AK Parti Tekirdağ Milletvekili Adayı ve Anayasa Komisyon Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığının organize etmiş olduğu muhtarlar ile iftar programında yeni anayasa hakkında açıklamalarda bulundu.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Adayı ve Anayasa Komisyon Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığının organize etmiş olduğu muhtarlar ile iftar programında yeni anayasa hakkında açıklamalarda bulundu.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      

 

Şentop; ‘’Millet İradesi Tümüyle Türkiye’de’’

 

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Adayı ve Anayasa Komisyon Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığının organize etmiş olduğu muhtarlar ile iftar programında yeni anayasa hakkında açıklamalarda bulundu.

 


Süleymanpaşa ilçesi muhtarlarının katıldığı program, Tekirdağ’da bir otelde gerçekleşirken, programa aday adayları eksiksiz bir şekilde katıldı. Program da muhtarlara hitap eden Anayasa Komisyon Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa Şentop, yeni yapılan anayasa ile ilgili muhtarları bilgilendirdi.


TARİHİ BİR SEÇİM BİZİ BEKLİYOR


Anayasa Komisyon Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa Şentop ; ‘’ 24 Haziran seçimleri bizim tarihimizin en önemli seçimi. 100 yıllık tarihimizin en önemli seçimi, geçtiğimiz 100 yıllık tarihimizin içinde 3 önemli olay var. Tarihimizde dönüm noktası teşkile edecek. Bunlardan birincisi İstiklal Savaşımız ve arkasından Cumhuriyetin ilanı. Bu tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisi, ikincisi 27 mayıs 1960 darbesi ile başlayan süreç. Bu da önemli bir dönüm noktası ama olumsuz bir manada dönüm noktası. Türkiye’de 1950 ile 60 arasında milletin oyu ile iktidar olamayanlar ve bir daha olamayacağını anlayanlar. O 10 yıllık süre içerisinde başka bir şekilde iktidara gelmeyi düşünmüşler planlamışlar. İlk akla gelen yolu askeri darbe. Darbe yapmışlar iktidara gelmişler. Fakat yine seçim olacak darbeden birkaç sene sonra yine kazanamayacaklar, o zaman bu darbeyi sürekli hale getirecek bir sistem kurmayı denemişler. 1961 anayasası ile Türkiye’de kurulan sistem böyle bir sistem. Bir taraftan milletin oyları ile seçilen meclis ve onun içinden çıkan hükümet, öbür tarafta ise arka planda görünmeyen bürokratik bir iktidar seçime ihtiyacı olmayan bir iktidar. Tabiri caizse bir otomatik pilot kurmuşlar anayasal sistemde, ülkeyi o otomatik pilot yönetiyor aslında. Siyasetçiler de görüntüde o pilot koltuğuna oturarak yönetiyormuş gibi fotoğraf veriyorlar. Böyle bir sistem.’’ İfadelerini kullandı.


MİLLET İRADESİ ARTIK TÜMÜYLE TÜRKİYE’DE


Yapılan anayasa değişikliği ile Türkiye’nin geleceğinin teminat altına alındığının altını çizen Anayasa Komisyon Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘’Bu sistem 2002 yılına kadar devam etti. Siyaseti itibarsızlaştıran, millet iradesine önem vermeyen zaman zaman yapılan müdahaleler ile 12 Mart’ta, 28 Şubat’ta yapılan müdahaleler ile revize edilen ama millet iradesine bastıran, millet iradesini arka plana atan bir sistem. 2002’de Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti iktidara geldikten sonra bu sistemin yavaş yavaş  tasfiye edilmeye başlandığını görüyoruz. Bürokrasi de ki mücadeleyi, siyasette ki mücadeleyi burada uzun uzun anlatmak istemem ama AK Parti’nin mücadelesini kesintisiz olarak 16 yıldır devam ettiğini söylerim. AK Parti bir taraftan milletin oyları ile iktidarken öbür taraftan da o seçime ihtiyacı olmayan iktidara karşı  da muhalefet rolüyle 16 yıl bir mücadele sürdürdü. 27 Nisan E-Muhtırası ile Cumhurbaşkanının seçilmemesini, arkasından AK Parti hakkında açılan Kapatma davasını, 17-25 Aralıkla Bürokrasi de ki vesayetçi değişim ile ortaya çıkan, FETÖ’cü vesayetçilerin müdahalesini ve 15 Temmuzda da bir darbe ve işgal girişimini hep birlikte yaşadık. Bunlar karşısında millet iradesinin vekalet yetkisinin hakkını veren, canı pahasına bu saldırıların karşısında duran bir liderlik ve bir siyasi kadro oldu. Bu mücadelenin sonunda siyaset kazandı, milli irade kazandı. Ancak bunu tescil etmek kayıt altına almak gerekiyordu. Yapmış olduğumuz anayasa bunun tescil mahiyetinde oldu. Böylece artık millet iradesi bütünüyle Türkiye’de olmuştur. Bu değişiklik bizim 100 yıllık tarihimizin Cumhuriyetin ilanından sonra ki ikinci büyük değişikliğidir.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.

 

Okunma :281
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 3358     Dün : 4627    Toplam : 5307942