal, her geçen gün artan böbrek yetmezlikli hastalara katılmamak için, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan böbreklerimizin korunması gerektiğini bildirdi.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Alper Gürdal, her geçen gün artan böbrek yetmezlikli hastalara katılmamak için, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan böbreklerimizin korunması gerektiğini bildirdi.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      

 

Dr. Alper Gürdal / Hemodiyaliz Hekimi


Böbreklerinizin Değerini Bilin; Katili Olmayın!


Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Alper Gürdal, her geçen gün artan böbrek yetmezlikli hastalara katılmamak için, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan böbreklerimizin korunması gerektiğini bildirdi.


Vücudun zehirli maddelerden temizlenmesi, su ve mineral dengesinin sağlanması, kanıyapımı ve sağlıklı olabilmek için gerekli hormonların yapımı gibi birçok önemli görevi olan böbreklerin, aynı zamanda mükemmel bir filtre görevi gördüğünü anımsatan Dr. Alper Gürdal, 200 litre kanı süzen böbreklerin bu şekilde tüm görevlerini yerine getirebilmek adına hiç durmadan çalıştığını; bu çalışkan ve yaşam için elzem olan organları korumanın, sayıları her gün artan böbrek yetmezlikli hastalara katılmamak için büyük önem taşıdığını söyledi.


   Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Alper Gürdal, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı;   Günlük yaşantımızda yapacağımız ufak tefek değişiklikler, düzenli kontroller yaşam boyu sağlıklı böbreklere sahip olmamızı sağlıyor.Hızla  artan böbrek yetmezliği hastalığının en iyi tedavi yöntemi böbrek nakli olup ancak öncelikli hedef hastalığın önlemesidir. Fakat böbreklerde fonksiyon kaybı %80-85 seviyelerine gelmedikçe hastalık bulguları çok sessiz olduğundan hastalarımız böbrek kaybı yaşadığını fark ettiklerinde ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. Bu yüzden yapılması gereken basit ama etkili değişiklikler sizi ve ailenizi böbrek yetmezliğinden korunmada çok etkilidir.


YETERİNCE SU İÇİN; NE ÇOK, NE ÇOK AZ


Böbreklerimizin ayrıştırdığı zehirli maddeler idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırılıyor. Ancak yeteri kadar su almayan insanlarda bu görevi yapmakta zorlanan böbrekler nedeniyle zamanla mutlaka bir işlev bozukluğu meydana geliyor. Erişkin bir kadın günde en az 1,5 litre erişkin bir erkeğin ise 2 litre su içmesi gerekiyor.


TUZU SOFRANIZDAN KALDIRIN


Aşırı tuz tüketimi vücutta su tutulmasına ve yüksek tansiyona sebep oluyor. Bu tansiyon yüksekliği ilk önce böbreklerde ki kılcal damarlar da yapısal değişikliklere sebep olup tıkanmalara ve böbrek hastalığına sebep oluyor. Normal bir insan günde 5-9 gr tuza ihtiyaç duyar.Ülkemizde bu rakam ise ortalama 20 - 40 gr kadardır. Fazladan alınan her 9 gr tuz 1 litre suyun vücutta hapsedilmesine ve idrar miktarında azalmaya sebep olarak tansiyonu yükseltir.EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN


Düzenli egzersiz yapmak tüm vücut dolaşımını ve dolayısı ile böbrek kanlanması üzerine de olumlu  etkileriyle böbrek hastalığından korunmada önemlidir. Her gün en az 30-60 dakika süren yürüyüşler yapmak , bu yürüyüş hızını belirlemede ise yanınızdaki ile rahat konuşabilecek ama ıslık çalamayacak hıza dikkat etmek gerekir.


İDEAL KİLONUZU KORUYUN


Aşırı kilo yani çağımızın en büyük hastalığı OBEZİTE=ŞİŞMANLIK  başta tansiyon, şeker, kalp ve damar hastalığı gibi birçok hastalığın yanında hem doğrudan hem de dolaylı yolla böbrek hasarı da yapar.Kadınlar için ideal kilo; boyunuzun ilk 1,5 metresi için 45 kg, sonraki her 2,5cm için 2,2 kg olup erkekler için ise boyun ilk 1,5 metresi için 48 kg, sonraki her 2,5 cm için 2,7 kg eklenmesiyle pratik olarak bulabilirsiniz.


RASTGELE İLAÇ KULLANMAYIN


Özellikle romatizmal ağrı kesiciler başta olmak üzere uzun süre ve yüksek dozda tüketilen ağrı kesiciler, hekim tarafından önerilmeden kullanılan antibiotikler böbreklerde birikerek böbreklerin kanlanmasını bozarak süzme işlemini olumsuz etkiliyor. Aldığınız ilaçların %80'i böbrek tarafından etkisizleştirilerek vücuttan atıldığı unutulmamalıdır.


SİGARAYI BIRAKIN

DİĞER HASTALIKLARINIZI İHMAL ETMEYİN

GENETİK YATKINLIĞINIZI BİLEREK HAREKET EDİN

VÜCUDUNUZUN SİZE GÖNDERDİĞİ UYARILARA KULAK VEREREK İHMAL ETMEYİN

Kan basıncında ani yükselme ve düşmeler,

İştahsızlık, sık sık bulantı hissi olması,

Özellikle yüz ve bacaklarda oluşan şişlikler,

Çok sık idrara gitme,

Köpüklü, koyu renkli ve kokulu idrar çıkarma böbreklerinizin size gönderdiği sinyaller olabilir. Lütfen onlara kulak verin , böbreklerinizin katili olmayın.

 

Okunma :2648
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 2204     Dün : 2981    Toplam : 5145342