Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa YEL’in hükümet yatırımları ile ilgili gerçekleştirdiği yazılı basın açıklamasına cevap, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’tan geldi.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa YEL’in hükümet yatırımları ile ilgili gerçekleştirdiği yazılı basın açıklamasına cevap, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’tan geldi.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      

 

Öztrak; ‘YEL’in Açıklamaları Yanıltıcıdır’

 

Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa YEL’in hükümet yatırımları ile ilgili gerçekleştirdiği yazılı basın açıklamasına cevap, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’tan geldi.

 

 


Öztrak, son günlerde Tekirdağ’da bulunan siyasilerin birbirini eleştirmesinin normalleştiğinin altını çizdiği basın açıklamasında, kazananın Tekirdağ olması için uğraşılması gerektiğini belirtti. Öztrak; ‘Son dönemde ilimizde yaptığım basın toplantılarında, siyasetçilerin birbirini eleştirmesinin doğal olduğunu fakat Tekirdağ ve Tekirdağlılar söz konusu olduğunda, yerel yönetimler, devlet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçilmiş üyelerinin parti ayrımı gözetmeden hep birlikte çalışması gerektiğini özenle ifade ettim. Açıklamalarımda, Tekirdağ’da belediyelerin yaptığı yatırımları anlattıktan sonra vergi vermede ilk 10 il içinde olan ilimize “merkezi bütçeden yapılan” yatırımlardaki azalışa dikkat çektim.’ Dedi.

BU VERİLERİ KULLANMAK YANILTICI OLUR


Mustafa YEL’in açıklamalarının halkı yanıltacağını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak; ’Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Sayın Mustafa Yel sözlerim üzerine yaptığı açıklamada T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “İl Bazında Kamu Yatırımları” verisini kullanarak, kamu yatırımlarında düşme olmadığını iddia etmiştir. Fakat Sayın Yel’in kullandığı veriler, ticari esasa göre faaliyet gösteren, vatandaşa mal ve hizmet satan, bütçenin dışında olan KİT’lerin yaptığı yatırımlar gibi yatırımları da kapsamaktadır. Bu nedenle ödenen vergiyle alınan yatırım karşılaştırmasında bu veriyi kullanmak yanıltıcı olur.’ İfadelerini kullandı.


DOĞRU ADRES MALİYE BAKANLIĞI VERİLERİ


Tekirdağ’ın her yıl bütçeye en fazla vergi ödeyen illerden olduğunu fakat yatırım almada 41. Sıraya gerileyen Tekirdağın hizmette yoksun kaldığını belirtti. Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak; ‘Vatandaşın ödediği vergiyle aldığı hizmet karşılaştırılacaksa izlenecek doğru yöntem, T.C. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İller İtibariyle Merkezi Yönetim Bütçe İstatistikleri” verilerini kullanmaktır. Ankara’nın kasasından Tekirdağ’a yatırım yapılmak üzere çıkan her bir liranın izleneceği doğru adres burasıdır. Buna göre Tekirdağımız, her yıl bütçeye en fazla vergi ödeyen ilk 10 il arasındayken; bu vergilerle oluşan merkezi bütçeden yatırım almada 2014 yılına göre 9 sıra birden gerileyerek 2017 yılı itibariyle 41. sıraya düşmüştür.’ Dedi.


O KREDİ NEDEN DURDURULDU?


İller bankasından verilen kredinin durdurulmasının açıklamasını yetersiz bulduğunu dile getiren Öztrak; ‘Diğer taraftan, Sayın Yel’in açıklamasında, İller Bankası’nın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Binasıyla ilgili kredinin kullanımını durdurması konusunda izahı da tatmin edici olmaktan uzaktır. Açıklamada, İller Bankası’nın Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yürüyen bir inşaatı için sağlanan krediyi durdurduğu kabul edilmekle birlikte, kredi kullanımının neden durdurulduğu Tekirdağlılardan gizlenmektedir.’ Diyerek konuştu.


ORTAK AMACIMIZ TEKİRDAĞ’IN KAZANMASI OLMALI


Tekirdağ’da ki tüm siyasilerin ortak amacının Tekirdağ olmasını temenni eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak; ‘Sonuç olarak, bizim beklentimiz, Tekirdağımızın Ankara’ya gönderdiği vergilerle, Ankara’dan aldığı yatırımlar arasında adil bir denge olmasıdır. Kuşkusuz bu dengenin sağlanmasında muhalefet partilerinden daha fazla, iktidar partisi milletvekillerine görev düşmektedir. Aynı şekilde iktidar partisi milletvekillerinin, şehir hastanesinin akıbetinin ne olacağı, Hayrabolu Yolu’na ayrılan yetersiz ödenek gibi gündeme getirdiğimiz diğer hususlarda da duyarlı olmasını bekliyoruz. Hepimizin ortak amacı, Tekirdağ’ın ve Tekirdağ’da yaşayan hemşerilerimizin kazanmasıdır.’ Diyerek sözlerini noktaladı.

 

Okunma :527
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 4337     Dün : 6355    Toplam : 5304294