Tekirdağ'da Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) iş birliğinde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Lansman Toplantısı gerçekleştirildi.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

Tekirdağ'da Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) iş birliğinde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Lansman Toplantısı gerçekleştirildi.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      

 

Dış Ticaret İstihbarat Merkezinin Lansmanı Yapıldı


Tekirdağ'da Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) iş birliğinde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Lansman Toplantısı gerçekleştirildi.

 


Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin teknolojik ve Ar-Ge çalışmalarına destek vereceklerini söyledi. Kendisinin 2014 yılında göreve geldiğini ve göreve geldiği günden bu yana yapılan en iyi 10 projeden birinin "İstihbarat Bilgi Merkezi" projesi olduğunu vurguladı.


Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; ‘’Türkiye çapında deseniz ki, geldiğiniz günden bu güne kadar ben 2014 yılında Trakya Kalkınma Ajansına geldim. Say deseniz 10 tane iyi proje deseniz,  bir tanesi bugün yapılacak olan İstihbarat bilgi merkezi gerçekten Türkiye’de öncü projelerinden bir tanesi. Biride E-Ticaret bunlardan birtanesi. Hem geleceğin fikri, geleceği şekillendiren alanlar bunlar. Mağlum yeniyapılan hükümet sisteminde de bunu görmüşsünüzdür  Dijital Dönüşüm, E-Ticaret gibi alanlara başlık açıldı. Bu eski dönemlerde yoktu. Bu eski dönemlerde yoktu. Demekki siz Trakya’nın başkanları olarak geleceği görüyorsunuz, önceden hazırlıklara başlayarak E-Ticaret gibi gerçekten Türkiye ve Dünya’nın gittiği yöne, biz daha hızlı giderek yine Türkiye’de duayen olan dış ticarette, bu eğitimlerde Yaman hocamla beraber yol aldık. Ciddi bir hazırlık seviyesi geçirildi, yaklaşık 1 buçuk yıldır bu Dış Ticaret İstihabarat Merkezini yine bu salonda ilk Yaman hocam sunum yapmıştı. O süreçten bu sürece kadar zaman zarfında, tabi sizlerde takip ettiniz. Yaman hocamızında ciddi özverisi ile gerçekten bu süreçte Türkiye’de  mesela Mersin var, Adana var ama onlar başkanlık bazında yani il bazında yapıldı. Bizim yaptığımız bölge bazında, bütün bölgeyi kapsayacak ve ABİGEM üzerinden böyle bir işi yapıyor olmamız ve bütün Trakya’yı kapsıyor olması hasebiyle bir ilk.’’ Dedi.


Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı Yaman Koç da 21 yüzyılın büyük bir çağ olduğunu ve her gün farklı gelişmeler yaşandığını söyledi. Dünyada projelerin büyük verilere dayanarak yapıldığını aktaran Koç, ‘’Uzun bir dönem önce yine bu salonda bir araya gelmiştik. Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hakkında konuşmuştuk ve bugün bunun açılışını yapmak uzun bir emekten sonra ve sizlerin desteğinden sonra bizim için onur verici. Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Büyük Veri çağıdır. Yani büyük veriye dayanmayan stratejilerinde bu yeni dönemde iş yapmayacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Yani tüm stratejiler bu büyük veriye dayanarak yapılmak zorundadır. Bu büyük veri analizi meselesi, dünyada ki temel girdilerden birtanesi olarak ele alınmalıdır.  Burada Dış Ticaret İstihabarat Merkezi bu anlamıyla firmalarımızı nokta atışı ihracat  ve sağlıklı, sürdürülebilir ithalat yapmak anlamında önemli parametrelerde oluşturması açısından çok önemlidir. Fakat ilk defa burada bu anlamıyla bütün bir bölgeyi kapsayan bir çalışmanın son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bu çok sevindirici bir şey. Bu Türkiye’de dış ticaretin bilgiye ve istihabarata dayanılması anlamında çok önemli bir adımdır.’’ İfadelerini kullandı.


Toplantıya, Tekiradağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay,ilçe TSO başkanları, ve davetliler katıldı.

 

Okunma :203
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 3333     Dün : 4627    Toplam : 5307917