CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, çiğ sütte yaşanan fiyat tartışmasına değinirken, Süt Konseyi’nin 27 Temmuz 2018’den bu yana üç farklı açıklama yaparak, ciddiyetsiz bir tutum sergilediğini söyledi. İlk açıklamasında çiğ sütün litre fiyatı için üreticinin

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, çiğ sütte yaşanan fiyat tartışmasına değinirken, Süt Konseyi’nin 27 Temmuz 2018’den bu yana üç farklı açıklama yaparak, ciddiyetsiz bir tutum sergilediğini söyledi. İlk açıklamasında çiğ sütün litre fiyatı için üreticinin

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      


CHP Tekirdağ Milletvekili AYGUN’DAN Süt Konseyi’ne Sert Eleştiriler:

 

“Süt Konseyi, süt fiyatlarına su kattı!”


CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, çiğ sütte yaşanan fiyat tartışmasına değinirken, Süt Konseyi’nin 27 Temmuz 2018’den bu yana üç farklı açıklama yaparak, ciddiyetsiz bir tutum sergilediğini söyledi. İlk açıklamasında çiğ sütün litre fiyatı için üreticinin eline net 1.70 lira geçmesi ve 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi yönünde açıklama yapan Konsey’in, daha sonra bu fiyatı masraflar dahil 1.70 ve yürürlük tarihi 15 Ağustos’a çektiğini kaydeden Aygun, “Son açıklamasında da tarihi kaldırdı. Yani çiğ sütün litre fiyatının 1.70 lira olarak ne zaman uygulanacağı belli değil! Bu kafayla hayvancılık biter. Konsey’e belli ki hükümet baskısı var. Süt Konseyi, süt fiyatlarına su katmıştır” eleştirisini getirdi.

 


ULUSAL KONSEY, ÜÇ KEZ FİYAT VE TARİH DEĞİŞTİRDİ


Çiğ süt referans fiyatlarını belirleyen Süt Konseyi’nin sektör temsilcileri ile 27 Temmuz’da sektör paydaşları ile bir toplantı yaptığı, ancak kurumun internet sitesinden bugüne kadar geçen 5 gün içinde 3 farklı duyuru yaptığı ortaya çıktı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Konsey, 5 günde üç farklı açıklama ile kendi sektörünün rekorunu kırmıştır” eleştirisini yaptı. Süt Konseyi’nin ilk duyurusunda masraflar hariç çiğ sütte üreticinin eline geçecek net fiyat 1.70 ve yürürlük tarihi 1 Ağustos 2018 olarak açıklandı. Bir süre sonra bu duyuru ikinci değiştiren Konsey, çiğ süt fiyatı masraflar dahil 1.70 TL’ye ve yürürlük tarihi de 15 Ağustos 2018’e çekti. Belli ki bu açıklama rahatsızlıkları dindirmedi.


Ulusal Konsey, duyurusunu üçüncü kez değiştirerek, daha önce verdiği 15 Ağustos 2018’de uygulanacağını açıkladığı 1.70 liralık çiğ süt fiyatından yeniden geri adım attı. Yeni açıklamada, bu kararın ne zaman uygulanacağı açıklanamadı! Eğer değiştirilmezse son açıklamada, “Ulusal Süt Konseyi 27 Temmuz 2018 tarihinde sektör paydaşları ile bir araya gelerek Konsey çiğ süt tavsiye fiyatı toplantısı yapılmıştır. Buna göre; soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için 1,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir” denildi.


ÇİĞ TARTIŞMALAR


CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,  Türkiye’de süt üreticileri için önemli bir kuruma yakışmayan bu anlayışın halay kırıklığı yarattığını ve hayvancılık sektöründe çalışanları üzdüğünü söyledi. Bir süt üreticisinin para kazanabilmesi için 1 litre sütle 1.3 kilogram yem alması gerektiğini vurgulayan Aygun, şu eleştirileri yaptı:


“1 torba yem (50 kilogram)  80 liradır. Dünyada hayvancılık yapanların geçinebilmeleri için gerekli olan bu durum; 1.3 olan bu süt-yem paritesi olarak belirlenmiştir. Bu durumda hükümetin, süt üreticisinin mağduriyetini gidermesi ve destek paketi uygulayarak, üreticinin masraflarını karşılaması gerekmektedir. Süt Konseyi, üç farklı açıklama ile hayvancılık yapan üreticinin gözündeki ağırlığını ve güvenilirliğini kaybetmiştir! Süt üreticileri, daha önceki açıklamalarında 2 liranın altında açıklanacak fiyatların kendilerini kurtarmayacağını, inekleri kesmeye başlayacaklarını söyleyerek uyarıda bulunmuştu. İneklerin kesilmesi, ette yaşadığımız büyük sıkıntıyı ikiye katlayacaktır. Et ve sütle ilgili gelişmeler, doğrudan birbirini ilgilendirmektedir” dedi.


BAKAN’I GÖREVE ÇAĞIRDI


Aygun, Bakan Bekir Pakdemirli’yi göreve çağırarak, “Adı bile üç kez değişen ve şu anda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuyu artık stratejik olarak ele alması gerekmektedir. Bakan Bekir Pakdemirli’yi süt üreticisini desteklemeye davet ediyorum. Hayvancılık bitmek üzere” uyarısını yaptı.


Okunma :202
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 4429     Dün : 6355    Toplam : 5304386