Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, bugün CHP Tekirdağ İl Başkanlığı toplantı salonunda Hükümetin tarım politikalarına yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, bugün CHP Tekirdağ İl Başkanlığı toplantı salonunda Hükümetin tarım politikalarına yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      


Aygun; Çiftçi Tarımdan Elini, Ayağını Çekiyor !

 

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, bugün CHP Tekirdağ İl Başkanlığı toplantı salonunda Hükümetin tarım politikalarına yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.

 


Konuşmasının başında ülkenin tarım politikaları sonucunda yaşananları özetleyen Ziraat Yüksek Mühendisi CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun; ‘’ Konuşmamı 8 madde altında toplayacağım,öncelikle çiftçi maddi yönden can çekişiyor. Çiftçimiz 1 Kg Buğday satıp, bir fincan kahve içemiyorsa, nasıl üretim yapsın.Yine çiftçimiz geçen yıla göre %50 fakirleşmiş durumdalar. Yine mazot fiyatları %23 artarken çiftçiye mazot desteği %11.7 azalmıştır. Yine gübre fiyatları geçen yıla göre %130 artmış ama çiftçiye verilen gübre destek fiyatları geçen yıllara göre aynı tutularak, çiftçi nasıl üretim yapsın ki ? Yine tarım alanlarımız devamlı azalmaktadır ve çiftçi bizim gıda güvenliğimizin sigortasıdır.’’ İfadelerini kullandı.


ÜLKE KAOSA SÜRÜKLENİYOR


Şuanda yaşananların önünün kesilmediği taktirde Türkiye’de yaşayan çiftçilerin kaosa sürüklendiğinin altını çizen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhamı Özcan Aygun;‘’Kendi kendine yeten bir ülke olmaktan gurur duyduğumuz ülkemizde maalesef mercimekten, nohuta, pirinçten, buğdaya, bitkisel yağdan,şekere kadar maalesef her türlü ürünü ithal eder duruma gelmiştir. Yani yeterince desteklenmeyen çiftçimiz yavaş yavaş tarımdan elini ayağını çekmektedir. Bu yüzden kendi nohutumuzu, mercimeğimiz yerine yabancının kalitesiz nohutu ve mercimeğini yer hale geldik. 2018 yılı Ağustos ayında Gıda tarım örgütü yayınlamış olduğu gıda fiyat endekslerine baktığımızda dünyada et-süt-yahıl-bitkisel yağ-şeker fiyatları düşerken Türkiye’de ki fiyatlarımızın arttığını hep birlikte görmekteyiz. Bu durum tarımsal girdilerin ithalatla bağlılığının olduğunuda ortaya koymaktadır. Dolar son 3 ayda %44 artarak 6.99’lara geldi,şuanda 6.65’lerde. Bu fiyatlar ile ithalat tarımı çökertme noktasına getirmiştir. Petrol, gübre, yem hammaddesi dolarla alınıp TL ile satıldığı için şuanda ülkemiz bir kaosa doğru sürüklenmektedir.’’dedi.

 

 


AKP İKTİDARI TÜİK İLE KRİZİ SAKLIYOR!


TÜİK’in şuanda yayınladığı verilerin güvensiz olduğunu iddia eden CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun;‘’ TÜİK Ağustos ayı 2018 itibarı ile 12 aylık üretici fiyat endeksine göre 17.73 olarak belirledi. Tüketici fiyat endekside 19.75’lerde kaldı. TÜİK’in verileri artık bence güvenilir değil. Adeta bizimle alay ettiğini de hep birlikte görüp, yaşıyoruz. TÜİK piyasada ki yangını saklamakta, krizi ört pas etmektedir. Çarşı pazara yansıyan fiyatlardan uzak veriler TÜİK tarafından halkımıza yayınlanmaktadır. Ben merak ettiğim bir konuda TÜİK hangi çarşıyı yada pazarı gezerek o rakamları belirlediğini sizlerin aracılığı ile soruyorum. AKP iktidarı TÜİK aracılığı ile krizi saklamaya çalışmakta, ancak mızrak çuvala artık sığmamaktadır.’’ Şeklinde konuştu.


ÜRÜN GİRDİLERİ ÇOK PAHALANDI


İl Başkanlığı binasında şişelere koyduğu ürünler ile kıyaslama yapan Ziraat Yüksek Mühendisi CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun;‘’Çiftçimizin 1 KG dap gübresini alabilmesi için, 3,2 Kg buğdayı satması gerekiyor. 1 Kg dap gübresi için, Trakya birlikte ki %40 yağ oranında ki ayçiçeğinden de 1.38 Kg  satması gerekiyor. Yani 1380 gram sattığı zaman, 1000 gram gübre alıcak. Yine aynı çiftçimiz mısır üretiyorsa, mısırın fiyatı 95 kuruşlarda Kg’mı, Mısırdan da 3.43 Kg satarak 1 Kg gübre alabilir. Diğer bir çiftçimiz ben arpa ekeceğim derse, 4 kg arpayı 1 kg dap gübresi için üretmesi ve satması gerekiyor. Bu bir ayrı, yine ilginç olan diğer bir konuda. Ben dedi çiftçim, kompoze gübre alıcam derse satması gereken 2.1 Kg buğdayı satması gerekiyor. Bugün itibarı ile kompoze gübremizin fiyatı 2.100 TL, tonu.’’ Dedi.

 


1 LİTRE MAZOT İÇİN 6.7 KG BUĞDAY SATMAK ZORUNDA !


Mazot konusunda da açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Aygun; ‘’Asıl bir de diğer girdiye geldiğimiz zaman, mazot. İşte şimdi işler karışıyor. Çiftçimizin 1 Lt motorin alması için, Kaldırmakta da zorlanıyorum. 6.7 Kg buğdayı satması gerekiyor. Kantara baktığınız zaman ortada ki tablo net bir şekilde gösteriyor. Yine aynı çiftçimiz eğer arpa üreticem diyorsa 1 Lt motorin almak için tam 7.83 Kg arpayı satması gerekiyor. Yine bir litre motorin almak için 6.6 Kg mısırı satması gerekiyor. Biraz daha işi basitleştirme anlamında baktığımızda 1 bardak çay 1 lira civarında. Çiftçimizin 1 bardak çay içebilmesi için 1 Kg buğdayı satması ve üretmesi gerekiyor. Takdir sizlerin. Eğer derse çiftçimiz ben bir geleneklerden bakayım, bir Türk kahvesi içeyim derse vay çiftçinin haline çok zor içecek. Takdir sizlerin. Bir Türk kahvesi içmeye kalkarsa yandı benim çiftçim, kahve çiftçiye yasaklanmış durumda. ‘’ ifadelerini kullandı.


HÜKÜMETİN ÇİFTÇİYE 102 MİLYAR 461 MİLYON TL BORCU VAR !


Hükümetin çiftçiye olan borcunu bir an önce ödemesini isteyen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun; ‘’Hükümetin almış olduğu bir kararı kendilerine hatırlatmak istiyorum. 5488 sayılı tarım kanunu AKP hükümeti döneminde 25 Nisan 2006 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun 21 maddesi aynen şudur. Bütçeden ayrılacak kaynak gayri safi milli hasılanın %1’inden az olamaz. Denilmiştir. Ancak AKP İktidarı kendi çıkardığı yasaya dahi uymamış, bu taahhüdünü yerine getirmemiştir. Kanunda belirtilşmiş olan gayri safi milli hasıla  tarımsal destek sonucunda çiftçimize ödenmesi gereken destek miktarının yarısından daha az ödendiği görülmektedir. 2006 yılından bugüne kadar yapılan ödemelerde %60’la başlayan ödeme, geçtiğimiz yıl içerisinde %41.3’lere kadar düşmüştür. Yani kanunun çıktığı günden bugüne 11 yıl içerisinde hükümetin benim çiftçime 102 milyar 461 milyon lira borcu vardır. Bu borcunda biran evvel buradan talep ediyorum.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.


Okunma :334
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 1490     Dün : 4974    Toplam : 5173450