Amerika'da 5 organ nakli birden olan milyonda bir görülen Tekirdağlı Gardner sendromu hastası Refiye Yılmaz uzun tedavilerin ardından sağlığına kavuştu.

tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

Amerika'da 5 organ nakli birden olan milyonda bir görülen Tekirdağlı Gardner sendromu hastası Refiye Yılmaz uzun tedavilerin ardından sağlığına kavuştu.

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye      

 

REFİYE YURDA DÖNÜŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

 

Amerika'da 5 organ nakli birden olan milyonda bir görülen Tekirdağlı Gardner sendromu hastası Refiye Yılmaz uzun tedavilerin ardından sağlığına kavuştu. Sağlık Bakanlığı'nın destekleri ile Amerika'ya giden genç kız, Türkiye'ye dönmek için artık gün sayıyor.


Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Nisan 2013 tarihinde Amerika'daki Miami Jackson Memorial Hastanesi'ne gönderilen Tekirdağlı Yılmaz'a 11 Ağustos 2003 tarihinde aynı anda mide, 12 parmak bağırsağı, pankreas ve kalın bağırsak ve ince bağırsak nakli yapıldı. Bir hafta içinde 3 ameliyat olan Refiye'nin organları vücuduna uyum sağladı.

İlk ameliyatta 4 organı değiştirilen Refiye'nin bir buçuk gün süren ameliyatın sonunda aynı anda mide, 12 parmak bağırsağı, pankreas ve kalın bağırsak olmak üzere 4 organ nakli yapıldı. Ameliyattan sonra bir süre uyutulan Refiye gözleri açmadan 2 ameliyat daha oldu. 2 gün sonra ikinci ameliyatını olan Refiye'nin ince bağırsağı değiştirildi.


Bu ameliyatların ardından ise Refiye'nin son ameliyatta dalağı alındı. Bir haftalık sürecin ardından Refiye gözlerini açtı. Normal hayatına dönen Refiye'nin hastanede sürekli tetkik ve kontrolleri yapılıyor. Refiye anne ve babasıyla birikte nakil sonrası enfeksiyon kapmaması için tedavisi devletin kiraladığı evde devam ediyor. 2 ay içinde Türkiye'ye dönüş yapacak olan Refiye, ükesine dönmek için gün saymaya başladı. 2 ay sonra ailesi ile Türkiye'ye gelecek olan genç kız, yaklaşık bir yıl sonra bu kez ince bağırsağının içeri alınması için yeniden Amerika'ya gidecek.


Kızının tedavi olmak için 14 Nisan 2013 tarihinde annesi Esma Yılmaz ile Amerika'ya gittiğini ifade eden Baba Mustafa Yılmaz, "Amerikaya pasaportumda oluşan sıkıntılardan dolayı ben gidememiştim. Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya'nın destekleri ile Amerika'ya vize alabildim. Kızımın sağlık durumu çok iyi. Yakın bir zamanda ülkemize döneceğiz" dedi.


Kendisine desteklerini esirgemeyenlere teşekkür eden Refiye Yılmaz, "Allah'ıma çok şükür sağlığıma kavuştum. Çok sevdiğim ülkeme ve arkadaşlarıma dönmeyi iple çekiyorum. Derdime derman olan Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Tedavim olumlu sonuçlar verdi. İnşallah daha da iyi olacak. Kısa süre içinde Türkiye'ye döneceğim" dedi.
 
 
 
Okunma :11000
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Ajans Tekirdağ 2013©    |   info@ajanstekirdag.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir

ajanstekirdag.com yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2015 © TASARIM SOHBET
sanalbasin.com üyesidir
Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri
info@ajanstekirdag.com       sabahtekirdag@gmail.com

Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 2159     Dün : 2981    Toplam : 5145297